Co to jest torbiel Nabotha? Przyczyny powstawania
Torbiel Nabotha stanowi rodzaj łagodnej zmiany zlokalizowanej na szyjce macicy. Swoją nazwę wzięła od nazwiska niemieckiego lekarza Martina Nabotha, który odkrył tę torbiel na szyjce macicy w XVII wieku.
Głosił on wówczas tezę, że te szczególne cysty umiejscowione na szyjce macicy składają się z rozmaitych komponentów, w tym także komórek jajowych, zatem są ważne z punktu widzenia rozrodczości.
Bezpośrednim powodem tworzenia się owych cyst jest zatykanie się gruczołów, które wytwarzają śluz niezbędny do nawilżania pochwy.
Kiedy nie ma on dla siebie ujścia, zalega w szyjce macicy przekształcając się w torbiel. Pośrednimi przyczynami tworzenia się torbieli Nabotha mogą być m.in.:
- poród - po porodzie błona śluzowa szyjki macicy regenerując się może tworzyć cysty na szyjce macicy;
- nadżerka szyjki macicy - gojąc się może prowadzić do zmian w tym narządzie;
- infekcje intymne - nie ma co do tego pewności, lecz niektórzy medycy są zdania, że częste, w dodatku nieleczone infekcje intymne, mogą prowadzić do pojawienia się tej torbieli.
Reklama
Torbiel Nabotha a rak
Czy torbiel Nabotha to rak? Jak już wcześniej zostało napisane, omawiany typ zmiany jest łagodny. Jednak podczas diagnostyki zaleca się pobrać wycinek torbieli do badania histopatologicznego, by mieć pewność co do stanu zdrowia pacjentki.
Torbiel na szyjce macicy nie jest groźna. Wielu lekarzy uważa, że to dolegliwość, którą należy tylko obserwować, a nie ma potrzeby jej leczenia.
Warto jednak wykonać przy okazji cytologię, by nie przeoczyć jakiegoś niebezpiecznego zaburzenia, występującego niejako przy okazji cysty na szyjce macicy.
Zatem torbiel na szyjce macicy to nie rak, czyli nie nowotwór szyjki macicy, a niegroźna nieprawidłowość, która najczęściej jest bezobjawowa.
Często wchłania się samoistnie. Lekarze albo poddają ją obserwacji, albo usuwają w trakcie krótkiego, nieskomplikowanego zabiegu.
Reklama
Wielkość torbieli Nabotha
Ten rodzaj torbieli szyjki macicy to malutkie, występujące pojedynczo lub w grupach pęcherzyki, składające się ze śluzu albo - jeśli dojdzie do zakażenia - z treści śluzowo-ropnej.
Wielkość torbieli Nabotha ocenia się na 1-2 mm, maksymalnie do 10 mm. Ich rozmiar nie ma zdecydowanego wpływu na występowanie konkretnych symptomów, samopoczucie pacjentki, czy proces rozrodczy.
Zazwyczaj odkrycia cyst na szyjce macicy dokonuje się przypadkowo, podczas wykonywania kontrolnego badania ginekologicznego, zwłaszcza z użyciem wziernika.
Pojedyncze guzki niekiedy rozpoznaje się też diagnozując kobietę z innego powodu, w czasie badania kolposkopowego.
Rzadko, jeśli torbiele Nabotha w szyjce macicy są większe, kobieta może je wyczuć sama.
Zazwyczaj te małe guzki na szyjce macicy obserwuje się u pań będących w wieku rozrodczym, szczególnie u tych, które już rodziły. Niezbyt często diagnozuje się je u młodych dziewcząt.
Reklama
Objawy torbieli Nabotha
Objawy torbieli Nabotha właściwie nie występują. Te pęcherzyki są tak małe, że nie dają wyraźnych oznak. Najczęściej kobiety dowiadują się o ich istnieniu dopiero podczas dokładnego kontrolnego badania u ginekologa.
Sporadycznie, jeżeli cysty na szyjce macicy są nadkażone, mogą dawać nieznaczne symptomy, takie jak ból szyjki macicy, czy podbrzusza lub bolesność i dyskomfort odczuwane w czasie stosunku płciowego.
Przy takich oznakach należy jednak wykonać poszerzoną diagnostykę. Być może to nie zmiany na szyjce macicy są winne, a inna przypadłość, czy schorzenie.
Rzadko torbiel Nabotha na szyjce macicy może dawać poważniejsze objawy. Zdarzają się bowiem przypadki, że występuje krwawienie. Na ogół dotyczy to większych torbieli.
Każdy niepokojący sygnał wysyłany przez organizm, powinien być skonsultowany z lekarzem. Zwłaszcza w przypadku omawianej dolegliwości ważne jest odbywanie regularnych (przynajmniej raz na rok) kontrolnych wizyt ginekologicznych.
Reklama
Torbiele Nabotha a zajście w ciążę
Kobiety z torbielą Nabotha nie powinny się bać zajścia w ciążę. Cysty na szyjce macicy nie mają wpływu na proces zapłodnienia oraz przebieg ciąży.
Jeżeli jednak dojdzie do rozpoznania torbieli Nabotha przed porodem dziecka, lekarz oceni wielkość zmian i jeśli uzna, że ich rozmiar może przeszkadzać rozwojowi ciąży lub sprawiać, że przyszła ciężarna będzie odczuwała dyskomfort, może zalecić usunięcie cysty.
Rzadko, lecz jednak występują sytuacje, kiedy torbiel Nabotha w ciąży zaczyna krwawić, co przyszła mama może skojarzyć z jakąś nieprawidłowością związaną z płodem i ciążą.
Należy jednak podkreślić, iż nie stanowi to zagrożenia, ani dla rosnącego w macicy dziecka, ani dla matki. Tym nie mniej lekarz może wykonać cytologię.
Zaleca się szczególną dbałość o higienę okolic intymnych, unikanie sytuacji mogących doprowadzić do infekcji intymnych oraz systematyczne kontrole u ginekologa.
Reklama
Torbiele Nabotha a cytologia
Torbiele Nabotha diagnozuje się już podczas badania ginekologicznego przeprowadzanego wraz z wziernikowaniem.
Po wykryciu torbieli Nabotha robi się cytologię, by wykluczyć istnienie innych anomalii.
Jeśli pojawią się jakieś patologie, lekarz zwykle zaleca wykonanie USG narządów rodnych, by dokładnie obejrzeć nie tyle torbiel Nabotha, co bardziej niepokojące zmiany, ujawnione przez cytologię.
Kiedy jej wyniki są jednak prawidłowe, lekarz wraz z pacjentką podejmują decyzję co do dalszego postępowania. Guzki mogą wchłonąć się same, więc można je tylko obserwować, regularnie badając się u ginekologa.
Inny sposób leczenia torbieli Nabotha polega na usunięciu jej w czasie trwającego od kilku do kilkunastu minut zabiegu.
Jest on bezbolesny i polega na wyssaniu z cysty znajdującego się w nim płynu, a następnie na wyeliminowaniu samego pęcherzyka za pomocą zamrożenia (krioterapii) albo przypalenia laserem (laseroterapia) lub prądem (elektrokoagulacja).
Po tym postępowaniu pacjentka może wrócić do domu. Zalecenia pozabiegowe dotyczą m.in. powstrzymania się od zbliżeń seksualnych przez ok 4-6 tygodni, unikania kąpieli w wannie oraz basenów.