Reklama
Czym jest tyłozgięcie macicy?
Tyłozgięcie macicy jest, mówiąc najkrócej, nietypowym, położeniem macicy względem kości miednicy i pęcherza moczowego. Niegdyś tyłozgięcie macicy uważane było za chorobę, później za stan patologiczny, obecnie panuje przeświadczenie, że tyłozgięcie macicy jest pewnym odchyleniem, ale mieszczącym się w normie, a więc nie patologicznym. Większość kobiet ma macicę w przodozgięciu, natomiast u co piątej pacjentki występuje tyłozgięcie macicy.
Macica, która jest jednym z podstawowych elementów żeńskiego układu rozrodczego, jest położona w centralnej części tak zwanej miednicy mniejszej i zbudowana jest z trzech zasadniczych elementów: szyjki, dna i trzonu.
Zazwyczaj trzon macicy skierowany jest do przodu (przodozgięcie) - jest to sytuacja typowa, czyli występująca najczęściej. Natomiast trzon macicy w tyłozgięciu skrzywiony jest do tyłu, jak sama nazwa wskazuje - czyli w kierunku kręgosłupa. To sytuacja nietypowa, ale – powtórzmy jeszcze raz – normalna.
Z czym wiąże się tyłozgięcie macicy? Czy utrudnia pożycie seksualne, ciążę i poród? Oto najważniejsze fakty na temat przyczyn, objawów i konsekwencji tyłozgięcia macicy.
Reklama
Objawy i przyczyny tyłozgięcia macicy
Przyczyny tyłozgięcia macicy są zróżnicowane. Może być tyłozgięcie macicy cechą wrodzoną, anatomiczną. Może być wynikiem infekcji zapalnej w obrębie miednicy. Tyłozgięcie macicy bywa też efektem endometriozy, czyli choroby polegającej na obecności błony śluzowej macicy poza jej jamą.
Co ważne, jeśli chodzi o tyłozgięcie macicy, objawy u większości kobiet nie istnieją albo są słabe. W nielicznych przypadkach zdarza się, że tyłozgięcie macicy objawia się bólem kręgosłupa. Niekiedy tyłozgięciu macicy mogą towarzyszyć bolesne i obfite miesiączki.
W wyjątkowych sytuacjach bolesne bywa współżycie seksualne. Wszystko to jednak nie są objawy charakterystyczne.
Reklama
Tyłozgięcie macicy a poczęcie
Tyłozgięcie macicy a ciąża – to jedno z podstawowych pytań nurtujących kobiety z tyłozgięciem macicy. Odpowiedź trzeba rozbić na dwa wątki. Pierwszy dotyczyć będzie poczęcia, drugi przebiegu ciąży. Uważa się, że tyłozgięcie macicy nie stanowi przeszkody, ale może nieznacznie utrudniać zajście w ciążę.
Dzieje się tak między innymi z tego powodu, że w przypadku tyłozgięcia macicy plemniki mają nieznacznie dłuższą drogę do pokonania, nim dotrą do komórki jajowej. Poza tym, tyłozgięcie macicy w niektórych sytuacjach może powodować bolesność zbliżeń (o czym więcej za chwilę), co z pewnością nie służy prokreacji.
Reklama
Tyłozgięcie macicy a rozwój płodu
Zakładając, że do poczęcia szczęśliwie doszło, pozostaje pytanie, jak tyłozgięcie macicy wpływać będzie na przebieg ciąży i rozwój płodu. W większości przypadków tyłozgięcie macicy w ogóle nie będzie mieć znaczenia.
Macica bowiem, zwiększając swoją objętość, około 3 miesiąca ciąży przyjmie właściwą dla siebie pozycję, a kąt nachylenia trzonu zmieni się (po porodzie wróci na własne miejsce).
Istnieje jednak niewielkie ryzyko poronienia właśnie z powodu bardzo dużego tyłozgięcia macicy, zwłaszcza tak zwanego utrwalonego. W pierwszych miesiącach ciąży kobiety z tyłozgięciem macicy mogą też odczuwać większy ból w okolicach kręgosłupa – będzie on jednak łagodzić swoje oblicze w miarę upływu czasu.
Reklama
Tyłozgięcie macicy a poród
Tak jak wspomnieliśmy, w ciąży macica sama znajdzie sobie najdogodniejsze miejsce, a kąt pod jakim usytuowany jest jej trzon, zmieni się. Z tego też powodu tyłozgięcie macicy nie będzie mieć większego znaczenia, jeśli chodzi o poród.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy tyłozgięcie macicy współwystępuje ze stanem zapalnym w obrębie narządów rodnych lub układu moczowego. Wówczas jednak nie samo tyłozgięcie macicy, lecz wspomniane schorzenia stanowią zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka a także prawidłowego przebiegu porodu.
Reklama
Tyłozgięcie macicy a współżycie
Tyłozgięcie macicy a współżycie? Wiele w tej materii zależy od sytuacji i rozmaitych niuansów. Tyłozgięcie macicy może wywoływać ból w czasie stosunku w dwóch sytuacjach: w czasie bardzo głębokiej penetracji a także w przypadku doboru niewłaściwej pozycji.
W tym drugim przypadku jest to kwestia indywidualnych preferencji, może się więc okazać, że zmiana pozycji wyeliminuje problem bólu w trakcie stosunku. Paniom z tyłozgięciem macicy w szczególności zaleca się pozycję kolankowo – łokciową.
Polega ona na tym, że kobieta klęczy pochylona i oparta na przedramionach, a partner „wchodzi w nią od tyłu”. W przypadku, gdy ruchy frykcyjne nadal sprawiają ból, należy spróbować delikatnie zmienić kąt.
Z drugiej strony należy pamiętać że bolesne współżycie może być objawem wielu schorzeń. Dlatego w przypadku utrzymywania się tego typu uciążliwości, należy z problemem zgłosić się do ginekologa.