Zwłoki mogą nieść niebezpieczeństwo dla osób przebywających w tym samym pomieszczeniu.
Wynika to z wydzielania przez nie wielu szkodliwych czynników, takich właśnie jak np. trupi jad, które mogą doprowadzić do licznych powikłań zdrowotnych, jak chociażby zatrucia układów:
- pokarmowego,
- oddechowego,
- krwionośnego.
Dodatkowo, może wystąpić również kaszel, a także duszności, dlatego nie należy przebywać zbyt długo w tym samym pomieszczeniu, co zmarła osoba, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.
Co to jest trupi jad?
Trupi jad to aminy, które produkowane są w czasie procesów gnilnych o intensywnym zapachu, będącym typowym dla rozkładających się zwłok.
Nie należy zbyt długo przebywać w jednym pomieszczeniu z ciałem osoby zmarłej, a pracownicy firm sprzątających powinni być wyposażeni w specjalną odzież ochronną, gdyż trupi jad staje się najbardziej toksyczny i niebezpieczny po ok. 10 godzinach od momentu zgonu.
W celu pozbycia się szkodliwych substancji z pomieszczenia, należy używać specjalnych, silnych środków chemicznych. Wszystkie ptomainy, w tym właśnie trupi jad w temperaturze pokojowej przybierają postać bezbarwnych cieczy.
Reklama
Putrescyna i kadaweryna – czyli co?
Ptomainy, czyli właśnie putrescyna i kadaweryna są to aminy, które wytwarzają się w procesach gnilnych, na skutek reakcji chemicznej z udziałem aminokwasów.
Cechują się przede wszystkim bardzo silnym, brzydkim zapachem. Aminy te są toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia w nadmiernych ilościach.
Nazwa kadaweryna pochodzi od łacińskiego wyrazu, który oznacza zwłoki. Charakteryzuje ją nieprzyjemna woń, a także szkodliwość dla zdrowia, gdyż wpływa negatywnie na układ krwionośny człowieka.
Reklama
Trupi jad – powikłania
Kontakt z trupim jadem może doprowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, a po zauważeniu u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Niestety objawy nie występują od razu po kontakcie z substancją, dlatego rzadko się z nią kojarzone. Zwykle mylone są z grypą jelitową, a do głównych symptomów należą:
- wymioty,
- gorączka,
- ból brzucha,
- biegunka.
Powikłania najczęściej dotyczą układu oddechowego, pokarmowego oraz trawiennego, a do pierwszych objawów należą zwykle kaszel, ból głowy oraz duszności.
Reklama
Trupi jad – jak się można zarazić?
Istnieje niewiele badań mówiących o zarażaniu się szkodliwymi substancjami wytwarzanymi przez ciała zmarłych. W momencie rozkładu ciała, uwalnianych jest aż około 30 związków chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia osób przebywających w otoczeniu zmarłego.
Przyjmuje się, że do zarażenia się toksycznymi substancjami może dojść poprzez:
- bezpośredni kontakt z ciałem zmarłego – dotyk, pocałunek, itp.,
- noszenie odzieży, która mogła mieć styczność ze zmarłym.
By doszło do zarażenia się, musi dojść do bezpośredniego kontaktu osoby z ciałem zmarłego.
Reklama
Po jakim czasie trupi jad atakuje organizm?
Trupi jad jest najbardziej toksyczny po ok. 10 godzinach od momentu zgonu, dlatego nie zaleca się przebywania w tym samym pomieszczeniu z osobą zmarłą.
Jeśli chodzi o czas od zarażenia się do wystąpienia pierwszych objawów, zwykle jest to co najmniej kilkanaście godzin, dlatego często symptomy takie jak kaszel czy biegunka są lekceważone.