Ćwiczenie mózgu 1: Szybkie ziewanie
- Zacznij ziewać (jeśli na początku sprawia ci to problem to otwórz buzię jak przy ziewaniu i zacznij oddychać tak jak byś chciał zacząć ziewać) i jednocześnie masuj mięśnie wokół stawu skroniowo-żuchwowego. W tym miejscu przebiega pięć głównych nerwów czaszkowych, które zbierają informacje czuciowe z całej twarzy, mięśni oczu i języka.
- Rozluźniający masaż tego miejsca w momencie ziewania wraz z jednoczesnym dotlenieniem przekazuje informację do twojego mózgu, że jesteś wypoczęty. Dzięki temu ćwiczeniu obudzisz swój mózg i zyskasz energię do działania.
Ćwiczenie mózgu 2: Punkty mózgowe
- Ustaw kciuk i palec wskazujący jednej ręki tak, aby utworzyły literę C. Następnie tak ułożone palce umieść po obu stronach mostka tuż pod obojczykiem.
- Drugą rękę umieść nad pępkiem.
- Palcami ułożonymi w literę C delikatnie pocieraj skórę pod obojczykiem przez dwadzieścia do trzydziestu sekund, druga ręka natomiast nadal znajduje się ponad pępkiem.
- Po upływie wyznaczonego czasu, zmień ręce. To ćwiczenie mózgu, pozwala skupić rozproszoną uwagę i zgromadzić energię do wykonywania zadań.
Ćwiczenie mózgu 3: Wypady
- Stań na odległość ramienia od ściany i oprzyj o nią ręce, które rozstaw na szerokość barków.
- Wyciągnij wyprostowaną lewą nogę do tyłu, tak aby przednia część stopy opierała się o podłogę, pięta zaś znajdowała się ponad podłogą.
- Ustaw swoje ciało w taki sposób, aby było pochylone pod kątem 45 stopni.
- Zrób wydech, skłaniając się do przodu w stronę ściany, jednocześnie uginając prawe kolano i przyciskając lewą piętę do podłogi.
- Zrób wdech i unieś ciało, jednocześnie rozluźniając i unosząc lewą piętę.
- Powtórz ruch trzy razy lub więcej, przy każdym cyklu wykonując pełny wydech i wdech.
- Zmień nogi i powtórz ćwiczenie. To ćwiczenie energetyzuje twój mózg i sprawia, że będzie się też łatwiej koncentrował.
Ćwiczenie mózgu 4: Dotlenienie mózgu
- Usiądź wygodnie i bardzo powoli weź głęboki wdech licząc od 1 do 6 (wdech powinien zająć ci 6 sekund), gdy doliczysz do 6, powinieneś mieć całe płuca wypełnione powietrzem.
- Wstrzymaj powietrze na 3 sekundy i wypuszczaj je licząc od 1 do 6 (wydech powinien zająć ci 6 sekund). Gdy już powietrze uleci z twoich płuc, wytrzymaj na bezdechu 3 sekundy.
- Powtórz cały cykl od początku. Ćwiczenie to wykonuj dwa razy dziennie w ciągu dnia przez 5 minut. Za każdym razem cykl wdechu i wydechu powinien być rozdzielony chwilą bezdechu.
Ćwiczenie mózgu 5: Śmiej się!
Jednym ze skutecznych sposobów na obudzenie mózgu, jest śmiech!
- Gdy zaczynasz się śmiać, tempo oddychania wzrasta i więcej tlenu przedostaje się do twojego mózgu. Dzięki temu jest on lepiej dotleniony i działa o wiele wydajniej.
- Śmiech to także pobudzający masaż twarzy i tułowia, gdyż rozluźnia właśnie te mięśnie, które w ciągu dnia często napinamy.
- Jeśli czujesz, że zaczyna brakować ci energii, zrób sobie chwilę przerwy i zacznij się śmiać! W tym celu możesz poszukać w Internecie stron z zabawnymi filmikami i oglądając je, śmiej się do woli. To obudzi twój mózg, rozluźni napięcie mięśni, a nawet może odmienić cały twój dzień.