Kobiety uwielbiają farbować włosy. Ich kolor stanowi zawsze uzupełnienie kompletnej stylizacji. Niektórzy, od czasu do czasu, chcą na własną rękę zmienić wizerunek i często sięgają wtedy po szamponetki.
To produkt przeznaczony szczególnie dla tych, którzy lubią zmiany bez długotrwałych konsekwencji. A szaleństwo z kolorami jest dzięki temu kosmetykowi absolutnie możliwe. Często szamponetki nazywane są idealnymi narzędziami do eksperymentów z włosami.
Pomagają sprawdzać, czy dany kolor włosów pasuje, czy daje poczucie zadowolenia i atrakcyjności. Warto wiedzieć „co nieco” o tym kosmetyku do koloryzacji włosów.
Co to jest szamponetka?
Szamponetka to kosmetyk, który w sposób nietrwały farbuje włosy. To z pewnością nieinwazyjna metoda koloryzacji, która pozwalać bawić się kolorami i dobierać najodpowiedniejsze. Zaletą szamponetek jest niewnikanie ich składników w wewnętrzną strukturę włosa.
Ten kosmetyk pokrywa włosy tylko od zewnętrznej strony. Dlatego jest idealnym produktem dla tych, którzy pragną szybkiego i nietrwałego efektu.
Oto główne zalety szamponetek koloryzujących:
- nie zawierają amoniaku i utleniacza,
- nie niszczą i nie wysuszają włosów,
- zawierają związki multiwitaminowe, które pozytywnie wpływają na wygląd włosów,
- utrzymują się z reguły na włosach od 4 do 8 myć,
- dzięki zawartym kompleksom keratynowym regenerują strukturę włosów,
- gwarantują żywy i lśniący kolor po zabiegu koloryzacji,
- idealny sposób na ożywienie koloru między kolejnymi tradycyjnymi farbowaniami,
- nie naruszają struktury włosów, a działają tylko na ich powierzchni,
- stopniowe spłukiwanie produktu zapobiega tworzeniu się nieestetycznych odrostów.
Reklama
Jak działa szamponetka?
Działanie każdej szamponetki jest bardzo proste. Ten preparat występuje w postaci szamponu, który nietrwale koloryzuje włosy. Brak amoniaku powoduje, iż cząsteczki składników chemicznych szamponetki nie rozpulchniają włosów i nie wnikają w ich głęboką strukturę.
Pigment szamponetek okrywa tylko zewnętrzną warstwę włosów, nadając im określony kolor. Osadzenie koloru tylko na ściankach włosów powoduje, iż nie jest on tak trwały, jak farba, ale jednocześnie bezpieczny dla kondycji włosów.
Dzięki takiej technice farbowania włosy się nie niszczą i nie wysuszają. Efekt koloryzacji szamponetką utrzymuje się z reguły od 4 do 8 tygodni. Kolor wypłukuje się powoli, bez drastycznych zmian.
Warto zawsze czytać ulotki, dołączone do produktów. Wskazują one szczegółowo działanie danego kosmetyku i sposób użycia, aby bez problemu osiągnąć zamierzony efekt.
Reklama
Kolory szamponetek
Aby uzyskać piękny i oczekiwany kolor, przy zastosowaniu szamponetki, należy odpowiednio przygotować włosy do farbowania. Na kilka dni przed farbowaniem warto wzmocnić kondycję włosów. Jeśli są przesuszone, z rozdwajającymi się końcówkami trzeba wspomóc je specjalnymi maskami czy kosmetykami do pielęgnacji.
Słabe włosy mogą nie przyjmować koloru w taki sposób, jaki można oczekiwać. Dobrze jest też nie myć włosów na 2 dni przed zabiegiem. Wytwarza się wtedy warstwa ochronna na włosach (sebum), która w naturalny sposób zabezpiecza i chroni włosy oraz skórę głowy. Największy ubytek koloru pojawia się przy pierwszym myciu. Potem kolor „schodzi” systematycznie i równomiernie.
Kolor szamponetki zawsze powinien być wybierany pod kątem efektu finalnego. Produkt można nakładać na całe włosy, uzyskując w ten sposób jednolity kolor. Można także bawić się koloryzacją, nakładając szamponetkę tylko na same końcówki czy w postaci refleksów. Różne kolory pozwalają zmieniać swój wygląd niczym kameleon.
Szamponetka blond
Blondynki mogą stosować szamponetki w postaci różnego rodzaju blondów. Kolor ich włosów w zależności od rodzaju używanej szamponetki może uzyskać odcień popielaty (perłowy), piaskowy, słoneczny czy delikatny beż.
Dla kobiet lubiących chłodne kolory zdecydowanie polecana jest platyna. Ale ciekawymi i mocno ekstrawaganckimi są blondy wpadające w inny odcień, na przykład strawberry blondeczyli truskawkowy blond. Natomiast dla tych kobiet, które lubią żółty odcień blondu stworzono szamponetki, które dają taką możliwość zabarwienia włosów.
W przypadku tej koloryzacji istnieje czasem niebezpieczeństwo pojawienia się zaczerwień na włosach. Warto wtedy pomyśleć o zabarwieniu tylko końcówek.
Szamponetka czarna i niebieska
Brunetki przy użyciu szamponetek mogą stworzyć włosy o kolorze atramentowej czerni, przechodzącej nawet w mocny granat (tak zwany inky black) czy intensywny niebieski. Dobrze też sprawdzają się na ciemnych włosach szamponetki barwiące na kolory ciemnego brązu typu burgund czy oberżyna.
Szamponetka ciemny brąz
Szamponetki tworzące na włosach różnego rodzaju brązy najbardziej dopasowane są do kobiet szatynek. Idealną zmiana koloru będzie ciemny lub jasny brąz. Świetnie też dopasowują się do szatynek odcienie kawowego czy orzechowego brązu.
Szamponetka ruda i czerwona
Kobiety o kasztanowych włosach powinny korzystać z szamponetek, barwiących włosy na malinową czy wiśniową czerwień, czerwoną porzeczkę, a także ognisty rudy. Produkty nietrwale koloryzujące zawierają w swoim składzie wiele substancji pielęgnacyjnych, które głęboko nawilżają i chronią włosy.
Ma to ogromne znaczenie przy tak intensywnej koloryzacji. Te dodatkowe składniki zapewniają przy tak znaczących zmianach koloru głęboką i intensywną nową barwę.
Reklama
Czy szamponetka niszczy włosy?
Szamponetka to łagodna wersja farby. W zasadzie ten sposób koloryzacji nie niszczy włosów. Może tylko delikatnie je wysuszać. Ale wystarczy stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne i nawilżające włosy.
Warto wybierać produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów farbowanych. Takie szampony, odżywki czy maski wzbogacone o dodatkowe składniki mineralne wzmacniają włosy, a także chronią kolor przed nadmiernym wypłukiwaniem i zmywaniem. Brak amoniaku w składzie chroni strukturę włosów, pozostawiając je w dobrej kondycji.
Nowoczesne kosmetyki są tworzone w oparciu o nowe technologie, które odbudowują wiązania keratynowe we włosach, wygładzając jednocześnie ich powierzchnię. W większości posiadają też bardzo ważny składnik, tak zwany incell, który posiada zdolności do odbudowy cementu komórkowego włosów.