Czy złoto uczula?
Złoto jest jednym z najszlachetniejszych metali, wykorzystywanych do produkcji biżuterii. Przez lata sądzono, że ze względu na swoją szlachetność i stosunkowo wysoką cenę, złoto nie uczula.
Czy to jednak prawda? Czy jest ono zupełnie obojętne dla ludzkiego organizmu i w pełni bezpieczne, czy jednak można mieć uczulenie na złoto i obserwować niepożądane objawy po bezpośrednim kontakcie z tym kruszcem?
Pod koniec XX wieku zaczęto na szeroką skalę wykonywać próby skórne z wykorzystaniem złota i okazało się, że mimo swej niepodważalnej szlachetności, metal ten może uczulać.
Czy to złoto żółte, czy białe, u niektórych osób wywołuje nieprawidłową reakcję układu immunologicznego, głównie w postaci zmian na skórze.
Uczulenie na złoto pojawia się najczęściej u pacjentów noszących biżuterię z niego wykonaną, choć nie tylko… Na alergię narażeni są także jubilerzy, górnicy wydobywający ten metal czy też pacjenci przyjmujący leki z dodatkiem złota.
W ostatnich latach dużą popularność zdobyły też kosmetyki z dodatkiem złota koloidalnego. Osoby, które zauważyły u siebie nadwrażliwość na ten metal, powinny zachować ostrożność przy ich stosowaniu.
Reklama
Przyczyny uczulenia na złoto. Czy to przez nikiel?
Spośród metali używanych do produkcji biżuterii, najgorszą sławą owiany jest nikiel. Jest to metal tani, a nadający wyrobom biżuteryjnym trwałości i rozświetlający ich barwę. Nic więc dziwnego, że jego zastosowanie w przemyśle jest szerokie.
Już dawno stwierdzono jednak, że nikiel wywołuje - niekiedy nawet silne - reakcje uczuleniowe przy bezpośrednim kontakcie z ludzką skórą.
Uczulenie od kolczyków, obrączek czy innych elementów biżuterii zawierających nikiel objawia się wypryskiem kontaktowym, wysypką, zaczerwienieniem, grudkami. Niekiedy towarzyszą im też pieczenie i uporczywy świąd.
Czy w złocie jest nikiel? Czyste złoto jest pierwiastkiem samym w sobie, a nie stopem zmieszanym z innymi metalami. Pytanie, czy złota biżuteria zawiera nikiel. I tu już odpowiedź nie jest taka prosta.
Biżuteria nigdy nie jest wykonana z czystego złota, ale zawiera rozmaite „domieszki” innych kruszców, niekiedy również niklu.
Nie zawsze jednak nikiel jest przyczyną uczulenia na złotą biżuterię. Samo złoto również może wywoływać reakcje alergiczne, choć zdarza się to rzadziej i zwykle nie są one aż tak nasilone.
Reklama
Objawy uczulenia na złoto
Jak już zostało powiedziane, alergia na złoto najczęściej objawia się zmianami na skórze. Ich pojawianie się często jest nagłe, ale występowanie objawów bardzo nasilonych należy do rzadkości.
Najczęściej zauważalne są objawy uczulenia na kolczyki lub od obrączki czy pierścionka, ponieważ te elementy najściślej przylegają do skóry i ją pocierają. Luźno zwisający naszyjnik ze złota rzadziej powoduje wystąpienie symptomów.
Uczulenie na kolczyki - czy to u dziecka czy dorosłego - objawia się podrażnieniem uszu, głównie wokół dziurki. Skóra sąsiadująca z dziurką może być zaczerwieniona i opuchnięta, czemu często towarzyszy swędzenie, pieczenie lub szczypanie.
W tym miejscu rzadko pojawiają się zmiany skórne w postaci wysypki czy grudek. Na skutek głębokiego podrażnienia po jakimś czasie mogą pojawić niewielkie strupki.
Objawy skórne takie jak wyprysk, grudki, pęcherzyki pojawiają się niekiedy na palcu, na skutek uczulenia na złoto, a dokładnie - zrobionej z niego obrączki lub pierścionka. Skóra na palcach może także puchnąć i swędzieć lub piec oraz ulec zaczerwienieniu.
Uczulenie na złotą obrączkę lub złoty pierścionek może doprowadzić do ich „zaklinowania” na palcu na skutek obrzęku, dlatego po zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów, biżuterię najlepiej od razu zdjąć i monitorować stan skóry.
Objawy uczulenia na złoto - czy to białe czy żółte - powinny ustąpić po ograniczeniu kontaktu z alergenem.
Kto jest bardziej narażony na wystąpienie niepożądanej reakcji na złoto? Czy uczulenie jest bardziej prawdopodobne w ciąży? Nie dowiedziono naukowo, jakoby kobiety ciężarne częściej borykały się z alergią na złoto niż inni pacjenci, jednak zachodzące w tym czasie zmiany hormonalne nierzadko przyczyniają się do powstawania dolegliwości, które przed ciążą nie miały miejsca.
Szczególną ostrożność w kontakcie z metalami różnego rodzaju powinni zachować pacjenci ze skłonnościami do innych alergii - wziewnych lub pokarmowych.
Reklama
Jak leczyć uczulenie na złoto?
Wiele alergii wziewnych i pokarmowych leczy się z zastosowaniem środków przeciwhistaminowych, np. bilastyny. Hamują one łączenie histaminy z odpowiednimi receptorami, a tym samym - niwelują reakcję uczuleniową układu odpornościowego.
Jak leczyć natomiast uczulenie kontaktowe na złoto? Co robić, gdy pojawią się objawy uczulenia na kolczyki lub pierścionek ze szlachetnego metalu?
Początek treści sponsorowanej
Uciążliwe objawy alergii takie jak katar, łzawienie oczu czy wysypka towarzyszą nam przez cały rok. Dobrym sposobem na zwalczanie tych dolegliwości będzie lek w postaci tabletki z bilastyną, która działa przeciwhistaminowo, hamuje powstawanie bąbli oraz zmniejsza zaczerwienienia skóry. Lek przeznaczony jest dla dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia. KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź jak zmniejszyć objawy alergii.
Koniec treści sponsorowanejNajlepiej jest po prostu unikać kontaktu z alergenem, czyli nie nosić biżuterii wykonanej ze złota.
Kruszec ten w zdecydowanej większości przypadków wywołuje objawy łagodne lub umiarkowane, które ustępują samoistnie po zdjęciu biżuterii. W przypadku bardziej nasilonych objawów uczulenia na złoto stosuje się leczenie objawowe.
Najczęściej na podrażnioną lub zmienioną skórę aplikuje się środki o działaniu miejscowym - łagodzące maści lub kremy, niekiedy na bazie kortykosteroidów.
Reklama
Jaką biżuterię wybrać, gdy ma się uczulenie na złoto?
Jakie kolczyki nie uczulają? Które obrączki są bezpieczne dla alergików? Jeśli biżuteria wykonana ze złota wywołuje nadwrażliwość i trzeba zrezygnować z jej noszenia, można spróbować zastąpić ją ozdobami z innych kruszców, a przede wszystkim z tytanu lub karbonu, ponieważ są to metale obojętne dla ludzkich tkanek, więc nie powinny wywoływać podrażnień i niepożądanych reakcji.
U niektórych pacjentów z uczuleniem na złoto - żółte oraz białe - sprawdzą się również dodatki srebrne lub platynowe.
Co ciekawe, badania pokazują, że niektóre osoby z uczuleniem na biżuterię złotą, nie zawsze reagują nadwrażliwością, a zależy to od stężenia złota. Co to oznacza? Że np. obrączka wykonana z 18-karatowego złota może szkodzić, ale z 9-karatowego już nie.
Duże znaczenie mają też domieszki innych metali. Coraz częściej w sklepach jubilerskich spotkać można kolczyki dla alergików z tzw. plastiku medycznego. Jest to hipoalergiczne tworzywo sztuczne, obojętne i bezpieczne dla ludzkiej skóry.