Ludzka głowa waży ok. 5 kg i jest utrzymywana głównie przez kręgosłup. W momencie, gdy ciało jest w wyprostowanej pozycji, naturalna krzywizna kręgosłupa sprawia, że nie dochodzi do obciążeń. Problem zaczyna pojawiać się w momencie długotrwałego pochylania głowy do przodu. Wtedy właśnie może dojść do wystąpienia tzw. szyi smartfonowej.
Co to jest szyja smarfonowa?
Szyja smartfonowa to zespół bólowy, z którym coraz częściej diagnozowane są dzieci. Zgłaszają przede wszystkim różnorakie bóle głowy, barków, karku, a także okolicy międzyłopatkowej.
Dolegliwości bólowe pojawiają się na skutek długotrwałego korzystania z urządzeń mobilnych w czasie nieprawidłowej postawie ciała. Syndrom ten po raz pierwszy opisał dr Ken Hansraj, który obliczył iż przy pochyleniu głowy zaledwie o kilkanaście stopni, obciążenie kręgosłupa wzrasta do 12 kg, a przy 60 stopniach jest to już 27 kg.
Niebezpieczne jest przede wszystkim wielogodzinne schylanie głowy, ale również:
- garbienie ciała,
- wyciąganie kciuków na boki.
Dodatkowo dzieci mają na co dzień coraz mniej ruchu, co również przekłada się na problemy z kręgosłupem i prawidłową postawą ciała. Problemem jest również przyjmowanie nienaturalnych dla ciała pozycji i spędzanie w nich kilku godzin dziennie.
Reklama
Objawy szyi smarfonowej
Główne objawy smartfonowej twarzy to:
- ból szyi i karku,
- mrowienie pomiędzy łopatkami,
- drętwienie palców u rąk,
- łupanie w krzyżu.
Ponadto kolejnym, częstym objawem, który jest przede wszystkim defektem estetycznym jest fałd skórny, który przypomina drugi podbródek. Dodatkowo posiadając smartfon o dużej przekątnej ekranu może dojść do trwałego ustawienia się kciuków pod większym kątem, co może sprawiać, iż wyglądają na dłuższe.
Reklama
Jak zapobiegać szyi smartfonowej?
Czy należy całkowicie zaprzestać korzystania ze smarfona, by uniknąć opisanych wyżej objawów? Odpowiedź brzmi: nie. W obecnych czasach byłoby to wręcz niemożliwe, dlatego najważniejsze jest utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała podczas korzystania z urządzeń mobilnych.
Przede wszystkim należy:
- trzymać urządzenie na wysokości wzroku, a nie pochylać się w jego kierunku,
- najlepiej korzystać ze smartfona w pozycji leżącej, odciążając w ten sposób kręgosłup,
- podczas rozmowy przez urządzenie, zmieniać pozycję co kilkanaście minut, najlepiej spacerując.
Dodatkowo ważne jest, by pamiętać o regularnej aktywności fizycznej.
Czytaj również: