Monitorowanie glikemii, czyli jak często i czym mierzyć cukier
Glikemia to stężenie glukozy we krwi. Parametr ten powinien profilaktycznie monitorować każdy, w szczególności jednak osoby cierpiące na cukrzycę.
Samokontrola stężenia glukozy umożliwia trzymanie tej groźnej choroby metabolicznej w ryzach, a także pozwala na efektywne i bezpieczne stosowanie insuliny, stanowiącej podstawę terapii w cukrzycy typu 1 oraz stosowanej często w cukrzycy typu 2 czy też u ciężarnych z cukrzycą.
Należy pamiętać, że stanem niepożądanym jest zarówno hiperglikemia (zbyt wysokie stężenie glukozy), jak tez hipoglikemia (niedocukrzenie).
To, jak często powinno się mierzyć cukier, zależy przede wszystkim od sposobu prowadzonego leczenia. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego osoby dorosłe korzystające z intensywnej insulinoterapii (z użyciem penów lub pomp) powinny sprawdzać poziom cukru we krwi przynajmniej 4 razy dziennie, optymalnie ośmiokrotnie w ciągu doby.
W przypadku małych dzieci może to być nawet kilkanaście razy na dobę. Taka częstość pomiarów pozwala weryfikować reakcje organizmu na przyjmowane pokarmy i leki, a także aktywność fizyczną. Ma to kluczowe znaczenie przede wszystkim w kontekście doboru odpowiednich dawek insuliny.
Reklama
Jak działa system do ciągłego pomiaru glukozy?
Począwszy od lat osiemdziesiątych minionego stulecia pacjenci dokonywali codziennych pomiarów za pomocą glukometrów. Urządzenia te dają wiarygodne wyniki, są jednak mocno inwazyjne – wymagają każdorazowego nakłuwania palca w celu pobrania próbki krwi.
Procedura ta jest dyskomfortowa, a dla wielu osób po prostu bolesna. Niektórzy z tego właśnie powodu rezygnują z regularnego monitorowania glikemii, co może mieć fatalne skutki zdrowotne.
W ostatnich latach na rynku pojawiła się jednak doskonała alternatywa – czujniki do ciągłego pomiaru cukru. Urządzenia te w krótkim czasie przyniosły długo oczekiwaną rewolucję, dając pacjentom dużą dawkę wytchnienia.
W odróżnieniu od glukometrów, sensory mierzą poziom cukru nie na podstawie próbek krwi pobranych z palca, lecz analizując parametry płynu śródtkankowego. Innymi słowy, nie jest już konieczne codzienne i wielokrotne nakłuwanie opuszek palców.
Dostępnych jest obecnie kilka urządzeń tego typu. Jednym z nich jest sensor FreeStyle Libre 2, działający w systemie FGM (flash glucose monitoring). Czujnik ten umieszczany jest na ramieniu i mierzy glikemię w sposób stały, co 1 minutę, przez 14 dni.
Pomiary są zapisywane co 15 minut i gromadzone przez 8 godzin. Ich odczytanie jest wyjątkowo proste. Wystarczy zeskanować czujnik smartfonem z zainstalowaną aplikacją FreeStyle LibreLink.
Umożliwia ona sprawdzenie aktualnych danych, ale też śledzenie wykresów dobowych oraz tendencji. Dzięki skojarzonej aplikacji LibreLinkUp możliwe jest też dzielenie się wynikami z lekarzem, rodziną czy opiekunami.
Bardzo przydatną funkcjonalnością są alarmy, informujące na bieżąco o zbyt wysokimi i zbyt niskim poziomie cukru.
Reklama
Komu przysługuje refundowany sensor do ciągłego pomiaru cukru?
W związku z rosnącą popularnością i zwiększającym się zapotrzebowaniem na sensory do ciągłego monitorowania glikemii, a także w świetle tego, iż gwarantują one doskonałą, miarodajną kontrolę glikemii, urządzenia te zostały zaliczone w poczet wyrobów medycznych objętych refundacją.
Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Zdrowia ich zakup nie obciąża już jedynie domowego budżetu. Komu przysługuje refundacja na sensor do ciągłego pomiaru cukru?
Z refundacji znacznie obniżającej koszty nabycia czujnika mogą skorzystać między innymi osoby stosujące intensywną insulinoterapię, a także kilka innych grup. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, od 1 stycznia 2023 roku na dofinansowanie mogą liczyć:
- Dorośli chorujący na cukrzycę typu 1 lub 3 (niezależnie od stosowanego modelu leczenia), a także dorośli z cukrzycą typu 2 jeśli stosują przynajmniej 3 iniekcje insuliny na dobę – w tym przypadku odpłatność za 14-dniowy sensor do ciągłego monitorowania glikemii typu FGM wynosi 30 procent.
- Kobiety w okresie ciąży i połogu mające cukrzycę i stosujące insulinę – odpłatność 30 procent .
- Osoby niewidome lub niedowidzące z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym w związku z utratą wzroku, chore na cukrzycę i leczące się insuliną – odpłatność 30 procent.
- Dzieci od 4 do 18 roku życia, cierpiące na cukrzycę typu 1 lub 3 - odpłatność 20 procent.
Reklama
Jak otrzymać refundację na sensor FreeStyle Libre 2?
Refundacja sensorów do pomiaru cukru jest możliwa na podstawie zlecenia na wyroby medyczne. Jest ono wystawiane przez lekarza określonej specjalności. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie diabetolog.
Stosowane uprawnienia mają w tym przypadku:
- diabetolog – specjalista zajmujący się leczeniem cukrzycy;
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej;
- endokrynolog – lekarz od zaburzeń hormonalnych;
- ginekolog – lekarz zajmujący się żeńskim układem rozrodczym;
- kardiolog – specjalista w zakresie chorób układu krążenia;
- geriatra – lekarz zajmujący się problemami osób w zaawansowanym wieku;
- inni specjaliści (perinatologia, endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość, pediatria, choroby wewnętrzne) zatrudnieni w poradni lub na szpitalnym oddziale diabetologicznym.
Cena sensora do pomiaru cukru przy odpłatności 30% wynosi 76,50 zł, w przypadku dzieci, przy odpłatności 20% to kwota 51 zł za 14-dniowy sensor.
ADC-76923 v1.0
-------
FreeStyle Libre 2 system monitorowania glikemii flash (czujnik), wyrób medyczny używany wraz ze zgodnym czytnikiem lub aplikacją do monitorowania poziomu glukozy w płynie śródtkankowym u osób z cukrzycą i zaprojektowany, aby zastąpić oznaczanie stężenia glukozy we krwi w samodzielnym kontrolowaniu cukrzycy, w tym w dawkowaniu insuliny. Producent: Abbott Diabetes Care Ltd., Upoważniony przedstawiciel: Abbott B.V., Reklamodawca: Abbott Laboratories Poland sp. z o.o.