Czym jest ucisk w klatce piersiowej?
Uczucie ucisku w klatce piersiowej określany jest także jako gniecenie czy ściskanie zwykle kojarzy się z czymś niepokojącym i groźnym jak choroba, stan zapalny, uszkodzenie m.in. mięśni, kości czy stawów.
Może pojawić się też na tle nerwowym, być wynikiem zbytniego wysiłku fizycznego, przejedzenia czy przeziębienia.
Gdy pojawi się ucisk w klatce piersiowej przede wszystkim nie należy panikować. To, co jednak ważne to, by każdorazowo sprawdzić skąd wziął się ów ucisk i co go spowodowało. W żadnym razie nie należy go bagatelizować, nawet jeśli podejrzewa się błahe powody.
Bez względu na to, czy masz do czynienia z uciskiem w klatce piersiowej i gardle, uciskiem w klatce piersiowej przy oddychaniu czy z uciskiem w klatce piersiowej od kręgosłupa, ten rodzaj dolegliwości trzeba zdiagnozować u lekarza.
Jeśli uczucie to pojawia się nagle i nie wiesz, co zrobić, zadzwoń na pogotowie. Nawet jeśli ucisk w klatce jest chwilowy, może pojawić się ponownie.
W międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 widnieje jako ból w klatce piersiowej po kodem R07, a w ICD-11 ma kod ME81.
Reklama
Przyczyny ucisku w klatce piersiowej
Przyczyny ucisku w klatce piersiowej mogą być przeróżne. Najczęściej kojarzy się go z zawałem serca, (kiedy ból promieniuje do ramion, pleców, a nawet zębów) i tachykardią, czyli częstoskurczem, która grozi udarem.
Wówczas odczuwa się m.in. dziwny ucisk w klatce piersiowej po lewej stronie, ból promieniujący spod mostka do barku i żuchwy, wysokie tętno, ogólne osłabienie, kołatanie serca, tzw. zimne poty, duszność, wymioty i nudności.
Jednak dużo częściej za mocny ucisk w klatce piersiowej i brak powietrza odpowiada nerwica, którą powodują stany lękowe, przewlekły stres, itd.
Ucisk w klatce piersiowej może być także spowodowany m.in.:
- przejedzeniem się,
- przeciążeniem organizmu nadmierną pracą, brakiem snu,
- przetrenowaniem się,
- niedoborem magnezu i innych witamin oraz składników odżywczych w ustroju,
- reakcją na zbyt zimne powietrze.
Poza tym ucisk w klatce piersiowej może wynikać ze zwykłego przeziębienia, któremu towarzyszy męczący kaszel. Bywa więc, że doprowadza on do uszkodzenia drobnych włókien nerwowych w obrębie klatki piersiowej.
Ucisk w klatce piersiowej może również oznaczać:
- problemy z kręgosłupem (np. uszkodzeniem żeber, zapaleniem stawów żebrowo-mostkowych, czy zmianami zwyrodnieniowymi piersiowego odcinka kręgosłupa),
- choroby ustrojowe, takie jak m.in. astma,
- choroby płuc,
- choroba wieńcowa,
- problemy z tarczycą,
- stany zapalne,
- uszkodzenia mięśni, kości czy stawów,
- zaawansowane stadium skoliozy,
- schorzenia związane z układem pokarmowym.
Ucisk w klatce piersiowej często zdarza się u kobiet w ciąży. Z czego wynika? W większości przypadku związany jest on z refluksem lub stresem spowodowanym zbliżającym się porodem.
Równie często w trakcie palenia, bezpośrednio po zapaleniu papierosa lub nawet po rzuceniu nałogu pojawiają się charakterystyczne dolegliwości. Ból i ucisk w klatce piersiowej jest wynikiem oczyszczania płuc z toksycznych substancji i towarzyszy mu zazwyczaj tzw. kaszel palacza.
Ucisk w klatce to także częsty objaw po przyjęciu szczepionki czy to na grypę, czy na COVID-19. Zazwyczaj mija on jednak po jednym dniu.
Ucisk w klatce piersiowej a choroby
Przy odczuwaniu niepokojącego objawu, jakim jest ucisk w klatce piersiowej przyczyny, które pacjent rozważa w pierwszej kolejności, to choroby toczące się w ustroju.
Skojarzeniem bezpośrednim po takim symptomie jest oczywiście opisany wcześniej zawał serca. Jednak nie tylko ten stan może wywołać dolegliwość, jaką jest ucisk w klatce piersiowej.
Inne schorzenia, które mogą się manifestować w ten sposób to m.in.:
- choroba niedokrwienna serca (dławica piersiowa) - objawia się silnym uciskiem w okolicy mostka oraz w nadbrzuszu, a także dusznościami, które wywołuje brak przepływu odpowiedniej ilości krwi do mięśnia serca;
- zapalenie osierdzia, określanego mianem worka, który chroni serce. Wyróżnia je kłucie w klatce piersiowej, zwłaszcza odczuwalne przy wydechu i podczas leżenia, a ból ustępuje jedynie przy pochyleniu się;
- skoki ciśnienia, które wywołane są rozciągnięciem ściany aorty;
- refluks żołądkowo-przełykowy - tę dolegliwość zwiastuje pieczenie i ucisk w klatce piersiowej, które przemieszcza się w stronę przełyku, a towarzyszy mu uczucie guli w gardle, suchy kaszel i chrypka. Często pojawia się w nocy podczas snu lub po przebudzeniu. Ucisk w klatce piersiowej, daje o sobie znać również bezpośrednio po jedzeniu;
- zaburzenia funkcjonowania tarczycy, które skutkują zmniejszeniem światła tchawicy;
- zapalenie płuc - typowymi objawami jest spadek tętna i trudności z oddychaniem. Dodatkowo pojawia się gorączka i kaszel;
- angina - ucisk spowodowany jest zwężeniem naczyń krwionośnych, co blokuje przepływ krwi do mięśnia sercowego;
- odma płucna - to schorzenie oprócz ucisku w klatce piersiowej objawia się m.in. spadkiem tętna i trudnością z oddychaniem przez uszkodzenie tkanek;
- gruźlica;
- astma - ucisk wywołuje skurcz mięśni oskrzeli;
- alergia (a nawet wstrząs anafilaktyczny, jeśli pojawiają się duszności) przez skurcz oskrzeli, w których gromadzi się śluz;
- powikłania alergiczne;
- COVID-19 - tej chorobie często towarzyszy ucisk w klatce piersiowej, kaszel, ból głowy i pleców. Ile trwa? Często ból w klatce pojawia się nawet po już przebytej chorobie. Ucisk może stać się długotrwały i ciągnąć się przez kolejne miesiące. Zdarza się, że zarażenie koronawirusem powoduje powikłania długofalowe, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ucisk w klatce piersiowej w tym przypadku może być objawem chorób sercowo-naczyniowych;
- półpasiec - w tym przypadku ucisk w klatce piersiowej jest jednostronny. Wystąpić może po lewej lub po prawej stronie.
Ucisk w klatce u dzieci, zarówno jak u dorosłych, może być wynikiem różnych chorób, jednak w większości przypadków jest to objaw astmy.
Reklama
Ucisk w klatce piersiowej a stres
Często występującym powodem ucisku w klatce piersiowej i w gardle jest stres. Wewnętrzne napięcie i uczucie niepokoju, zwłaszcza kiedy występuje dłuższy czas może przerodzić się w nerwicę, a nawet depresję.
Wówczas można odczuwać nerwobóle zlokalizowane w okolicy klatki piersiowej, które idą od kręgosłupa, a są wywołane przez atak paniki, lęku czy właśnie przeżywany stresu. Ucisk pojawia się wtedy często przy schylaniu.
Długotrwała, nieleczona nerwica może przeistoczyć się w nerwicę serca, co stanowi zagrożenie dla całego ustroju.
W skrajnych przypadkach oprócz odczuwania ucisku w klatce piersiowej, obserwuje się:
- kłucie w okolicy serca,
- drętwienie rąk,
- zawroty głowy,
- duszność,
- notoryczne zmęczenie.
Nie powinno się ignorować tych objawów, Jak pozbyć się ucisku w klatce wywołanego przez stres? Może być konieczna będzie farmakoterapia i inne rodzaje terapii prowadzone przez psychologa bądź psychiatrę. Warto też próbować ćwiczeń oddechowych i medytacji.
Reklama
Diagnoza ucisku w klatce piersiowej
Jeśli ucisk jest delikatny i nie przeszkadza w funkcjonowaniu, wzywanie pogotowania może nie być konieczne. Należy jednak mimo wszystko udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu rozpoczęcia diagnostyki tego schorzenia i poznania jego przyczyny
Najważniejszy jest przeprowadzony wywiad z pacjentem. Na podstawie towarzyszących objawów i określeniu specyfiki ucisku w klatce, lekarz może skierować chorego do specjalisty.
Najczęściej jest to kardiolog, gastrolog lub pulmonolog. Ci lekarze mogą zlecić różne badania diagnostyczne, jednak przede wszystkim wykonuje się:
- EKG,
- badanie krwi,
- RTG klatki piersiowej,
- endoskopię,
- kolonoskopię.
Reklama
Jak się pozbyć ucisku w klatce piersiowej? Leczenie
Leczenie ucisku w klatce piersiowej bazuje na dobrej diagnozie. Stosownie poprowadzona kuracja może być prowadzona tylko w odniesieniu do tego, jaka przypadłość czy choroba została stwierdzona przez lekarza.
Przede wszystkim jednak ucisk w klatce piersiowej, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu dodatkowe, niepokojące objawy, nie powinien być ignorowany.
Wezwanie pogotowia ratunkowego niejednokrotnie okazuje się najwłaściwszym wyborem. W każdym razie konsultacja lekarska jest nieodzowna.
W pierwszym rzucie można przyjąć leki przeciwbólowe, ponadto zaleca się odpoczynek i ograniczenie bodźców, które mogą powodować niepokój. Niekiedy także warto rozważyć odpowiednią suplementację witamin i składników odżywczych.
W poważniejszych przypadkach konieczne będzie leczenie antydepresantami, czy m.in. dożylne podanie leków przeciwbólowych lub uspokajających przez personel medyczny.
Jeśli przyczyną ucisku w klatce są choroby układu pokarmowego czy oddechowego, lekarz może przepisać antybiotyki lub leki zobojętniające sok żołądkowy.
Konieczne może być też zrezygnowanie z dźwigania ciężarów, nadmiernego wysiłku, przejście na zdrową dietę lub zmianę trybu życia na bardziej aktywny.