Co to jest torakochirurgia?
Torakochirurgia to jedna z dziedzin medycyny, zajmująca się chirurgią klatki piersiowej. Diagnozuje i leczy operacyjnie choroby, urazy wewnątrz klatki piersiowej oraz wady wrodzone. Zatem leczenie w obrębie tej specjalizacji obejmuje:
- płuca,
- przełyk,
- przeponę,
- śródpiersie,
- ścianę klatki piersiowej,
- opłucną.
Należy podkreślić, że torakochirurgia nie zajmuje się wadami i chorobami serca.
Do specjalisty zgłaszają się przede wszystkim osoby z nowotworami płuc oraz odmą. Torakochirurgia polega na szukaniu przyczyny w odczuwaniu nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych, jak również na przeprowadzeniu operacji, której zadaniem jest powrót do maksymalnie możliwej sprawności fizycznej.
Specjalizacja ta zajmuje się także inwazyjną diagnostyką i leczeniem operacyjnym guzów umiejscowionych w klatce piersiowej. W związku z tym torakochirurdzy bardzo często współpracują z lekarzami innych specjalności, np. onkologami, pulmonologami czy chirurgami naczyniowymi.
Ponadto w ramach zdobywania specjalizacji nabywają wiedzę i doświadczenie z zakresu intensywnej terapii, kardiochirurgii, onkologii, chorób płuc, a także chirurgii naczyniowej.
Oddział torakochirurgii znajduje się zaledwie w kilku miastach Polski ze względu na wymagane specjalistyczne wyposażenie oraz zaawansowaną wiedzę medyczną. Nazwa placówki zwykle brzmi – Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej.
Do oddziału torakochirurgii skierowanie należy wziąć od swojego lekarza rodzinnego, który wcześniej przeprowadzi szczegółowy wywiad i zadecyduje o konieczności wizyty u specjalisty.
Reklama
Czym zajmuje się poradnia torakochirurgiczna?
Do torakochirurga powinna zostać skierowana każda osoba, która ma jakiekolwiek schorzenie w obrębie klatki piersiowej, m.in.:
- przepuklinę,
- ropniaki,
- nowotwory płuc,
- guzy ściany klatki piersiowej,
- miastenię,
- odmę,
- raka przełyku,
- zwężenie przełyku,
- deformację ściany klatki piersiowej,
- guzy śródpiersia,
- stany zapalne przełyku,
- postrzał,
- wypadek komunikacyjny.
Do zadań torakochirurgów należy również transplantacja płuc.
Reklama
Zabiegi torakochirurgiczne
Klinika torakochirurgii w zależności od wyposażenia oferuje szereg wykonywanych zabiegów torakochirurgicznych. W zależności od zaleceń lekarza, na oddziale torakochirurgicznym przeprowadzane są takie zabiegi, jak:
- bronchoskopia – jest to badanie endoskopowe dróg oddechowych, z użyciem specjalistycznego urządzenia, które jest wprowadzane przez nos lub usta,
- laparoskopia – to badanie jamy brzusznej za pomocą specjalnych narzędzi. Jej zadaniem jest pobranie materiału do badania histopatologicznego, a także wykonanie zabiegów w obszarze jamy brzusznej,
- torakoskopia – to badanie (wziernikowanie) jamy opłucnej. Pomaga zbadać opłucną, płuca oraz śródpiersie,
- torakotomia – to diagnostyka inwazyjna, która polega na otwarciu ściany klatki piersiowej, w ten sposób tworząc dostęp do narządów umiejscowionych wewnątrz klatki piersiowej, tj. płuc, przełyku, tchawicy, przepony oraz serca,
- mediastinoskopia – badanie to ma na celu pokazanie wnętrza śródpiersia. Dzięki niemu można pobrać fragmenty tkanek do badania histopatologicznego,
- laparotomia – jest to otwarcie jamy brzusznej w celu zbadania jej wnętrza. Polega na przecięciu zarówno skóry, jak i mięśni oraz otrzewnej,
- ezofagoskopia – jest to badanie przełyku, którego zadaniem jest zdiagnozowanie obecnych w nim zmian. Wykonuje się je, używając specjalnego urządzenia – wziernika.
Reklama
Gdzie wykonywana jest torakochirurgia?
Torakochirurgię można wykonać w kilku miejscach, a zwykle jest to:
- poradnia torakochirurgiczna,
- poradnia chirurgii klatki piersiowej,
- klinika torakochirurgii,
- klinika chirurgii klatki piersiowej,
- oddział torakochirurgiczny,
- oddział chirurgii klatki piersiowej
- ośrodek torakochirurgii.
Należy pamiętać, by przed udaniem się do specjalisty, w pierwszej kolejności trzeba zgłosić się do internisty. Nigdy nie warto czekać, aż objawy ustąpią, gdyż nie musi oznaczać to wyeliminowania choroby – wiele schorzeń przebiega bezobjawowo.
Reklama
Na czym polega kardiotorakochirurgia?
Kardiotorakochirurgia to jedna z dziedzin medycyny, która łączy dwa działy, a mianowicie kardiologię oraz torakochirurgię. To bardzo wąska specjalizacja, wykonywana w niewielu miejscach.
Polega ona na diagnozowaniu i wykonywaniu zabiegów na całym obszarze klatki piersiowej, włączając w to również serce oraz duże naczynia klatki piersiowej.