Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Trzepotanie przedsionków - regularna arytmia serca. Jak leczyć?

Trzepotanie przedsionków, którego nie należy mylić z migotaniem - to jedna z najbardziej powszechnych arytmii. Cechą charakterystyczną zaburzenia jest przyspieszenie pracy serca w regularnych odstępach – dlatego zapis EKG przypomina zęby piły.
Trzepotanie przedsionków z zapisu EKG
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Trzepotanie przedsionków to poważne zaburzenie rytmu serca. Nieleczone może się przerodzić w migotanie bądź doprowadzić do poważnej niewydolności tego organu.
  • Objawy trzepotania przedsionków przypominają symptomy nerwicy serca, dusznicy bolesnej a nawet stany zawałowego. Dlatego wymagają pilnej konsultacji lekarskiej.
  • Leczenie trzepotania przedsionków zazwyczaj ma charakter zabiegowy. Środki farmakologiczne wykazują mniejszą skuteczność.
SPRAWDŹ TEŻ: Kłucie w sercu – skąd się bierze i jakie są jego przyczyny?
Spis treści

Czym jest trzepotanie przedsionków?

Trzepotanie przedsionków (AFl od ang. atrial flutter) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń rytmu serca. Jego istotą jest szybki i zorganizowany ruch przedsionków (części serca zapewniających nieprzerwany dopływ krwi do tego narządu) o częstości od 250 do nawet 350 na minutę. Pośrednio może to powodować przyspieszenie pracy komór.

Przyczyną trzepotania przedsionków są z reguły inne poważne schorzenia układu sercowo-naczyniowego, w tym:

  • choroba niedokrwienna;
  • powikłania zawału;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • kardiomiopatia (zaburzenie mechaniczne lub elektryczne pracy mięśnia sercowego);
  • reumatyczna wada zastawkowa (powikłanie gorączki o podłożu reumatologicznym);
  • choroba węzła zatokowego (zespół zaburzeń powodujących nieprawidłowy rytm zatokowy);

Oprócz tego zaburzenie może wystąpić u pacjentów z zatorowością płucną, nadczynnością tarczycy czy zapaleniem opon mózgowych.

Reklama

Trzepotanie przedsionków w zapisie EKG

Trzepotanie przedsionków daje charakterystyczny zapis w EKG, czyli badaniu elektrokardiograficznym, będącym jedną z podstawowych metod diagnostycznych w kardiologii. Graficzne przedstawienie pracy serca przypomina zęby piły.

Na wydruku widoczne są wyraźne skoki, a odległości między nimi są bardzo regularne. Obraz ten dla doświadczonego lekarza stanowi poważną przesłankę do rozpoznania zaburzenia, nie mniej zleca się w takiej sytuacji także założenie holtera EKG, czyli urządzenia monitorującego parametry serca w trybie ciągłym przez 24 godziny.

Dodatkowo przeprowadzić należy badanie echokardiograficzne (tzw. ECHO), próbę wysiłkową (zapis EKG w czasie aktywności fizycznej) oraz badania laboratoryjne krwi, w zależności od podejrzewanych przyczyn zaburzenia.

Reklama

Migotanie i trzepotanie przedsionków

Zaburzeniami, które pacjenci często ze sobą mylą, są migotanie i trzepotanie przedsionków. Czym się różni jedno od drugiego, czy istnieją jakieś podobieństwa oraz wzajemne zależności? Oba są arytmiami, oba też mogą objawiać się w podobny sposób (szczegóły poniżej).

Tym co je różni, jest miarowość, regularność, powtarzalność pracy przedsionków (co pokazuje zapis EKG) w AFl. I choć w obu przypadkach zaburzenie powoduje także przyspieszenie pracy komór serca, u osób z trzepotaniem jest ono wolniejsze (mniej więcej o połowę w stosunku do aktywności wykazywanej przez przedsionki).

Różnice widoczne są też w sposobach leczenia. O ile migotanie dobrze poddaje się farmakoterapii z użyciem środków antyarytmicznych, o tyle trzepotanie trudniej jest ustabilizować w ten właśnie sposób (więcej w dalszej części artykułu). Co ważne, zaburzenia te często współwystępują ze sobą – AFl jest rozpoznawane u co trzeciego pacjenta z migotaniem.

Reklama

Objawy trzepotania przedsionków

Najbardziej typowe objawy trzepotania przedsionków to:

  • kołatanie serca,
  • uczucie duszności,
  • dławica, czyli ból w klatce piersiowej,
  • zmniejszona tolerancja wysiłku.

Charakterystyczne jest nawracanie napadów AFl, które dzielą dłuższe bądź krótsze okresy względnego spokoju. Warto podkreślić, że u części pacjentów schorzenie to może przebiegać całkowicie bezobjawowo. U innych możliwe jest natomiast wystąpienie w ostrej postaci, skutkującej nawet utratą przytomności w czasie wzmożonej aktywności fizycznej.

Samodzielne stawianie diagnozy na podstawie symptomów nie jest uprawnione. W podobny sposób może się manifestować nerwica serca, ale też potencjalnie śmiertelny zawał. Dlatego też w razie wystąpienia niepokojących sygnałów, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej, wykonać badania, a w stanie ostrym – wezwać pogotowie.

Reklama

Skutki trzepotania przedsionków

Czy trzepotanie przedsionków jest niebezpieczne? Tak. Brak leczenia może prowadzić do jeszcze poważniejszych zaburzeń i schorzeń.

Wśród najczęściej wymienianych konsekwencji wymieniane są:

  • migotanie przedsionków;
  • pogłębiona niewydolność serca - kardiomiopatia tachyarytmiczna, czyli częściowo odwracalne zmiany w sercu, zwłaszcza w obrębie lewej komory;
  • zatorowość płucna - zamknięcie lub istotne zwężenie tętnicy płucnej i łączących się z nią naczyń;

Skutków trzepotania przedsionków nie wolno lekceważyć. Zaburzenie to bezwzględnie powinno być leczone.

Reklama

Leczenie trzepotania przedsionków

Leczenie trzepotania przedsionków zazwyczaj ma charakter zabiegowy. Tak jak zostało powiedziane wyżej, kardiowersja farmakologiczna (zastosowanie leków antyarytmicznych) ma ograniczoną skuteczność, dlatego nie jest procedurą pierwszego wyboru.

Co w zamian? Istnieje kilka możliwości, w tym przede wszystkim:

  • kardiowersja elektryczna, czyli zabieg mający na celu przywrócenie właściwego rytmu serca z użyciem prądu. Ze względu na możliwą bolesność, procedurę wykonuje się po uprzednim dożylnym podaniu środka znieczulającego i usypiającego. Dla osiągnięcia pożądanego efektu stosuje się przestrojony defibrylator, którego elektrody przytwierdzone są do klatki piersiowej i pleców pacjenta. Lekarz wykonujący zabieg obserwuje pracę serca za pomocą aparatury EKG i stosownych momentach dokonuje wyładowań elektrycznych o niewielkim ładunku energii;
  • ablacja– trzepotanie przedsionków można ustabilizować także poprzez kontrolowane, punktowe zniszczenie lub wyizolowanie obszaru serca, który nie działa prawidłowo i odpowiada za powstawanie arytmii. Jest to zabieg inwazyjny. Ablacji dokonuje się specjalną elektrodą, która emituje ciepło bądź zimno, uszkadzające wybrane tkanki.

Czytaj również

Bibliografia

  • Bartosz Żuchowski, Przemysław Guzik, Podstawy elektrofizjologii serca – trzepotanie przedsionków, Anestezjologia i Ratownictwo 2011; 5: 319-326
  • Piotr Lodziński, Edward Koźluk, Grzegorz Opolski, Trzepotanie przedsionków, https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/985,trzepotanie-przedsionkow, data dostępu [01. 12. 2021]
  • Edward Koźluk i inni, Trzepotanie i migotanie przedsionków — bliscy przyjaciele, a tak bardzo różni, Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 2, 112–120
  • Ablacja migotania przedsionków, http://kardiolodz.umed.pl/ablacja-migotania-przedsionkow/, data dostępu [01. 12. 2021]
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy chorób krążenia
Ucisk w klatce piersiowej - jak się go pozbyć? Przyczyny, diagnoza i leczenie
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej
Zwężenie tętnic szyjnych - objawy, leczenie, operacja
Tętnice szyjne w człowieka
Żylaki na nogach – przyczyny i objawy. Jak je leczyć?
Ból w łydce spowodowany problemami z naczyniami krwionośnymi
Podobne artykuły
Lekarz mierzy puls pacjentowi
Niski puls - co oznacza? Jak podnieść domowym sposobem?
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza i czym grozi? Przyczyny i sposoby na jego obniżenia
Osoba dokonująca pomiaru ciśnienia tętniczego krwi
Niskie ciśnienie - jakie są jego przyczyny i objawy? Jak je leczyć?
Kobieta odczuwa ból serca
Frakcja wyrzutowa - jak poprawić normy i leczyć?
Warzywa obniżające cholesterol
Cholesterol HDL - jak jest norma? Co oznacza niski lub wysoki wynik?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!