Tabletki na menopauzę
Tabletki na menopauzę są sposobem na zniwelowanie lub całkowite pozbycie się objawów okresu przekwitania. Objawy menopauzy potrafią być wyjątkowo dokuczliwe. Wiele kobiet przyznaje, że symptomy klimakterium wywróciły ich życie do góry nogami i znacząco obniżyły jego jakość.
Szacuje się, że około 80 proc. pacjentek w okresie menopauzalnym odczuwa tzw. uderzenia gorąca.
Kobiety opisują je jako falę ciepła, idącą od klatki piersiowej w stronę głowy, której towarzyszą zazwyczaj zaczerwienienie twarzy, zimny pot oraz duszność.
Częstym symptomem przekwitania jest niestabilność emocjonalna, którą można opisać jako gwałtowne zmiany nastrojów, począwszy od euforii poprzez nerwowość i rozdrażnienie na stanach depresyjnych kończąc.
Do częstych objawów menopauzy zaliczają się także:
- zawroty i bóle głowy,
- omdlenia,
- zaburzenia rytmu serca,
- zmęczenie,
- bezsenność,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- spadek libido,
- bóle mięśniowo-stawowe.
Reklama
Tabletki na menopauzę na receptę
Jakie tabletki na menopauzę? Za najskuteczniejsze w łagodzeniu objawów menopauzy uchodzą tabletki na receptę, zawierające syntetyczne hormony.
Hormonalna terapia zastępcza polega na przyjmowaniu przez pacjenta syntetycznych odpowiedników estrogenu i progesteronu – hormonów płciowych, których stężenie w organizmie spada na skutek wygasania czynności jajników.
Pojawienie się objawów przekwitania ma związek z obniżonym poziomem hormonów płciowych, dlatego hormonalna terapia zastępcza uchodzi za najskuteczniejszą formę leczenia objawowego.
Pacjentki najczęściej zażywają leki zawierające estradiol, który jest syntetycznym odpowiednikiem estrogenu, aczkolwiek lekarze przepisują też leki zawierające estriol, estron oraz końskie estrogeny, takie jak ekwilina, ekwilenina, hipulina.
Poza estrogenami w hormonalnej terapii zastępczej stosuje się także gestageny, będące syntetycznymi odpowiednikami progesteronu. Do najczęściej stosowanych gestagenów zaliczają się:
- retroprogesteron
- medrogeston
- medroksyprogesteron
- megestrol
- chlormadinon
- cyproteron
- gestonoron
- demegeston
- nomegestrol
- promegeston,
- trimegeston
- norgestrel,
- lewonorgestrel,
- gesogestrel,
- etenogestrel.
Hormonalna terapia zastępcza polega głównie na przyjmowaniu tabletek typu kombinowanego, czyli zawierających zarówno syntetyczny estrogen, jak i progesteron. Wyjątek stanowią kobiety po zabiegu usunięcia macicy, które zażywają tabletki zawierające tylko estrogen.
Dawkowanie tabletek jest uzależnione od stopnia zaawansowania klimakterium. Kobiety, które nadal miesiączkują przez cały cykl przyjmują tabletki zawierające estrogen, natomiast zawierające progesteron tylko w drugiej połowie cyklu. Z kolei kobiety, które przestały miesiączkować zażywają codziennie tabletki z estrogenem i progesteronem. Hormonalna terapia zastępcza jest dostępna nie tylko w formie tabletek, ale także plastrów i czopków dopochwowych.
Reklama
Leki bez recepty na menopauzę
Do leków na menopauzę bez recepty zaliczają się preparaty miejscowe w formie globulek, żelu, kremu lub pianki. Wymienione preparaty stosuje głównie wspomagająco, natomiast podstawę leczenia stanowi hormonalna terapia zastępcza.
Głównym zadaniem preparatów miejscowych bez recepty jest złagodzenie objawów związanych z atrofią urogenitalną, czyli swędzenia, pieczenia, uczucia napięcia w pochwie oraz dyskomfortu w czasie współżycia płciowego.
Leki miejscowe bez recepty pomagają także utrzymać naturalny poziom pH w pochwie.
Reklama
Ziołowe tabletki na menopauzę
Alternatywą dla leków hormonalnych są tabletki ziołowe na menopauzę, które można kupić w aptekach bez recepty. Tabletki ziołowe zawierają fitoestrogeny, czyli związki organiczne występujące w roślinach, które działają na ludzki organizm podobnie jak estrogeny. Leki zawierające fitoestrogeny są zalecane kobietom, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą zażywać leków hormonalnych.
Za skuteczne uchodzą leki z ekstraktem z nasion soi, która zawiera bardzo dużą ilość fitoestrogenów. Wśród roślin cenionych w łagodzeniu objawów menopauzy wymienia się także:
- pluskwicę groniastą,
- serdecznika pospolitego,
- szałwię lekarską,
- hubę modrzewiową,
- dziurawca,
- jaskółcze ziele,
- chmiel,
- wilżynę ciernistą,
- czerwoną koniczynę,
- czarną malwę.
Reklama
Tabletki na menopauzę z czerwoną koniczyną
Duża popularnością cieszą się tabletki na menopauzę z czerwoną koniczyną. W koniczynie zawiera:
- izoflawony
- glikozydy izoflawonowe,
- fenolokwasy,
- fitosterole,
- saponiny,
- garbniki.
Izoflawony zawarte w koniczynie mają strukturę najbardziej zbliżoną do estrogenów. Tabletki na menopauzę z czerwoną koniczyną są zalecane głównie w późnej fazie przekwitania (w postmenopauzie), kiedy kobiety już nie miesiączkują, a stężenie estrogenów wyraźnie się obniża. Zalecana dawka to 500 mg suchego ekstraktu 2 razy dziennie.
Reklama
Tabletki na menopauzę – opinie
Wokół hormonalnych tabletek na menopauzę narosło wiele kontrowersji. Niegdyś uważano, że terapię hormonalną może stosować każda kobieta, która odczuwa objawy przekwitania.
Obecnie HTZ stosuje tylko ze ściśle określonych wskazań medycznych z uwagi na zwiększone ryzyko zachorowania na raka sutka oraz możliwość wystąpienia groźnych powikłań w układzie krążenia.
Co więcej, hormonalną terapię zastępczą należy rozpocząć możliwie jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów menopauzy i można ją stosować maksymalnie przez 5 lat. W czasie terapii kobieta powinna wykonywać badania sprawdzające jej bezpieczeństwo. Leków hormonalnych nie powinny zażywać kobiety powyżej 60. roku życia.