Dlaczego imbir do syropu z miodem i cytryną?
Świeży korzeń imbiru posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Wszystko przez występujący w roślinie gingerol, który posiada zdolność likwidowania stanów zapalnych. Zawarty w imbirze potas reguluje pracę serca, a mangan pozytywnie wpływa na układ krążenia.
Korzeń imbiru zawiera również witaminy A, C, E i z grupy B, a także fosfor, sód, krzem, magnez, żelazo, cynk, wapń i beta-karoten. Dzięki nim, roślina wzmacnia organizm oraz poprawia kondycję skóry, włosów, zębów i paznokci. Imbir jest skuteczny nie tylko w leczeniu infekcji – pomaga także przy bezsenności, problemach trawiennych i nudnościach.
Reklama
Dlaczego warto pić syrop z imbiru, miodu i cytryny?
Syrop z imbiru i cytryny jest polecany zwłaszcza przy przeziębieniach oraz infekcjach dróg oddechowych. Łagodzi kaszel i ból gardła, ma także działanie rozgrzewające i napotne.
Najlepiej zacząć przyjmować go zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów infekcji. Jeśli zmarzliśmy i czujemy, że coś nas „łamie”, może być to sygnał, że w organizmie rozwija się stan zapalny. Syrop z imbiru sprawi wówczas, że choroba nas ominie lub jej przebieg będzie krótszy i łagodniejszy.
Syrop imbirowy można stosować również przy zatruciach pokarmowych i nudnościach, wywołanych na przykład przez chorobę lokomocyjną. Przez wielu imbir jest także uznawany za świetny środek wspomagający trawienie, a zatem na odchudzanie.
Reklama
Przepis na syrop z imbiru
Syrop imbirowy jest nie tylko skuteczny, ale i smaczny. Aby go przygotować, potrzebujemy:
- 2 cytryn, najlepiej ekologicznych, niewoskowanych
- miodu
- korzenia imbiru o długości 3-4 centymetrów
Cytryny sparzamy wrzątkiem i dokładnie myjemy. Cytrusy kroimy na cienkie plastry i usuwamy z nich pestki. Imbir obieramy ze skorki i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Do wyparzonego, suchego słoika wlewamy dwie łyżki miodu, na których umieszczamy 3-4 plastry cytryny. Następnie dokładamy dwie łyżeczki startego imbiru.
Czynności te powtarzamy aż do wypełnienia słoja. Na końcu całość zalewamy miodem. Naczynie szczelnie zamykamy i odstawiamy do lodówki. Po 24 godzinach możemy cieszyć się gotowym syropem. Dodajemy go do herbaty i wody lub przyjmujemy samodzielnie. Zawarte w syropie cytryna i miód nie tylko poprawią jego smak, ale też wzmocnią prozdrowotne działanie imbiru.
W czasie choroby należy przyjmować trzy łyżki syropu dziennie. Dla wzmocnienia organizmu wystarczy jedna łyżka na dobę.
Do syropu dodać można także łyżeczkę kurkumy, kilka ząbków czosnku lub pigwę. Zamiast świeżego imbiru użyć można również pasteryzowany, jeśli ktoś taki preferuje.
Jak długo natomiast można go przechowywać? Trzymany w lodówce powinien być świeży przez około miesiąc.
Reklama
Imbir w ciąży i podczas karmienia piersią
Imbir bez obaw mogą przyjmować kobiety ciężarne nie tylko w okresie przeziębiania, ale też przy porannych mdłościach.
Korzeń imbiru nie jest szkodliwy także dla niemowlaków, dlatego można spożywać go w okresie karmienia piersią.
Ze względu na ostry, charakterystyczny smak przyprawy, lepiej jednak unikać jej w czasie pierwszych trzech miesięcy życia dziecka. Imbir może bowiem nieco zmienić smak mleka, co może nie spodobać się niemowlakowi.
Reklama
Syrop z imbiru, miodu i cytryny dla dzieci
Syrop z imbiru i miodu bez przeszkód mogą przyjmować dzieci dopiero od 12 miesiąca życia. Ze względu na to, iż miód jest silnym alergenem, nie należy podawać go maluchom, które nie skończyły jeszcze roku.