Reklama
Tabletki antykoncepcyjne – minipigułka
Minipigułka, czyli jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna, to wyjątkowo prosta metoda antykoncepcji. Zawiera niskie dawki progestagenu, dlatego jest łagodniejsza dla organizmu. Dzięki temu, że zawiera tylko jeden hormon, wywołuje mniej efektów ubocznych. Lekarze ginekolodzy polecają tabletki jednoskładnikowe szczególnie paniom, które:
- nie mogą przyjmować estrogenów,
- kobietom karmiącym piersią,
- nastolatkom,
- pacjentkom po 35. roku życia,
- paniom, które palą papierosy.
Pigułki jednoskładnikowe zażywa się codziennie, przez 28 dni. Jedyną wadą stosowania minitabletki jest restrykcyjnie wymagana regularność. Minipigułkę trzeba przyjmować każdego dnia o tej samej godzinie.
Reklama
Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe a dwufazowe
Z kolei tabletki jednofazowe, tak samo jak tabletki dwu- i trójfazowe, należą do grupy pigułek dwuskładnikowych.
Każda pigułka jednofazowa ma identyczny skład - wszystkie zawierają taką samą ilość hormonów: estrogenu i progestagenu, czyli syntetycznego progesteronu. Antykoncepcja dwufazowa to dwa rodzaje tabletek w jednym opakowaniu. Jedne zawierają tylko estrogen, drugie progestagen. Z kolei pigułki trójfazowe to trzy różne rodzaje pigułek w jednym opakowaniu, zawierające różne dawki progestagenu oraz takie same ilości estrogenu.
„Zadaniem” pigułek jednofazowych jest zatrzymanie owulacji oraz zwiększanie gęstości śluzu szyjkowego, co ma zapobiec przemieszczaniu się plemników.
Reklama
Tabletki jednofazowe - jak stosować?
Podobnie jak w przypadku pigułek jednoskładnikowych, tabletki jednofazowe charakteryzuje prostota stosowania. Każda z tabletek zawiera taką samą dawkę hormonów. W opakowaniu znajdziemy 21 identycznych - także pod kątem wyglądu - tabletek, zatem nie ma żadnego znaczenia którą przyjmiemy danego dnia. Nie ma też możliwości pomyłki i to główna różnica pomiędzy tabletkami antykoncepcyjnymi jednofazowymi a dwu- i trójfazowymi.
Pierwszą tabletkę jednofazową przyjmuje się pierwszego dnia cyklu, czyli w momencie wystąpienia menstruacji. Po przyjęciu 21 tabletek (lub 63 jeśli taką metodę zalecił lekarz) należy zrobić 7-dniową przerwę w ich stosowaniu. Wówczas występuje krwawienie z odstawienia, które powinno być mniej bolesne i obfite, jak również krótsze niż wtedy, gdy antykoncepcja nie była stosowana. U niektórych pacjentek miesiączka może w ogóle nie wystąpić.
Reklama
Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe – stosowanie
Tabletki dwufazowe również zatrzymują owulację i zagęszczają śluz w szyjce macicy. W jednym opakowaniu znajduje się łącznie 21 pigułek, ale w odróżnieniu od pigułek jednofazowych, są one w dwóch różnych kolorach (11 z nich jest białych, pozostałe różowe). Najpierw przyjmuje się białe, następnie różowe, a kolejność nie jest bez znaczenia! Ewentualna pomyłka obniży skuteczność stosowanej metody antykoncepcyjnej i w efekcie może dojść do zapłodnienia, dlatego zanim pacjentka rozpocznie ich przyjmowanie, powinna dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do środka antykoncepcyjnego.
Przyjmowanie tabletki dwufazowej jest dość skomplikowane i ta właśnie różnica sprawia, że pigułki jednofazowe są od nich znacznie popularniejsze. Jeszcze bardziej kłopotliwe może być stosowanie pigułek trójfazowych, dlatego, choć naśladują naturalny cykl kobiety (są łagodniejsze dla organizmu), są przez nie rzadziej wybierane.
Reklama
Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe i dwufazowe - dla kogo?
Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych poleca się paniom, które cierpią na nieregularne lub bolesne i obfite miesiączki, a także Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego, inaczej PMS (z angielskiego premenstrual syndrome).
Na liście przeciwwskazań do stosowania tego typu metod zapobiegania niechcianej ciąży znajdują się natomiast m.in. choroby wątroby i nerek, zakrzepica, obciążenie genetyczne nowotworami narządów rodnych oraz zachorowanie na tego typu nowotwory, jak również cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie tętnicze.