Co to jest torbiel na wątrobie?
Torbiel na wątrobie (ang. liver cysts) jest to zmiana o owalnym kształcie wypełniona przezroczystym płynem. Średnica może wynosić kilka milimetrów aż do kilku i kilkunastu centymetrów. Wykrywane są zazwyczaj podczas rutynowego badania USG jamy brzusznej, gdzie dopiero wyraźnie je widać.
Dotyczą one około 5 proc. populacji, a wykształcają się jeszcze w okresie płodowym. Torbiele mogą pojawiać się też na innych narządach wewnętrznych.
Torbiele na wątrobie zazwyczaj nie są groźne i często są bezobjawowe. Jednak mogą przekształcić się one w zmianę nowotworową, dlatego też warto regularnie robić USG jamy brzusznej i sprawdzać jej stan.
Najczęstszą przyczyną pojawienia się torbieli są czynniki genetyczne (torbiele proste) oraz wady wrodzone. Torbiele mogą pojawić się także po różnych urazach i wtedy pęcherzyki mogą być wypełnione martwymi tkankami, krwią bądź żółcią. Także po zakażeniu się larwą tasiemca bąblowcowego, którym można się zarazić, jedząc niemyte owoce prosto z lasu lub przy nieodpowiedniej higienie po zabawie ze zwierzęciem domowym.
Reklama
Jak szybko rośnie torbiel na wątrobie?
Tempo wzrostu torbieli na wątrobie zależy od przyczyny jej powstania. Wiele z nich nie zmienia swojej wielkości od momentu wykrycia do wielu lat później. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie raz zauważonej torbieli.
Stanem zagrożenia życia jest natomiast moment, w którym dana torbiel pęknie. Wylewa się wtedy jej treść do jamy brzusznej i może spowodować podrażnienie i rozwinięcie się stanu zapalnego. Ze względu na przyczyny powstawania wyróżnić można takie rodzaje:
- torbiel prosta wątroby,
- torbiel pourazowa (rzekoma),
- torbiel bąblowcowa,
- torbielakogruczolak,
- gruczolakorak torbielowaty,
- wielotorbielowate zwyrodnienie wątroby,
- ropień amebowy.
Torbiele na wątrobie mogą przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Odczuwalne dolegliwości mogą być przyczyną powiększania się torbieli i zwiększenia ucisku na sąsiadujące narządy. Najczęściej dotyczy to układu pokarmowego, a w tym uczucia ucisku i pełności w jamie brzusznej, dyskomfort w prawej części brzucha, uciskający ból w nadbrzuszu, wzdęcia, nudności lub wymioty, a także brak apetytu.
Reklama
Domowe sposoby na torbiele na wątrobie
Jednym z najlepszych domowych sposobów wydaje się być odpowiednia dieta sprzyjająca pracy wątroby. Spożywanie pięciu małych posiłków, które są lekkostrawne i nie zawierają dużej ilości tłuszczów. Jest to stosowanie zasady „jem mniej, ale częściej”. Warto zrezygnować ze smażenia potraw, a w zamian stosować parowanie, gotowanie, duszenie czy pieczenie.
Ograniczenie produktów zawierających duże ilości błonnika, a także wykluczenie alkoholu, słodyczy czy produktów wysoko przetworzonych będzie decyzją, która usprawni ewentualne leczenie, a także powrót do zdrowia. Jednakże nie jest to metoda dająca efekty potwierdzone naukowo.
Jest to przykład zdrowego nawyku, który warto wprowadzić profilaktycznie w celu dbania o wątrobę. Natomiast wszystkie decyzje warto konsultować z lekarzem specjalistą, aby ten mógł doradzić najlepszy sposób radzenia sobie z dolegliwościami.
Reklama
Zioła na torbiele wątroby
Jednym z najbardziej znanych ziół stosowanych na dolegliwości wątroby jest ostropest plamisty, mający duże znaczenie przy regeneracji wątroby. Innym równie popularnym ziołem jest mniszek lekarski, a konkretnie jego korzenie, które wspomagają naturalną kurację wątroby.
Podobne działanie wykazują też: dziurawiec pospolity, fiołek trójbarwny, koper włoski czy brzoza biała. Zioła te mogą być stosowane jako suplement diety lekkostrawnej, jednakże najpierw warto skonsultować chęć przyjmowania takich produktów z lekarzem specjalistą.
Reklama
Jak leczyć torbiele na wątrobie?
Najważniejszym krokiem w leczeniu torbieli jest udanie się do odpowiedniego lekarza. Torbiel na wątrobie warto skonsultować z lekarzem hepatologiem. Torbiele proste o niewielkiej średnicy, które nie dają objawów zazwyczaj zostawia się pod obserwacją.
Leczenie większych torbieli, objawiających się dyskomfortem, zakłada opróżnienie zawartości pęcherzyka, co niestety jest obarczone ryzykiem nawrotów. Inną metodą jest operacyjne usunięcie zmiany, które daje bardzo dobre efekty przy dużych torbielach, jak i zmianach nowotworowych.
Natomiast torbiel powstałą z zakażenia tasiemcem leczy się w odmienny sposób. Proces medyczny zaczyna się od przyjmowania przez okres około 6. miesięcy leków przeciwpasożytniczych. Następnie kolejnym krokiem jest zazwyczaj kilkakrotne odciągnięcie zawartości torbieli, a w ostateczności podjęta jest decyzja o operacyjnym usunięciu.
Reklama
Usuwanie torbieli z wątroby
Odpowiedź na pytanie, jak usunąć torbiel na wątrobie, została udzielona wyżej. Najważniejszym krokiem jest udanie się do lekarza hepatologa. Obecnie najczęściej wybiera się metodę laparaskopową, czyli robi się kilka małych nacięć, przez które do jamy brzusznej wprowadza się odpowiednie narzędzie, dzięki któremu będzie możliwe usuwanie torbieli z wątroby.
Operacyjna ingerencja jest najbardziej skuteczna, gdyż pozwala zapomnieć o posiadanej niegdyś torbieli. Trochę inne podejście stosuje się przy torbieli, która przekształciła się w nowotwór. W tym przypadku regularna kontrola nadal jest wskazana, aby monitorować ewentualne nawroty.