Co to jest transferyna?
Transferyna to białko, które reguluje stężenie jonów żelaza w osoczu krwi i transportuje je do tkanek. Badanie jego poziomu pomaga ocenić stan gospodarki żelazowej organizmu. W tym celu zwykle wykorzystuje się informację dotyczącą części transferyny, która jest zaangażowana w przenoszenie żelaza, czyli tak zwaną saturację transferyny (TfS). Pozwala ona na pośrednią ocenę ilości tego pierwiastka we krwi.
Badanie, które pozwala ocenić wysycenie transferyny żelazem jest TIBC. Skrót ten pochodzi od anglojęzycznej nazwy – Total Iron Binding Capacity – która oznacza całkowitą zdolność wiązania żelaza. Badanie TIBC polega na określeniu, jaka jest maksymalna ilość żelaza, potrzebna do całkowitego wysycenia białka transferyny.
Jeśli zatem wiemy, że jedna cząsteczka transferyny może jednocześnie transportować na przykład dwa atomy żelaza, możemy w przybliżeniu poznać stężenie żelaza w osoczu krwi.
Reklama
Normy transferyny
Normy stężenia transferyny różnią się w zależności od płci:
- u kobiet jest to zakres 223-446 µg/dl,
- a u mężczyzn: 251-391 µg/dl.
Warto pamiętać, że normy te mogą być różne w zależności od laboratoriów, dlatego wyniki badań zawsze należy porównywać z przedziałami podanymi na wydrukach.
Niskie poziomy transferyny we krwi mogą wskazywać na choroby nowotworowe czy przewlekłe zapalenie organizmu.
Reklama
Cena transferyny
Cena badania poziomu transferyny w osoczu krwi jest uzależniona od placówki, w której wykonywane jest badanie. Średnio jest to około 30 zł.
Badanie zwykle jest zalecane w przypadku podejrzenia niedokrwistości, której towarzyszą objawy takie jak:
- zmęczenie,
- zawroty głowy,
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- wypadanie włosów
- czy przyśpieszona akcja serca.
Na badanie należy przyjść na czczo – następnie od pacjenta pobiera się próbkę krwi z żyły łokciowej i wysyła ją do analizy laboratoryjnej.
Reklama
Transferyna a ferrytyna
Innym białkiem związanym z gospodarką żelazową organizmu jest ferrytyna.
Podczas, gdy transferyna jest „przenośnikiem” tego pierwiastka, ferrytyna jest głównym białkiem je magazynującym, a jej stężenie w surowicy krwi odzwierciedla stan puli magazynowej żelaza w organizmie.
Reklama
Podwyższona transferyna
Podwyższony poziom transferyny w osoczu krwi oznacza niedobór żelaza w organizmie, chociaż może być też związany z przyjmowaniem:
- doustnej antykoncepcji hormonalnej,
- estrogenów.
Wynik powyżej normy może pojawić się także w III trymestrze ciąży i jest to wówczas normalny stan fizjologiczny.
Reklama
Niedobór transferyny
Niedobór transferyny często towarzyszy:
- nowotworom,
- zespołowi nerczycowemu,
- chorobom wątroby.
Pamiętajmy, by wszelkie wyniki nie wpisujące się w normy konsultować z lekarzem.