Domowe żywienie dojelitowe - sprawdź, co radzi specjalista👈
Domowe żywienie dojelitowe - sprawdź, co radzi specjalista👈
Domowe żywienie dojelitowe - sprawdź, co radzi specjalista👈

Terapia testosteronem - forma leczenia czy dopping?

Złe samopoczucie fizyczne i psychiczne, zmęczenie i niskie libido doskwierają zazwyczaj starszym mężczyznom, ale coraz częściej dotykają także panów po 40. roku życia. Odpowiedzią na te problemy jest terapia zastępcza testosteronem, powszechnie stosowana w krajach zachodnich. W Polsce wciąż temat ten pozostaje w strefie tabu. Czy faktycznie powinien?
Terapia testosteronem
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Kiedy stosuje się hormonalną terapię zastępczą?

Hipogonadyzm to schorzenie, które wiąże się z obniżonym poziomem testosteronu u mężczyzn. Statystyki mówią, że dotyka nawet 4 milionów mężczyzn w USA. Terapia testosteronem (TRT) jest potwierdzonym i skutecznym sposobem leczenia hipogonadyzmu, która szybko przynosi poprawę samopoczucia. 

Stężenie testosteronu spada w męskim organizmie wraz z wiekiem, przynosząc długofalowe i powodujące dyskomfort skutki. Podczas gdy wiele mówi się o spadku estrogenów związanych z menopauzą u kobiet i coraz częściej poddaje się kobiety hormonalnej terapii zastępczej, tak w przypadku mężczyzn w Polsce temat hipogonadyzmu pozostaje tabu. Nie oznacza to jednak, że nie jest dostępna.

Reklama

Rola testosteronu w męskim organizmie

Testosteron to najważniejszy męski hormon, który jest niezbędny do wzrostu rozwojowego, wielu procesów regulujących libido i męskie cechy płciowe. Przy niskim stężeniu testosteronu następuje spadek produkcji plemników, może dochodzić do wahania ciśnienia, chronicznego poczucia zmęczenia, spadku masy mięśniowej. 

TRT, czyli hormonalna terapia zastępcza, ma za zadanie przywrócenie prawidłowego stężenia testosteronu w surowicy krwi i dzięki temu złagodzenie klinicznych objawów niedoborów hormonów androgenicznych. Należy 

Reklama

Fakty i mity o kuracji testosteronem

Prawdopodobnie najczęściej powtarzanym mitem na temat hormonalnej terapii zastępczej dla mężczyzn jest to, ze podawanie testosteronu powoduje raka prostaty. To znaczne uproszczenie i krzywdzące dla TRT. Owszem, mężczyźni z wysokim stężeniem testosteronu są podatni na rozwój złośliwych form raka prostaty, jednak profesjonalnie prowadzona terapia TRT ma za zadanie przywrócenie fizjologicznego poziomu testosteronu w surowicy i zadbanie o to, aby nie był ani za niski, ani za wysoki.

Aby maksymalnie obniżyć ryzyko ewentualnych chorób, lekarz przed rozpisaniem planu indywidualnej terapii zbiera dokładny wywiad lekarski, nierzadko zleca dodatkowe badania. Męska Klinika specjalizuje się w doborze odpowiedniej formy TRT dla każdego mężczyzny. 

Terapia testosteronem nie jest uciążliwa: hormon podawany jest w formie żelów, zastrzyków lub tabletek, a sam przebieg kuracji wiąże się jedynie z polepszeniem samopoczucia i w większości przypadków nie ma skutków ubocznych. Absolutnym mitem jest, że kuracja prowadzi do zaniku lub zmniejszenia jąder: dzieje się tak jedynie w przypadku, gdy przekroczy się fizjologiczne stężenia hormonu. Może mieć to miejsce, jeśli hormon podawany jest w niekontrolowanych warunkach przez osoby nie mające wykształcenia medycznego. 

Na koniec należy zaznaczyć, że TRT nie ma nic wspólnego z dopingiem, jakiemu niekiedy poddają się panowie chcący szybko nabrać masy mięśniowej. W tym drugim przypadku zazwyczaj hormon podawany jest w ponadmiarowych dawkach i często w sposób nieodpowiedzialny. Tymczasem zastępcza terapia testosteronem ma za zadanie przywrócenie naturalnego dla mężczyzny poziomu hormonu we krwi, a nie go wielokrotnie przekroczyć. Jak każdy produkt medyczny, hormon męski powinien być podawany w dawkach dopasowanych do danego pacjenta i zawsze w konsultacji z lekarzem. Bezpieczne TRT oferowane są wyłącznie przez medyczne kliniki. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Hormony
Prolaktyna u mężczyzn – norma. Co oznacza podwyższona?
Napis prolaktyna na kartce
Dopamina – co to za substancja i za co odpowiada? Działanie
Produkty zawierające dopaminę
Progesteron - normy. Kiedy wykonać badanie?
Wykres wzrostu stężenia progesteronu u ciężarnej
Podobne artykuły
Próba krwi do badania stężenie kotryzolu
Kortyzol - co to jest i co oznacza podwyższony? Badanie i leczenie
Próbka krwi do badania poziomu PTH
Parathormon - funkcje. Jakie są objawy niskiego i wysokiego poziomu PTH?
Test prolaktyny
Wysoka prolaktyna: objawy, przyczyny, leczenie. Jak objawia się wysoka prolaktyna u mężczyzn i kobiet?
Pielęgniarka pobiera krew do badania 17-OH-progesteronu
17-OH progesteron - interpretacja wyników. Jaka jest norma?
Mężczyzna pisze na tablica wzór chemiczny testosteronu
Poziom testosteronu - jak podnieść i obniżyć? Normy

Reklama


Czy suplementacja jest potrzebna seniorom?
Dowiedz się!