Co to jest trazodon?
Trazodon został pierwotnie odkryty w latach 60. we Włoszech, jednak do oficjalnego stosowania wpisano go dopiero w 1981 roku jako pierwszy, nietrójcykliczny lek antydepresyjny.
Jest to pochodna triazolopirymidyny i pod względem działania farmakodynamicznego należy do grupy antagonistów 5-HT2 i inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SARI). Porównując go z innymi lekami przeciwdepresyjnymi o budowie trójcyklicznej (tak zwane Trójpierścieniowe Leki Przeciwdepresyjne – TLPD) wykazano porównywalną skuteczność przy dużo mniejszych działaniach niepożądanych. Dlatego też bardzo dobre opinie o trazodonie nie wzięły się znikąd.
Oficjalnie stosuje się go w leczeniu zespołów depresyjnych, szczególnie przebiegających z zaburzeniami snu i lękiem. Jednak dość powszechnie stosuje się trazodon poza oficjalnymi wskazaniami w leczeniu zaburzeń lękowych, zaburzeń snu lub szeroko pojętych zaburzeń zachowania.
Reklama
Dawkowanie trazodonu
Lek trazodon jest zarejestrowany w Polsce jako tabletki 50, 100 lub 150 mg, a także jako tabletki o przedłużonym uwalnianiu o dawkach 75 i 150 mg. Lek powinien być stosowany po posiłku i zwyczajowo zaczyna się od najmniejszej dawki, którą można stopniowo zwiększać – nie powinno się przekraczać 300 mg na dobę.
Dawkowanie zawsze powinien ustalać lekarz, gdyż trochę inaczej przyjmuje się trazodon na nerwicę, a inaczej powinno się stosować trazodon na sen. W przypadku leczenia bezsenności stosuje się zwyczajowo małe dawki, podczas gdy terapia przeciwdepresyjna wymaga użycia zdecydowanie większej ilości leku. Trazodon można stosować w monoterapii jak i w połączeniu z innymi lekami.
Reklama
Skutki uboczne trazodonu
Naukowcy długo szukali bezpieczniejszej alternatywy dla trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Mimo wysokiej skuteczności tych leków posiadały one jednak liczne działania niepożądane, a przede wszystkim charakteryzowały się wysokim profilem uzależniającym. Ten ostatni element jest kluczowym czynnikiem przeważającym na korzyść trazodonu.
Jednak mimo minimalnych działań niepożądanych, to te jednak czasami występują, a najczęściej dotyczą:
- dolegliwości jelitowych (wzdęcia, nudności, bóle brzucha, wymioty),
- reakcji alergicznych,
- hiponatremii,
- utraty masy ciała,
- jadłowstrętu.
Z działań niepożądanych o podłożu neurologicznym może dojść do dezorientacji, manii, stanów splątania oraz paradoksalnie do lęków, nerwowości czy bezsenności. Bardzo rzadko dochodzi do pobudzenia, czy urojeń, a także zmniejszenia libido, drgawek, zawrotów głowy, drżenia czy niedociśnienia.
W toku badań klinicznych wykazano także wpływ trazodonu na libido. Jednym z jego działań niepożądanych jest obniżenie popędu seksualnego. Jest to jednak działanie bardzo rzadkie. Jednakże trazodon może być skuteczny w leczeniu zaburzeń erekcji, zarówno o podłożu psychogennym, jak i związanym z leczeniem lekami z grupy SSRI. Niektóre badania kliniczne wykazały pozytywne wyniki leczenia trazodonem w tym schorzeniu. By dowiedzieć się o wszystkich wskazaniach czy działaniach niepożądanych należy przeczytać ulotkę trazodonu, która jest zawsze dołączona do opakowania leku.
O czym trzeba pamiętać stosując trazodon?Aby nigdy nie łączyć go z innymi, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Bardzo istotne jest także by pacjenci mający problemy natury kardiologicznej nie łączyli tego leku z innymi, które mogą wydłużać odstęp QT w zapisie EKG. Może to skutkować później poważnymi komplikacjami sercowymi, z wystąpieniem groźnego zespołu torsade de pointes włącznie. Podobnie należy również unikać jednoczesnego stosowania trazodonu i alkoholu.
Reklama
Gdzie można kupić trazodon?
Poszukując tego leku, trzeba sobie zdać sprawę, że nie można otrzymaćtrazodonu bez recepty. Dopiero posiadając odpowiednią preskrypcję od lekarza można kupić go w dowolnej aptece na terenie całego kraju.
Lek ten jest najczęściej refundowany, przez co jego cena jest sztywna i musi być taka sama w każdej placówce aptecznej. Cena trazodonu waha się w zależności od dawki oraz ilości tabletek. Za refundowany preparat trzeba zapłacić od 10 do 40 złotych. Jeśli jednak lekarz przepisze receptę bez refundacji to cena leku wzrasta i mieści się w przedziale od 16 do 60 zł.