Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Test ELISA - zastosowanie. Co wykrywa i jak wygląda badanie?

Test ELISA ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie, toksykologii i przemyśle spożywczym. Test pozwala wykryć u pacjentów m.in. zakażenia wirusem HIV, salmonellą, gronkowcem złocistym, choroby pasożytnicze, czy schorzenia autoimmunologiczne. Test ELISA jest też najstarszym badaniem stosowanym w diagnostyce boreliozy.
Próbka do badania Elisa
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Test ELISA to podstawowy test kliniczny, który często wykorzystywany jest w diagnozowaniu chorób. Znajduje również zastosowanie w przemyśle spożywczym, gdzie używa się go do wykrywania w produktach alergenów.
  • Wykorzystuje enzymy do wykrycia reakcji antygenów ze swoistymi przeciwciałami. Wykrycie to możliwe jest w dowolnej próbce pobranej od pacjenta - może to być krew, ale również np. kał.
  • Test ELISA ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Wykorzystuje się go m.in. w diagnostyce schorzeń o podłożu wirusowym i bakteryjnym.
SPRAWDŹ TEŻ: Test na przeciwciała - kiedy i jak go zrobić? Rodzaje i cena
Spis treści

Test ELISA jest podstawowym testem klinicznym, często wykorzystywanym w diagnozowaniu chorób. Wynaleziony w latach 60 ubiegłego wieku przez dwie niezależne grupy naukowców z Holandii i Szwecji jest do dziś uznawany za szybki i bardzo czuły test, który nie naraża pacjenta na kontakt ze szkodliwymi czynnikami.

Zastosowanie testu ELISA

Ale test immunoenzymatyczny ELISA jest wykorzystywany nie tylko w medycynie, doskonale sprawdza się również w przemyśle spożywczym do wykrywania w produktach alergenów (informacja o ich występowaniu musi się znajdować na każdym opakowaniu produktu żywnościowego).

Test pozwala wychwycić nawet śladowe ilości orzeszków ziemnych, migdałów czy jajek. Test ELISA używany jest również w rolnictwie i toksykologii.

Reklama

Na czym polega test ELISA?

Test ELISA wykorzystuje enzymy do wykrycia reakcji antygenów ze swoistymi przeciwciałami.  Początkowo przeciwciała wykrywano jedynie w surowicy krwi, teraz można wykryć je w dowolnej próbce, np. w kale.

Do testu wykorzystuje się specjalne płytki wykonane z polisterenu lub pleksiglasu, w których znajdują się wgłębienia (8 rzędów i 12 kolumn). W każdym dołku zwanym studzienką umieszcza się próbkę. Płytkę opłaszcza się danym antygenem lub przeciwciałem.

Pod wpływem reakcji, jaka zachodzi między antygenem i przeciwciałem dochodzi do zmiany barwy roztworu, która jest  mierzona i porównywalna z próbkami kontrolnymi. Na podstawie pomiaru można stwierdzić jaka jest zawartość białka w badanym materiale.

Reklama

Co wykrywa test ELISA?

Testy ELISA ma bardzo szerokie zastosowanie. Ze względu na swoje zalety (jest tani, szybki i bardzo wrażliwy) jest wykorzystywany w diagnostyce wielu schorzeń, przede wszystkim o podłożu wirusowym i bakteryjnym. Test ELISA jest pomocny w wykrywaniu zakażeń wywołanych m.in.:

  • wirusem HIV,
  • wirusem zapalenia wątroby typu B i C,
  • niektórymi wirusami grypy,
  • rotawiorusami,
  • bakterią Helicobacter pylori,
  • bakterią krętka wywołującego kiłę,
  • salmonellą,
  • bakterią Yersinia,
  • toksynami cholery,
  • toksynami enteropatogennych szczepów E. coli,
  • gronkowcem złocistym.

Test ELISA wykorzystywany jest również przy rozpoznawaniu chorób o podłożu autoimmunologicznym, np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, czy niektórych nowotworach. Dzięki temu testowi możliwe jest wykrywanie przeciwciał na drożdżaki, amebozy, malarię i toksoplazmozę.

Reklama

Test ELISA i wykrywanie boreliozy

Test ELISA jest jednym z najstarszych sposobów diagnozowania boreliozy, choroby, na którą zapada coraz więcej pacjentów. Szacuje się, że rocznie lekarze diagnozują 9-10 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców. Choroba przenoszona jest przez kleszcze, które swoją największą aktywność mają między majem a wrześniem.

Nieleczona borelioza może prowadzić do chorób stawów, serca, układu nerwowego, zapalenia mózgu i opon mózgowych, dlatego każde ugryzienie przez kleszcza powinno być zbadane.

Reklama

Diagnostyka boreliozy

W diagnostyce oprócz wywiadu klinicznego wykorzystuje się także badania laboratoryjne. Podstawowa diagnostyka polega najczęściej na pobraniu krwi żylnej (czasem płynu mózgowo-rdzeniowego) i poddaniu próbki testowi, który ma wychwycić specyficzne przeciwciała przeciwko krętkowi Borrelia.

W trakcie testu ELISA oznacza się swoiste przeciwciała IgM (świadczą o aktywnym zakażeniu) i IgG (świadczy o przebytym zakażeniu). Gdy wynik jest dodatni albo są do niego jakieś wątpliwości, wykonuje się test metodą Western-Blot.

Reklama

Interpretacja wyników testu ELISA na boreliozę

Trzeba jednak pamiętać, że nie ma testów, które dają 100 procentową pewność wyników. Może się zdarzyć, że test zostanie wykonany zbyt wcześnie (do 4 tygodnia od zakażenia) i wtedy uzyskamy wynik fałszywie ujemny, bo przeciwciała IgM mogą się jeszcze nie pojawić.

Test ELISA w przypadku boreliozy ma wysoką czułość, ale niską swoistość, co oznacza, że wynik wymaga potwierdzenia testem Western blot. Test ELISA potrafi wykazać inne zakażenia i pojawia się wtedy reakcja krzyżowa.

Reklama

Skuteczność testu ELISA przy boreliozie

Test ELISA nie da prawidłowego wyniku, jeśli pacjent ma postać aktywnej boreliozy bez przeciwciał.

Dodatkowa trudność w diagnozowaniu boreliozy za pomocą testu ELISA polega na tym, że krętek, który wywołuje tę chorobę, zbudowany jest częściowo z elementów, które są charakterystyczne tylko dla krętka boleriozy, ale częściowo z elementów nieswoistych, które występują także w innych bakteriach i wirusach.

Tymczasem w teście ELISA badana jest cała bakteria ze swoistymi i nieswoistymi częściami.

Zastosowanie testu ELISA przy wykryciu lamblii

Test ELISA jest pomocny w diagnozowaniu chorób pasożytniczych, czyli np. lambiozy. Kał pacjenta poddaje się testowi ELISA, który jest bardziej pomocy w tym przypadku niż badania mikroskopowe, wymagające pobierania próbek do badań przez kilkanaście dni (cysty nie są wydalane przez człowieka codziennie, tylko okresowo).

Test ELISA już za pierwszym razem pozwala wykryć w kale antygeny pasożyta.

Lambia jelitowa kolonizuje najczęściej jelito cienkie, drogi żółciowe i dwunastnicę. Wiciowiec ten dostaje się organizmu zazwyczaj drogą pokarmową, najczęściej wraz z wodą skażoną ludzkim kałem z cystami lambii.

Ile kosztuje test ELISA?

Jedną z zalet testu ELISA jest jej stosunkowo niski koszt. Test wykorzystywany w diagnostyce boreliozy kosztuje ok. 45-60 zł, jeśli nie mamy skierowania od lekarza (cena zależy od tego, czy bada się wspólnie przeciwciała IgM i IgG, czy tylko oddzielnie). Ze skierowaniem od lekarza test jest bezpłatny i refundowany przez NFZ.

Wyniki takiego badania pacjent otrzymuje w ciągu 2-7 dni roboczych, w zależności od laboratorium, w którym wykonano badanie.

W przypadku wykrywania lamblii w kale, test ELISA kosztuje ok. 20-30 zł.

Czytaj również

Bibliografia

  • Aubert V, Pisler IG, Spertini F; Improved diagnoses of autoimmune hepatitis using an anti-actin ELISA; Journal of clinical laboratory analysis; 2008; 22(5)
  • Torane VP, Shastri JS; Comparison of ELISA and rapid screening tests for the diagnosis of HIV, hepatitis B and hepatitis C among healthy blood donors in a tertiary care hospital in Mumbai; Indian Journal of Medical Microbiology; 2008; 26(3)
  • Wykorzystanie odczynu ELISA w serologicznej diagnostyce tularemii, Rastawicki W., Jagielski M., Gierczynski R., Medycyna Doświadczalna i Mikrobiologia, 2005, 57, 4.
  • Kuo FC, Wang SW, Wu IC, Yu FJ, Yang YC, Wu JY, Wang WM, Wu DC; Evaluation of urine ELISA test for detecting Helicobacter pylori infection in Taiwan: a prospective study; World Journal of Gastroenterology; Sep 2005; 11(35).
  • Binduga I., Gut W., Jarzabek Z., Ocena przydatnosci metody ELISA do oznaczania poziomu przeciwcial dla enterowirusow w surowicy i plynie mozgowo-rdzeniowym
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Badania na choroby zakaźne
Test ELISA - zastosowanie. Co wykrywa i jak wygląda badanie?
Próbka do badania Elisa
Badania na pasożyty - kału, krwi i molekularne. Jak i gdzie je wykonać?
Lekarz wykonuje badanie na pasożyty przy użyciu mikroskopu
HBs antygen - kluczowe badanie w diagnostyce WZW typu B. Co musisz wiedzieć?
Wątroba ułożona z puzzli
Podobne artykuły
Próbka do badania Elisa
Test ELISA - zastosowanie. Co wykrywa i jak wygląda badanie?
Lekarz wykonuje badanie na pasożyty przy użyciu mikroskopu
Badania na pasożyty - kału, krwi i molekularne. Jak i gdzie je wykonać?
Wątroba ułożona z puzzli
HBs antygen - kluczowe badanie w diagnostyce WZW typu B. Co musisz wiedzieć?
Kleszcz chodzący po człowieku
Badanie kleszcza na boreliozę - jak i ile po ukąszeniu wykonać? Cena

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!