Przyczyny uczulenia na pierze. Czy zdarza się często?
Bezpośrednią przyczyną każdej alergii jest nadwrażliwość organizmu na daną substancję i nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na kontakt z alergenem.
Na skutek tego kontaktu dochodzi do pobudzenia tzw. Komórek tucznych, które wydzielają histaminę - hormon odpowiedzialny właśnie za powstawanie reakcji alergicznych.
Przyczyną uczulenia na pierze jest kontakt organizmu z keratyną - białkiem obecnym w piórach ptasich (w tym piórach kaczych czy gęsich, używanych do wyrobu pościeli i kurtek puchowych).
Alergia na pierze nie występuje często, a przeważnie dotyka osoby narażone na częsty i długotrwały kontakt w piórami, np. pracujących przy produkcji kołder czy hodujących ptaki.
Co jednak ważne - może powodować alergiczne reakcje krzyżowe - głównie ze spożywanym żółtkiem jaja kurzego. Oznacza to, że objawy uczulenia na pierze w poduszce czy kurtce puchowej mogą nasilić się po zjedzeniu jajka.
Uczulenie na pierze może występować także na skutek kontaktu człowieka z żywymi ptakami, również tymi, które trzyma się w domu, jak choćby papugami czy kanarkami.
Reklama
Objawy uczulenia na pierze
Uczulenie na pierze bywa trudne do rozpoznania, ponieważ po pierwsze - daje objawy podobne do objawów innych alergii, po drugie - jego symptomy mogą być rozmaite (od zmian skórnych po dolegliwości ze strony układu oddechowego).
Jak zatem wygląda uczulenie na pierze? U dorosłych pacjentów z nadwrażliwością na pióra ptasie mogą pojawić się:
- wysypka - może mieć postać drobnych krostek, czyli tzw. pokrzywki,
- inne zmiany skórne - zaczerwienienia, podrażnienia,
- świąd skóry - towarzyszy zmianom skórnym lub występuje samodzielnie,
- katar - w formie wodnistej, przezroczystej wydzieliny z nosa,
- kaszel - podrażnione alergenem oskrzela wywołują ataki suchego kaszlu o charakterze napadowym.
Uczulenie na pierze u dorosłych osób może zatem być mylone z innymi alergiami (pokarmowymi i wziewnymi), ponieważ jego objawy nie są charakterystyczne.
Warto zwrócić uwagę na momenty, w których symptomy się nasilają. Jeśli ma to miejsce nocą lub nad ranem, można podejrzewać, że chodzi o uczulenie na pierze w poduszce lub kołdrze.
Podobne objawy jednak daje alergia na roztocza w kurzu, których również najwięcej jest z reguły w łóżku.
Czy osoby z uczuleniem na pierze kacze mogą bezpiecznie używać pościeli z puchu gęsiego lub na odwrót? Niestety keratyna zawarta jest w piórach ptaków właściwie wszystkich gatunków. Jeśli to ona odpowiada za reakcję alergiczną, taka zmiana wypełnienia nie spowoduje ustąpienia dolegliwości.
Uczulenie na pierze u dzieci
Różnego rodzaju uczulenia częściej niż u osób dorosłych występują u dzieci. Wiąże się to z niepełnym jeszcze wykształceniem układu odpornościowego i większą nadwrażliwością na rozmaite substancje.
Alergia na pierze u dzieci daje podobne objawy, co u dorosłych. Na skutek nadwrażliwości pojawiać się mogą przede wszystkim:
- zmiany skórne, w tym wysypka, zaczerwienienia, podrażnienia,
- uporczywe swędzenie skóry,
- objawy ze strony układu oddechowego - głównie napady suchego, męczącego kaszlu,
- katar - wodnista, bezbarwna wydzielina zwana katarem siennym.
Uczulenie na pierze może pojawić się nawet u niemowląt lub noworodków, choć zdarza się to sporadycznie.
U dzieci najmłodszych z reguły pierwszym objawem tego rodzaju reakcji są zmiany skórne w postaci wysypki.
Nie należy ich lekceważyć i trzeba zawsze skonsultować je z lekarzem. Organizmy niemowląt są niezwykle delikatne, dlatego nie zaleca się podejmowania żadnego leczenia bez porady u pediatry.
Reklama
Jak rozpoznać alergię na pierze?
Jak już zostało wspomniane - niekiedy, by rozpoznać alergię, potrzeba czasu i wnikliwych obserwacji. Często najtrudniej jest rozpoznać alergię u dziecka, a w szczególności u niemowlaka, który nie potrafi jeszcze sygnalizować swoich dolegliwości.
Na szczęście współcześnie diagnostyka alergii pozwala na rozpoznanie bardzo wielu jej rodzajów, a wykonywane testy alergiczne z krwi są wysoce dokładne i miarodajne.
Jak wykryć alergię? Wystarczy standardowe pobranie próbki krwi żylnej, która następnie poddawana jest badaniom laboratoryjnym.
Badania na alergię z krwi stosowane są zarówno u pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Co ważne - można je wykonać bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia NFZ, pod warunkiem, że posiada się skierowanie od lekarza.
Jak zdiagnozować alergię na ptasie pióra? Uczulenie na puch i pierze zaliczane jest do alergii wziewnych i jako takie diagnozuje się również przy pomocy badań z krwi.
Poddając się testom, pacjent może zweryfikować, czy zaobserwowane symptomy rzeczywiście wywoływane są przez keratynę obecną w piórach, czy może inny czynnik wywołuje nadwrażliwość (np. roztocza, dany pokarm lub pyłki roślin).
Reklama
Jak leczyć alergię na pierze?
Najlepszym sposobem na leczenie wielu rodzajów alergii jest odczulanie. To metoda długofalowa, którą zaleca się przede wszystkim w sytuacjach, w których odizolowanie czynnika drażniącego nie jest możliwe (np. przy alergii na kurz domowy, pyłki traw itd.).
Początek treści sponsorowanej
Uciążliwe objawy alergii takie jak katar, łzawienie oczu czy wysypka towarzyszą nam przez cały rok. Dobrym sposobem na zwalczanie tych dolegliwości będzie lek w postaci tabletki z bilastyną, która działa przeciwhistaminowo, hamuje powstawanie bąbli oraz zmniejsza zaczerwienienia skóry. Lek przeznaczony jest dla dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia. KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź jak zmniejszyć objawy alergii.
Koniec treści sponsorowanejJak natomiast leczyć alergię na pierze? Przede wszystkim należy spróbować unikać kontaktu z piórami ptaków. Jeśli z jakiego powodu unikanie alergenu jest utrudnione lub niemożliwe (np. pojawia się on w środowisku pracy), można zastosować leczenie uczulenia na pierze - z zastosowaniem środków o działaniu miejscowym lub ogólnoustrojowo działających leków na alergię.
Kiedy alergia na pierze objawia się zmianami skórnymi, pomocne mogą być maści, kremy lub żele o działaniu przeciwalergicznym. Katar sienny można łagodzić kroplami lub sprayami do nosa np. z chlorowodorkiem azelastyny.
Warto także przepłukiwać zatoki roztworem soli fizjologicznej, by pozbyć się z nich zalegających substancji drażniących.
Doustne leki na alergię to środki hamujące wydzielanie histaminy i tym samym niwelujące przykre objawy uczulenia. Substancją o takim działaniu jest m. in. dichlorowodorek cetyryzyny, w niższych dawkach dostępny w aptekach bez recepty.
Reklama
Zapobieganie uczuleniu na pierze
Czy zapobieganie alergii w ogóle jest możliwe? Jak najbardziej, a polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z czynnikami drażniącymi zwanymi alergenami.
Jeśli ktoś uczulony jest na sierść psa, powinien zrezygnować z posiadania czworonoga w domu. Osobom uczulonym na pyłki traw nie zaleca się spędzania urlopu na łonie natury itd.
Zapobieganie uczuleniu na pierze w wielu przypadkach nie nastręcza problemów. Profilaktyka tego rodzaju alergii polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z żywymi ptakami.
Jeśli to możliwe, należy zrezygnować z hodowania gołębi, trzymania w domu papug czy kanarków. Należy także w miarę możliwości ograniczyć kontakt w piórami w kurtkach, poduszkach czy kołdrach.
Pościel oraz elementy odzieży z wypełnieniem z pierza lub puchu należy zastąpić tymi z wypełnieniem sztucznym, przeznaczonym dla alergików.
Warto zaznaczyć, że nie każda pościel syntetyczna jest w pełni bezpieczna dla osób z nadwrażliwością. Pacjenci ze skłonnością do uczuleń powinni zaopatrzyć się w typową pościel antyalergiczną niezawierającą substancji drażniących.
W ramach profilaktyki warto też używać hipoalergicznego proszku do prania pościeli, odzieży, ręczników. Ryzyko wystąpienia zmian skórnych rośnie w kontakcie z silnymi detergentami, kosmetykami o ostrym zapachu itp.