Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Telmisartan - zamienniki i skutki uboczne. Stosować rano czy wieczorem?

Telmisartan to przedstawiciel leków zwanych sartanami, które działają poprzez obniżanie ciśnienia krwi. Ten opatentowany w 1991 roku, a wprowadzony do użytku w 1999 roku lek, szybko stał się jednym z podstawowych preparatów stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego. W samych tylko Stanach Zjednoczonych wypisuje się aktualnie ponad 1 milion recept rocznie na ten lek.
Wzór chemiczny telmisartanu
Fot. Materiały własne
W skrócie
  • Telmisartan to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, należący do klasy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II.
  • Lek ten działa poprzez blokowanie receptora angiotensyny II, co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i obniżeniem ciśnienia krwi.
  • Zaletą telmisartanu w porównaniu do innych leków z grupy sartanów jest fakt, że można go stosować o dowolnej porze dnia.
Spis treści

Czym jest telmisartan?

Telmisartan jest lekiem przeciwnadciśnieniowym, który należy do grupy leków zwanych sartanami (inni przedstawiciele tej grupy to walsartan, kandesartan, czy losartan). Sartany należą do leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II (w skrócie ARB od Angiotensin II Receptor Blockers).

Angiotensyna II jest hormonem odpowiedzialnym za regulację ciśnienia krwi, a głównym wskazaniem telmisartanu jest właśnie obniżanie zwiększonego ciśnienia tętniczego (I10 wg klasyfikacji ICD-10).

Reklama

Wskazania do stosowania telmisartanu

Mechanizm działania leków z telmisartanem polega na blokowaniu specjalnego receptora angiotensynowego AT1, zlokalizowanego między innymi na powierzchni mięśni gładkich w ścianach naczyń krwionośnych.

Rolą tego receptora jest obkurczanie naczyń krwionośnych, powodując tym samym wzrost ciśnienia krwi. Z tego powodu zablokowanie receptora AT1 powoduje skutek odwrotny - rozkurcz naczyń krwionośnych i zmniejszenie ciśnienia krwi.

Leczenie nadciśnienia tętniczego jest głównym wskazaniem do stosowania, jednak jak wskazuje opis profesjonalny telmisartanu, jakim jest Charakterystyka Produktu Leczniczego Telmisartanu ma on dodatkowe wskazanie.

Jest nim zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym, a dokładniej zmniejszenie częstości zachorowań z przyczyn sercowo-naczyniowych u osób dorosłych z:

  • jawną chorobą miażdżycową (choroba niedokrwienna serca, udar mózgu lub choroba tętnic obwodowych w wywiadzie) lub
  • cukrzycą typu 2 z udokumentowanymi powikłaniami dotyczącymi narządów docelowych.

Reklama

Zamienniki telmisartanu. Czy został wycofany?

Oryginalnym preparatem z telmisartanem, który był pierwotnie dostępny na rynku jest produkt pod nazwą Micardis firmy Boehringer Ingelheim International. Lek ten został wprowadzony pod koniec lat 90. XX wieku i od tego czasu wprowadzonych zostało wiele zamienników telmisartanu innych firm, które są równie dobre i bezpieczne jak oryginał.

Wielu pacjentów pyta się często, czy to prawda, że telmisartan został wycofany przez GIF, czyli Główny Inspektorat Farmaceutyczny? Akurat w tym przypadku odpowiedź jest negatywna. Na przestrzeni ostatnich lat mogło się zdarzyć, że jeden czy dwa leki z telmisartanem zostały wycofane, ale to były jednostkowe przypadki.

Wielu pacjentów mogło pomylić ten lek z innym, o podobnej nazwie, czyli z walsartanem. W tym wypadku faktycznie było głośno o wycofaniu wielu leków zawierających walsartan w roku 2018 i 2019 z powodu groźnego zanieczyszczenia. Na chwilę obecną wszystkie zamienniki telmisartanu są dostępne w obrocie, a ewentualne wycofania można sprawdzić na oficjalnej stronie GIF-u pod adresem https://rdg.ezdrowie.gov.pl/.

Reklama

Dawkowanie telmisartanu. Rano, czy wieczorem?

Jak przyjmować telmisartan? Lek ten przyjmuje się zawsze jeden raz dziennie. Efekt działania telmisartanu utrzymuje się około 24 godzin, więc dawkowanie raz dziennie jest najlepsze, najlepiej o tej samej porze.

A która pora będzie najlepsza? Czy zażywać telmisartan rano, czy wieczorem? Tu schemat dawkowania powinien określić lekarz prowadzący na podstawie stanu zdrowia pacjenta i przyjmowanych przez niego innych leków - zwyczajowo jednak powinno się zażywać ten lek rano.

W Polsce są dostępne dwie dawki tego leku:

  • telmisartan 40 mg;
  • telmisartan 80 mg;

Reklama

Skutki uboczne telmisartanu. Czy jest szkodliwy?

Czy telmisartan jest szkodliwy? Nie jest to niebezpieczny preparat, jednak jak każdy lek posiada on pewne działania niepożądane, o których powinno się wiedzieć.

Do najczęstszych skutków ubocznych zaliczymy dolegliwości ze strony układu pokarmowego:

  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • biegunki.

Z innych skutków ubocznych telmisartanu, do których dochodzi niezbyt często, można wymienić także zakażenia dróg moczowych, hiperkaliemię (podwyższony poziom potasu- przy stosowaniu telmisartanu należy uważać z dodatkową suplementacją potasu, by nie doprowadzić do hiperkaliemii), bezsenność, depresję, omdlenia, zawroty głowy, bradykardię, niedociśnienie, świąd, osłabienie, a także zaburzenia czynności nerek.

Czy można łączyć telmisartan i alkohol? Jest to wysoce niewskazane, zwłaszcza w obliczu faktu, że spożywanie alkoholu może spotęgować działanie hipotensyjne telmisartanu, przez co może dojść do groźnego stanu niedociśnienia tętniczego krwi.

Reklama

Cena telmisartanu

Cena telmisartanu niezależnie od preparatu handlowego jest relatywnie niska. Przy 100% odpłatności wynosi ona od kilkunastu do maksymalnie 30 zł za preparat na miesięczne leczenie. Na rynku dostępne jest też powiększone opakowanie starczające na dwa lub trzy miesiące kuracji.

Jednak mało kto otrzymuje telmisartan bez refundacji - większość pacjentów, gdy ma wskazanie do stosowania tego leku, ma jednocześnie wskazanie do refundacji i wtedy koszt miesięcznej kuracja waha się od kilku do kilkunastu złotych, a w przypadku seniorów po 65 roku życia jest ona całkowicie darmowa.

Czytaj również

Bibliografia

  • K. Widecka, K. Widecka-Ostrowska; Forum przypadków klinicznych: telmisartan – optymalny wybór, zgodny z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego z 2015 roku, u chorego wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego; Nadciśnienie tętnicze; 2016; vol. 20; no. 3; 125-137
  • K. Widecka; Telmisartan w leczeniu nadciśnienia tętniczego – wskazówki praktyczne; Nadciśnienie tętnicze; 2012 tom 16; nr 3; 169-178
  • P. Balsam; Osiem powodów, dla których warto stosować telmisartan; Medycyna faktów; 2014; Vol. 7; Nr 3 (24); 35-39
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Substancje czynne
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Sól Epsom - jakie właściwości ma sól emska? Działanie uboczne
Kryształki soli Epsom
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny pregabaliny
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!