Czy wiedziałeś o tym, że ćwiczenia znane pod nazwą Tai Chi mogą wesprzeć cię w procesie utrzymania zdrowego i aktywnego mózgu? Podstawy Tai Chi zostały zaczerpnięte z czterotysięcznej tradycji kultury chińskiej.
Celem ćwiczeń Tai Chi, określanych również jako medytacja w ruchu, jest zrównoważenie działania ciała oraz umysłu. Poruszanie się w Tai Chi jest odmienne od zwykłego chodzenia czy biegania. Proces przyjmowania określonych form w Tai Chi przypomina bardziej powolne skradanie się i utrzymywanie koncentracji na tym, by ruch był płynny, co łącznie poprawia aktywność mózgu.
Tai Chi poprawia wydajność mózgu?
W 2014 roku badacze z Biomed Neurotechnologie przeprowadzili badanie, w którym wzięły udział osoby regularnie praktykujące Tai Chi – w tym Mistrz Chen Zhiqiang. Wykazano szereg zmian w mózgu, które usprawniają jego aktywność.
Tai Chi działa na mózg poprzez:
- uaktywnienie fal alfa w mózgu (fale alfa odpowiadają za wprowadzenie organizmu w stan relaksu i sprzyjają tym samym uruchomieniu procesów regeneracyjnych w organizmie)
- uaktywnienie połączeń między komórkami nerwowymi budującymi mózg, co oznacza sprawniej działającą pamięć oraz szybsze przetwarzanie informacji przez mózg
- uaktywnienie licznych połączeń neuronalnych między poszczególnymi obszarami mózgu, co wspiera sprawną komunikację między różnymi częściami mózgu
Wyniki badań dowodzą, że uprawianie Tai Chi w skuteczny sposób uaktywnia mózg do bardziej efektywnej pracy i opóźnia procesy starzenia się mózgu.
Reklama
Co obniża wydajność mózgu?
Nie trzeba być w zaawansowanym wieku lub cierpieć na poważne schorzenie, aby być narażonym na obniżenie aktywności mózgu. Istnieje kilka czynników, które dotyczą każdego z nas, a które negatywnie wpływają na aktywność mózgu. Do czynników psychologicznych obniżających aktywność mózgu zalicza się:
- złość oraz smutek
- obawę
- nudę
Co możesz zrobić, aby przeciwdziałać tym czynnikom?
- w przypadku złości i smutku pomaga: bieganie, energiczny spacer
- w przypadku obawy pomaga: rozmowa z przyjacielem lub słuchanie ulubionej muzyki
- w przypadku nudy pomaga: zrobienie czegoś, co sprawia ci przyjemność i jest interesujące, na przykład można wybrać się do teatru, rozpocząć pracę wolontariusza lub wziąć udział w dowolnym kursie rozwijającym nowe umiejętności.
Zidentyfikuj, które z tych czynników mogą dotyczyć ciebie. Postaraj się je zminimalizować ponieważ w długiej perspektywie czasu obniżają one aktywność mózgu, co sprzyja przyspieszonemu starzeniu się mózgu.