Jak leczyć nerwicę samodzielnie?
W dzisiejszych czasach nerwice stały się chorobami cywilizacyjnymi - w samej Polsce cierpi na nie prawie 30 procent populacji. Objawiają się głównie zaburzeniami emocjonalnymi, cechują się uczuciem lęku oraz innymi przykrymi dolegliwościami psychicznymi i cielesnymi, które mogą być wywołane przez ten lęk albo stanowić swoistą obronę organizmu.
Efektem nieleczonych nerwic są zaburzenia wegetatywnego układu nerwowego, który steruje przebiegiem wszystkich procesów życiowych, np. pracą serca. Skłonności do tego typu zaburzeń są często uwarunkowane genetycznie, ale przede wszystkim wywołują je silne obciążenia psychiczne.
Zazwyczaj, kiedy zaburzenia fizyczne są słabe, wystarczy krótki urlop, częste spacery, chwila relaksu. Jednak kiedy zaburzenia psychowegetatywne stają się nie do zniesienia, konieczna jest zmiana trybu życia - wtedy należy pomyśleć nawet o tak drastycznych decyzjach jak zmiana pracy albo separacja z partnerem w celu zapobieżenia niekończącym się konfliktom.
Wtedy też najwyższy czas na wizytę lekarską. Lekarz, jeśli wykluczy przyczyny pierwotne, takie jak wrzody albo nadciśnienie, z pewnością zaproponuje psychoterapię. Ma ona na celu doprowadzenie chorego do skutecznego radzenia sobie z objawami choroby, na przykład lękiem.
Reklama
Zioła na nerwicę
Możemy pomóc sobie również samodzielnie, stosując różne zioła - nieszkodliwe środki pochodzenia roślinnego. Zioła powodują zmniejszenia aktywności niektórych ośrodków w mózgu, tłumienie nadmiernych odruchów i osłabienie szkodliwych bodźców zewnętrznych.
Oto przepis na ziołową mieszankę, którą możemy sami zrobić przyrządzając w równych ilościach:
- owoc róży;
- koszyczek rumianku;
- liście melisy;
- ziele krwawnika;
- korzeń arcydzięgla;
- ziele dziurawca;
- szyszki chmielu;
- korzeń waleriany;
- liście mięty pieprzowej.
Tak przygotowaną mieszankę przechowujemy w suchym miejscu. Napar przygotowujemy dwa razy dziennie, zalewając łyżeczkę ziół wrzątkiem. Napar odstawiamy pod przykryciem przynajmniej na 30 minut. Pijemy ciepły, najlepiej z dodatkiem miodu, rano i tuż przed snem.
Reklama
Leki na nerwicę bez recepty
Na rynku dostępne są również gotowe leki roślinne, bardzo pomocne w leczeniu nerwic. Wszystkie produkowane są na bazie melisy, waleriany i arcydzięgla, a dostępne są w formie tabletek, drażetek, syropów oraz wyciągów.
W przypadkach bardzo silnych objawów psychowegetatywnych lekarz może zlecić nam przyjmowanie chemicznych preparatów farmakologicznych. Mają one jednak bardzo dużo skutków ubocznych i - chociaż są bardzo skuteczne - to jednocześnie mogą wyrządzić w organizmie liczne szkody. Dlatego leki pochodzenia roślinnego mogą stanowić nieocenioną wartość jako terapia towarzysząca w leczeniu nerwic.