Zobacz nasz test inhalatorów:
Szczekający kaszel u dzieci rozwija się nagle, zazwyczaj w środku nocy i jest jednym z pierwszych objawów chorób krtani, które w 80 procentach są wywołane przez wirusy.
Kiedy dziecko budzi się z suchym i dziwnie brzmiącym kaszlem, jest niespokojne, a dodatkowo słychać świt przy oddychaniu, prawdopodobnie rozwija się u niego krup wirusowy, czyli ostre podgłośniowe zapalenie krtani?
Ta częsta choroba u dzieci do 6. roku życia (częściej atakuje chłopców niż dziewczynki) może przebiegać łagodnie, ale zdarza się, że rozwija się bardzo szybko i stanowi zagrożenie dla życiu małego pacjenta, dlatego musi być nadzorowana przez lekarza.
Szczekający kaszel – wezwij lekarza
Dzień, dwa przed pojawieniem się pierwszego ataku szczekającego kaszlu u dziecka może wystąpił łagodna infekcja z podwyższoną temperaturą i katarem. Dziecko nie uskarża się jeszcze na inne dolegliwości, nie ma chrypki i nie boli je gardło. Dopiero nocny atak suchego szczekającego kaszlu jest sygnałem, że krup rozwija się coraz szybciej. Dziecko zaczyna być coraz bardziej marudne a płacz utrudnia oddychanie. W takiej sytuacji rodzice nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza a nawet wezwaniem pogotowia, bo objawy ostrej niewydolności krtaniowej mogą szybko się nasilać, powodując ataki duszności. Do czasu przyjazdu lekarza dziecko najlepiej ułożyć w pozycji siedzącej, bo w pozycji leżącej szczekający kaszel się nasila i utrudnia oddychanie jeszcze bardziej.
Reklama
Szczekający kaszel – leczenie
W leczeniu krupu stosuje się najczęściej sterydy, które zmniejszają obrzęk okolicy podgłośniowej krtani. Poprawa w oddychaniu powinna nastąpić w ciągu 4-6 godzin od podania leku. W związku z tym, że zapalenie krtani jest chorobą wirusową, nie podaje się dziecku antybiotyków, chyba, że w ramach powikłania rozwinęło się u niego zapalenie oskrzeli, płuc czy ucha środkowego. Nie stosuje się również leków przeciwkaszlowych, w razie potrzeby można podać leki przeciwgorączkowe i mukolityczne. W bardzo ciężkich przypadkach może okazać się konieczna intubacja dotchawicza.
W stanach łagodnych leczenie szczekającego kaszlu polega na zwalczaniu objawów: wywietrzeniu pomieszczenia, tak, żeby dziecko oddychało schłodzonym i wilgotnym powietrzem, które zmniejsza obrzęk dróg oddechowych. Można stosować inhalacje roztworem soli fizjologicznej, bardzo ważne jest też stałe nawadnianie organizmu.
Reklama
Szczekający kaszel objawem błonicy
Oprócz krupu wirusowego szczekający kaszl może też być objawem błonicy krtani wywołanej przez zakażenie bakteryjne maczugowcem błonicy. Oprócz kaszlu dziecko ma także chrypkę, która może prowadzić do bezgłosu. Błonica rozwija się bardzo szybko i towarzyszy jej gorączka, osłabienie, świst oddechowy a nawet sinica. Tak, jak podgłośniowe zapalenie krtani, błonica krtani może bardzo szybko się nasilić powodując duszności zagrażające życiu.
Do innych i raczej rzadkich przyczyn kaszlu szczekającego zalicza się także wady rozwojowe, kaszel nawykowy oraz torbiele krtani.
Czytaj też: