Szacuje się, że bakteria Ureaplasma urealyticum wykrywana jest aż u 75 procent aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Wspólnie z inną bakterią zwaną Ureaplasma parvum bardzo często powoduje zakażenie układu moczowego i układu rozrodczego.
Najczęściej odpowiada za nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, stany zapalne narządów miednicy mniejszej, stany zapalne w obrębie szyjki macicy, ostre zapalenia nerek.
Główną drogą zakażenia są stosunki seksualne, ale można się także zarazić Ureaplasmą urealyticum korzystając z tych samych ręczników, pościeli i bielizny.
Noworodek może przejąć bakterię od matki w trakcie porodu i może się ona umiejscowić u niego w drogach oddechowych.
Ureaplasma objawy
Pierwszym symptomem, że doszło do zakażenia bakterią Ureaplasma urealyticum są kłopoty z normalnym oddawaniem moczu. Mogą pojawić się:
- ból podczas oddawania moczu,
- kłucie w cewce moczowej,
- parcie na pęcherz,
- częste oddawanie moczu,
- trudności w utrzymaniu moczu,
- pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu,
- u panów może dojść także do podrażnienia prącia.
Czasem zakażenie bakterią Ureaplasma urealyticum może przebiegać bez żadnych objawów.
Reklama
Ureaplasma badanie
Obecność bakterii Ureaplasma urealyticum można wykryć w trakcie badania moczu, do którego potrzebne jest 15-20 ml porannego moczu. Dodatkowo bakterie będą widoczne u kobiet podczas badania wymazu z szyjki macicy lub cewki moczowej, a u panów w badaniu wymazu z cewki moczowej.
Bakteria jest trudna do zdiagnozowania, dlatego badanie powinno się wykonać w referencyjnych laboratoriach. W najnowocześniejszej diagnostyce wykorzystuje się techniki PCR, które potwierdzają obecność patogenu w badanym materiale, metoda ta pozwala na wykrycie bardzo małej liczby bakterii, czasem nawet jednej sztuki.
Reklama
Ureaplasma leczenie
Zakażenia wywołane bakterią Ureaplasma urealyticum leczone są antybiotykami. W pierwszej kolejności azytromycyną i erytromycyną, a także tetracykliną. Wdrożenie antybiotykoterapii gwarantuje stuprocentową wyleczalność, tymczasem zaniechanie leczenia może prowadzić do groźnych powikłań.
Reklama
Ureaplasma powikłania u kobiet i u mężczyzn
Ureaplasma jest szczególnie niebezpieczna w ciąży, bo może prowadzić do poronienia lub przeniesienia bakterii na noworodka w trakcie porodu (zdarza się to nawet w połowie przypadków zakażonych ciężarnych).
U noworodków bakteria może powodować niską masę urodzeniową, zahamowanie wzrostu w łonie matki, później może być przyczyną u dziecka bakteriemii, zapalenia płuc i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Nieleczone zakażenie bakteryjne może prowadzić u kobiet ciężarnych do:
- bakteryjnej waginozy,
- zapalenie szyjki macicy,
- zapalenia błon płodowych,
- infekcji wewnątrzmacicznych,
- przedwczesnego pęknięcie błon płodowych.
U kobiet planujących dziecko zakażenia bakterią mogą wywołać stany zapalne, których konsekwencją są zmiany pozapalne i zrosty zlokalizowane w jajnikach i jajowodach. Mogą być one jedną z przyczyn bezpłodności u kobiet.
Groźne są także konsekwencje nieleczonego zakażenia u mężczyzn. Ureaplasma urealyticum może prowadzić u nich do zapalenia gruczołu krokowego, zapalenia jąder, zapalenia najądrzy i w konsekwencji prowadzić do bezpłodności.