Dlaczego głowa boli przy zmianie pozycji?
Dolegliwości bólowe głowy mogą mieć różne umiejscowienie, charakter (np. pulsujący, kłujący, tępy), natężenie i pojawiać się czasem w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Dotyczą zarówno całego obszaru głowy, jak i jej części. Występują jednostronnie, jak i dwustronnie. Objawu tego - według danych N. H. Raskina - doświadcza ok. 90% wszystkich ludzi na świecie, a mimo to jego podłoże jest tak różnorodne, że trudno stwierdzić, czy to poważna dolegliwość.
Za ból głowy przy zmianie pozycji odpowiadać mogą różnorodne czynniki. Znaczenie ma tu czynność poprzedzająca symptomy bólowe oraz objawy współwystępujące. Ból głowy przy pochylaniu kojarzony jest przede wszystkim z zapaleniem zatok. Głowa może boleć także podczas wstawania, biegania, skakania czy kaszlu.
Sprzyjać temu problemowi mogą nie tylko chore zatoki, ale też:
- stres i związane z nim nerwobóle czy rozwój choroby - napięciowego bólu głowy,
- urazy,
- niewystarczająca ilość snu,
- zmiany ciśnienia związane z gwałtownym ruchem,
- niedobory witamin i minerałów,
- zwyrodnienia szyjne,
- niedokrwistość wywołana niedoborem żelaza, kwasu foliowego,
- przejście COVID-19 - ponadto, Polskie Towarzystwo Bólów Głowy wskazuje, że ból głowy przy Covid-19 ujawnia się zwykle przy schylaniu się i trwa nawet kilkanaście dni.
Ponadto, u niektórych osób zmiany atmosferyczne, w tym te związane z temperaturą, wiatrem, deszczem, mogą nasilać dolegliwości bólowe.
Reklama
Ból głowy przy wstawaniu i schylaniu - jakie są przyczyny?
Jednym z objawów, na który zwraca się uwagę podczas diagnostyki, jest ból głowy przy schylaniu. W takiej pozycji problem bólowy nasila się zazwyczaj przy zapaleniu zatok - ma to związek ze zmianami ciśnienia w tym obszarze twarzoczaszki. Jeżeli ból pojawia się przy kaszlu, może wynikać to z infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych.
Wstawanie i schylanie mogą wywoływać ucisk związany ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego.
Ucisk w głowie i problemy z widzeniem nierzadko sugerują migrenę z aurą, ale też są dolegliwościami charakterystycznymi dla:
- guzów mózgu,
- padaczki,
- infekcji wirusowych,
- klasterowego bólu głowy - wówczas ból pojawia się po jednej stronie i towarzyszy mu łzawienie oka, pocenie się twarzy czy wyciek wodnistej wydzieliny z nosa.
Silny ból przy schylaniu może też wskazywać na krwotok podpajęczynówkowy. Charakteryzuje się tym, że pojawia się nagle i jest bardzo silny, wręcz piorunujący.
Zupełnie inne podłoże ma z kolei ból z tyłu głowy przy schylaniu - zazwyczaj świadczy o nadmiernym napięciu mięśni przykręgosłupowych i rozwijających się zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego.
Reklama
Jakie są objawy bólu przy pochylaniu się od zatok?
Ból wywołany chorymi zatokami ujawnia się w przedniej części głowy i towarzyszą mu m.in.:
- katar,
- uczucie zatkanego nosa,
- zaburzenia węchu,
- obrzęk śluzówek.
Taki objaw może pojawiać się także przy kichaniu. Niekiedy oprócz bólu głowy, pacjent doświadcza dolegliwości bólowych w obrębie ucha. Świadczy to m.in. o powikłanym zapaleniu zatok, które doprowadziło do infekcji ucha.
Twarz chorego może być opuchnięta - obrzęk zazwyczaj pojawia się w okolicach oczu. Układ odpornościowy próbując radzić sobie ze stanem zapalnym podnosi temperaturę ciała, co wiąże się z współwystępowaniem gorączki.
Reklama
Co robić - jakie są sposoby na ból głowy przy pochylaniu?
Z uwagi na to, że zwykle przyczyną tego rodzaju dolegliwości bólowych przy pochylaniu są zatkane zatoki, można postawić na metody, które pozwolą na ich udrożnienie.
Na początek warto skorzystać z domowych sposobów, w tym irygacji i przepłukiwania zatok solą fizjologiczną. Do przygotowania roztworu wystarczy 1 płaska łyżeczka soli kuchennej na 1 litr wody. Całość można wlać do specjalnej butelki lub irygatora medycznego.
W aptece można nabyć też specjalne zestawy składające się z irygatora i mieszanki. Pozwoli to na oczyszczenie, nawilżenie oraz zmniejszenie obrzęku śluzówki nosa. To także wsparcie leczenia środkami aptecznymi. Irygacje umożliwiają pozbycie się zalegającej wydzieliny. Nie należy z tego sposobu korzystać w fazie ostrego kataru ani też przy zapaleniu ucha, gdyż może to dodatkowo spotęgować infekcję.
Początek treści sponsorowanej
Jednym z pierwszych objawów przeziębienia jest katar. Wszyscy chcą się go pozbyć jak najszybciej i udrożnić zatkany nos. Na rynku są już dostępne innowacyjne produkty w postaci żelu, które nie spływają bezpośrednio do gardła, działają szybko i na długo przynoszą ulgę. Zobacz tutaj jaki lek można kupić bez recepty.
Koniec treści sponsorowanejUlgę mogą przynieść też leki dostępne bez recepty, w tym te przeznaczone do podawania donosowego i zawierające:
- ksylometazolinę - o działaniu łagodzącym odczyn zapalny i zwężającym naczynia krwionośne, co przekłada się na zmniejszenie wysięku z nosa oraz dolegliwości bólowych wywołanych zapaleniem;
- mometazon furoinianu - substancja wykazuje działanie przeciwświądowe, immunosupresyjne oraz przeciwzapalne.
Dla własnej wygody można szukać preparatów z tymi składnikami nie tylko w formie kropelek do nosa, ale też żelu. Taka formuła pozwoli odczuć ulgę nawet po kilku minutach.
Z kolei leki doustne o działaniu upłynniającym wydzielinę powinny w swoim składzie mieć takie substancje zmniejszające lepkość śluzu i go rozrzedzające, takie jak ambroksol oraz acetylocysteina. Składniki te nie działają hamująco, ale stopniowo oczyszczają zatoki, co pozwala na stopniowy powrót do zdrowia.