Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Uderzenia gorąca - przyczyny. W nocy, na twarzy, w ciąży

Uderzenia gorąca niemal nigdy nie przychodzą do nas same. Zazwyczaj uderzeniom gorąca towarzyszy rozdrażnienie, lękliwość, ból głowy, kłucie w mostku, nudności – wymieniać można długo. Zobacz, o czym świadczą uderzenia gorąca u mężczyzn, a o czym u kobiet.
Zmęczona kobieta opierająca dłoń na czole
Źródło: 123RF
Spis treści

Uderzenia gorąca – przyczyny

Uderzenia gorąca nigdy nie są przyjemne, są męczące, a przecież dodatkowo towarzyszyć im może nadmierna potliwość, rozdrażnienie czy inne objawy. Skąd się biorą uderzenia gorąca? Przyczyny są bardzo zróżnicowane. 

Stereotypowo uderzenia gorąca zwykło się wiązać z mechanizmami przekwitania – kobiecą menopauzą i męską andropauzą. Ale powody mogą być też inne: nadczynność tarczycy oraz nerwica to najczęściej wymieniane. Nie jest wykluczone, że uderzenia gorąca są objawem ciąży. Ale może też być tak, że uderzenia gorąca w nocy dopadają nas, bo nie wietrzymy właściwie pokoju przed snem, a w gorący letni dzień na głowę zaciągamy puchową kołdrę. 

Reklama

Uderzenia gorąca u mężczyzn

Uderzenia gorąca u mężczyzn są jednym z charakterystycznych objawów andropauzy. Okres ten nazywany jest niekiedy męskim przekwitaniem. Andropauza wiąże się ze zmianami, które zachodzą w funkcjonowaniu organizmu i psychiki mężczyzny już po 35 roku życia, a w sposób szczególny nasilają się 50-tce.

Istotą andropauzy jest redukcja funkcji rozrodczych i hormonalnych jąder, aczkolwiek w odróżnieniu od menopauzy, którą przechodzą kobiety, proces ten nie prowadzi do nieodwracalnych zmian, a jedynie upośledzenia pewnych sprawności. Andropauza objawia się nie tylko pogorszeniem kondycji seksualnej, ale też szeregiem innych symptomów należących do sfery somatycznej, hormonalnej czy psychicznej. Jednym z nich są osławione uderzenia gorąca. U mężczyzn, podobnie jak u kobiet przechodzących menopauzę, zjawisko to wiąże się zarówno z odczuciem przegrzania, jak i faktycznym chwilowym podniesieniem ciepłoty ciała. 

Reklama

Menopauza – uderzenia gorąca

Gdy przychodzi menopauza, uderzenia gorąca mogą się stać prawdziwą udręką. Skąd się biorą uderzenia gorąca? Przyczyny należy upatrywać w wygaszaniu aktywności jajników i spadku stężenia żeńskich hormonów płciowych, w tym przede wszystkim estrogenu.

Uderzenia gorąca, jak łatwo wywnioskować, przychodzą falami. Najbardziej odczuwalne są uderzenia gorąca na twarzy i w klatce piersiowej. Często towarzyszy im spadek samopoczucia, nudności, zawroty głowy, wymioty. Uderzenia gorąca potrafią być naprawdę nieznośne i mocno destabilizujące oraz dezorganizujące życie. Mogą być powodem bezsenności, spadku wydajności w pracy, pogorszenia relacji z bliskimi. Związane z menopauzą uderzenia gorąca mogą być chwilowym epizodem, ale mogą też pozostać z nami na wiele lat, niekiedy nawet do końca życia.

Reklama

Uderzenia gorąca – przyczyny w młodym wieku

A co jeśli uderzenia gorąca pojawiają się w młodym wieku, u osób dwudziestoletnich, trzydziestoletnich? Jedną z ewentualności jest przedwczesna menopauza. Przed trzydziestym rokiem życia dotyka ona średnio jedną na około tysiąc kobiet. Bardziej jednak prawdopodobne jest, że w tak młodym wieku uderzenia gorąca wywoływane są przez inne czynniki.

Uderzenia gorąca mogą być wynikiem splotu prozaicznych okoliczności – wystarczy się przegrzać pod kołdrą w upalny dzień, zażyć wysiłku fizycznego ponad własne możliwości albo zjeść zbyt ostrą potrawę. Ale uderzenia gorąca mogą też być objawem poważnych schorzeń. 

Reklama

Uderzenia gorąca – tarczyca

Uderzenia gorąca są jednym z objawów nadczynności tarczycy. Fale ciepła są w tym przypadku jakby bardziej spłaszczone, mniej intensywne, ale za to dłuższe. Uczucie ciepła może nam towarzyszyć nawet w sposób ciągły. Nie ma też jednego szczególnego miejsca, które dotykają uderzenia gorąca.

Jeśli dodatkowo uderzeniom gorąca towarzyszą inne symptomy, takie jak rozdrażnienie, potliwość, nudności, podminowanie, wypadanie włosów czy kołatanie serca, należy udać się do endokrynologa, lub przynajmniej lekarza rodzinnego.

Zbadanie się pod kątem nadczynności tarczycy może być właściwym tropem szczególnie wtedy, gdy nasz wiek nie wskazuje, iż przyczyną uderzeń gorąca jest menopauza lub andropauza. Aby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia dotyczące nadczynności tarczycy, należy wykonać zlecone przez lekarza badania poziomu hormonów TSH, FT3 i FT4. 

Reklama

Uderzenia gorąca – nerwica

Uderzenia gorąca mogą też świadczyć o nerwicy lub innych dolegliwościach natury psychicznej. Nerwica jest chorobą zaburzającą możliwość normalnego funkcjonowania człowieka zarówno w sferze mentalnej, jak i fizycznej. Wyróżnia się kilka typów nerwicy (wegetatywna, lękowa, depresyjna, hipochondryczna, anankastyczna, neurasteniczna i wiele innych, pogrupowanych w przeróżne typologie). Różnią się one co do przyczyny, objawów, przebiegu i sposobów leczenia, jednak wspólnym mianownikiem dla większości z nich jest fakt, że atakują zarówno układ nerwowy jak i narządy organizmu, takie jak żołądek, wątroba, organy płciowe etc. Jednym z objawów nerwicy są właśnie uderzenia gorąca. Fale ciepła nadchodzą w stresujących sytuacjach, pod wpływem emocji, ale też niekiedy zupełnie bez przyczyny. Odczuwalne są głównie na twarzy i w klatce piersiowej, niekiedy również w kończynach. Uderzenia gorąca na tle nerwicowym często współwystępują z nudnościami, wymiotami, biegunkami, bólem głowy i żołądka, kołataniem serca, drżeniem nóg i rąk.  

Czytaj też: Nerwica - przyczyny, objawy, leczenie

Reklama

Uderzenia gorąca – ciąża

„Mam uderzenia gorąca, czy to objaw ciąży?” – pytają często kobiety na internetowych forach. Odpowiedź brzmi: niekoniecznie, ale… tak, to możliwe. Wprawdzie powodów, dla których mogą nas dopaść uderzenia gorąca jest multum (o części powiedzieliśmy wyżej), jednak w przypadku kobiet w wieku rozrodczym, współżyjących bez zabezpieczenia, fale ciepła faktycznie mogą zwiastować poczęcie.

Tym bardziej, że uderzenia gorąca pojawiają się już na samym początku ciąży (towarzyszyć nam będą do samego porodu, tuż przed rozwiązaniem stając się jeszcze bardziej uciążliwymi). Jest to efekt zmian, które zachodzą w organizmie kobiety po zajściu w ciążę, w tym zmian hormonalnych  i dotyczących przemiany materii. Metabolizm w ciąży przyspiesza, rośnie też poziom progesteronu. Organizm zaczyna się przegrzewać. Uderzeniom gorąca towarzyszą intensywne poty – jest to naturalny mechanizm termoregulacji, mający na celu wychłodzenie ciała. 

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Menopauza
Objawy menopauzy. Jak rozpoznać początkowe oznaki klimakterium?
Kobiecie w średnim wieku dokuczają pierwsze objawy menopauzy
Premenopauza - objawy i leczenie. Kiedy pierwsze oznaki?
Przygnębiona kobieta w średnim wieku
Wczesna menopauza - objawy, przyczyny i leczenie. Kiedy?
Kobieta zaczyna odczuwać objawy wczesnej menopauzy
Podobne artykuły
Kobieta w okresie postmenopauzy
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?
Lekarz przygotowujący się do operacji
Usunięcie macicy – o czym trzeba wiedzieć przed operacją?
Kobieta w trakcie menopauzy odczuwa uderzenia gorąca
Menopauza a uderzenia gorąca - jak długo trwają i jak sobie z nimi radzić?
Kobieta łyka zioła na menopauzę
Zioła na menopauzę - na poty i uderzenia gorąca. Jakie są najlepsze?
Uśmiechnięta dojrzała kobieta
Jak długo trwa menopauza? Kiedy kończy się klimakterium?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!