Depresji nie widać na pierwszy rzut oka, nie sposób jej dostrzec na obrazie rezonansu mózgu albo w parametrach badań krwi. Ale to zaburzenie powoduje realne cierpienie. Odbiera siły, energię, przyjemność z ulubionych aktywności. Powoduje, że człowiek przestaje widzieć sens i cel działań, negatywnie myśli o sobie, świecie i przyszłości.
Większość chorych rozmyśla o śmierci – w statystykach ogólnoświatowych padają różne dane, pomiędzy 40 a 80 proc. Niestety duża część osób cierpiących na depresję decyduje się na zamach samobójczy.
Suicydolodzy (specjaliści zajmujący się zachowaniami samobójczymi) szacują, że (średnio) śmierć samobójcza jednej osoby wpływa na życie 135 ludzi. To znaczy, że aż 135 osób zastanawia się, jak można było zapobiec tragedii. Aż 135 osób chciałoby cofnąć czas. I…? Co zrobić? Jakiej pomocy udzielić osobie w kryzysie, jak rozpoznać, że potrzebuje wsparcia?
Źródło: Materiały partnera
Reklama
Zdrowie psychiczne młodych - alarmujące dane
Temat pomocy osobom w kryzysie, Pierwszej Pomocy dla Zdrowia Psychicznego (inaczej: Pierwszej Pomocy Przedpsychologicznej, ang. Psychological First Aid) w 2025 roku zdominuje działania projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. Projekt powstał w odpowiedzi na niepokojące dane na temat zdrowia psychicznego młodych. Wyniki badań wskazują, że nastolatkowie czują się osamotnieni, nie wierzą, że mogą mieć wpływ na swoje życie, a ich samoocena jest skrajnie niska. Czyli – są przekonani, że nic nie znaczą, nikogo nie obchodzą i nic nie mogą zmienić.
Aż 28 proc. uczniów, którzy wzięli udział w badaniu, w wieku 10-18 lat ma obniżony nastrój lub depresję. Między 2020 a 2022 rokiem aż o 140 proc. wzrosła liczba zachowań samobójczych wśród młodzieży w Polsce. W 2024 roku udało się ten trend wyhamować, odnotowano nawet spadek liczby samobójstw w stosunku do poprzedniego roku. Nadal jednak trzeba działać, by zapobiegać problemom ze zdrowiem psychicznym oraz by każda osoba w kryzysie emocjonalnym mogła dostać wsparcie.
Źródło: Materiały partnera
Reklama
Edukacja i profilaktyka dla zdrowia psychicznego
Dlatego właśnie projekt MŁODE GŁOWY podejmuje działania edukacyjne. Do programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” dołączyło już ponad 5 tysięcy szkół, a w tym roku w jego zasięgu jest 1,2 miliona młodych osób. Dzięki lekcjom realizowanym w ramach projektu uczniowie poznają swoje emocje, potrzeby, granice, uczą się także dbania o higienę cyfrową. To daje konkretne efekty – po pierwszym roku działania programu 74,5 proc. uczniów zadeklarowało, że wie, jak pomagać innym, gdy przeżywają coś trudnego. Program jest realizowany dzięki zaangażowaniu nauczycieli – oni także widzą pozytywny wpływ: aż 83,3 proc. twierdzi, że udało się im wesprzeć uczniów, gdy mieli problemy.
I to właśnie jest kluczowa kompetencja, której organizatorzy projektu MŁODE GŁOWY chcą uczyć wszystkich Polaków. Każdy z nas może wspierać osoby w kryzysie i reagować na niepokojące sygnały, stosując zasady Pierwszej Pomocy dla Zdrowia Psychicznego.
Reklama
Jak pomagać osobom w kryzysie?
Pierwsza Pomoc dla Zdrowia Psychicznego składa się z 3 prostych kroków (PPP):
- Popatrz (ang. Look)
Oceń sytuację, zauważ oznaki kryzysu, zapewnij bezpieczeństwo sobie i osobie, której udzielasz pomocy. - Posłuchaj (ang. Listen)
Okaż empatię, zadaj otwarte pytania o sytuację i samopoczucie osoby, uznaj wszystkie jej emocje, nie oceniaj, nie udzielaj rad.
- Połącz (ang. Link)
Zaproponuj konkretną pomoc w znalezieniu odpowiedniego wsparcia (np. pomocy psychologicznej), przypominaj o zasobach (np. mocnych stronach osoby, jej możliwościach, ludziach gotowych pomóc).
Takiej pomocy może udzielić każdy. Warto jednak dowiedzieć się, jak postępować w konkretnych sytuacjach, nauczyć się odpowiedniego doboru słów, a także poznać sposoby dbania o siebie, gdy spotykamy się z czyimś cierpieniem. Takie informacje organizatorzy i eksperci projekty MŁODE GŁOWY chcą móc przekazywać jak największej liczbie Polaków. To pozwoli lepiej chronić zdrowie i życie osób, które przeżywają najtrudniejsze chwile i nie widzą dróg wyjścia z kryzysu.
Reklama
Chroń zdrowie psychiczne młodych
Jeśli chcesz wspierać zdrowie psychiczne dzieci, młodzieży, a także dorosłych – dołącz do grona przyjaciół projektu MŁODE GŁOWY przekazując 1,5 proc. podatku Fundacji UNAWEZA.
Na stronie mlodeglowy.pl znajdziesz więcej informacji, w tym kompendium wiedzy na temat zdrowia psychicznego dla młodych, rodziców i nauczycieli oraz spis przydatnych telefonów.
Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń:
- 112 numer alarmowy w razie zagrożenia życia
- 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
- 800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- 116 123 Telefon Zaufania dla Dorosłych
- 800 70 22 22 Centrum Wsparcia dla osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym