Co to jest urobilinogen?
Urobilinogen to związek chemiczny, który powstaje w wyniku przekształcenia bilirubiny pod wpływem enzymów bakteryjnych.
Szacuje się, że około 20 procent tego związku wraz z krwią transportowane jest do wątroby, skąd wraz z żółcią wydalane jest z moczem.
Przyjmuje się, że prawidłowa ilość tego związku w moczu to 0-4 mg/dl. Wartości poniżej lub powyżej tej normy mogą wynikać z różnych patologii.
Lekarz zleca badanie stężenia urobilinogenu w moczu, gdy podejrzewa u pacjenta choroby wątroby i dróg żółciowych, anemię lub wtedy, gdy chory skarży się, że jego mocz zmienił nagle barwę z żółtej na brązową.
Reklama
Jak zbadać poziom urobilinogenu?
Poziom urobilinogenu oznacza się podczas ogólnego badania moczu. Ważne jest to, żeby do badania oddać próbkę porannego moczu (ze środkowego strumienia), po wcześniejszej toalecie miejsc intymnych. Panie w trakcie menstruacji powinny odłożyć badanie na trzy dni po okresie.
Jeśli wyniki wyjdą nieprawidłowe, lekarz zleci powtórne badanie moczu, a w przypadku podejrzenia chorób zleci także wykonanie innych badan, m.in,:
- morfologii,
- prób wątrobowych,
- oznaczenie stężenia bilirubiny całkowitej.
Reklama
Kiedy urobilinogen jest podwyższony?
Podwyższony poziom urobilinogenu w moczu może świadczyć o różnych zaburzeniach wątroby, w tym o:
- wirusowym zapalenie wątroby,
- marskości wątroby,
- silnych zatruciach,
- żółtaczce hemolitycznej lub miąższowej.
Uszkodzona wątroba nie jest w stanie w prawidłowy sposób przetworzyć urobilinogenu i zostaje on nadmiernie wydalany z moczem.
Urobilinogen podwyższony może świadczyć także o zwiększonej produkcji bilirubiny, na przykład przy rozpadzie krwinek czerwonych, z którą mamy do czynienia przy anemii hemolitycznej.
Zdarza się także, że wyższe stężenie urobilinogenu nie oznacza żadnej groźnej choroby i występuje po intensywnym wysiłku fizycznym, przy notorycznych zaparciach i diecie obfitującej w bardzo tłuste posiłki. Wyniki badań w takiej sytuacji powinny być pretekstem do zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia do diety pokarmów bogatych w błonnik.
Urobilinogenu jest w moczu zbyt mało, jeśli pacjent ma zablokowane drogi żółciowe, może cierpieć wtedy na kamicę żółciową, nowotwory, żółtaczkę mechaniczną.
Reklama
Objawy nadmiaru urobilinogenu
Urobilinogen przekształca się w moczu w barwnik zwany urobiliną, który nadaje moczowi charakterystyczną żółtą barwę, urobilinogen w jelicie grubym utlenia się nadając kałowi brązowy kolor.
Gdy stężenie tego związku jest zbyt duże, mocz staje się ciemny, czasem koloru brązowego. Ciemniejszy może być wtedy także kał. Objawem nadmiaru urobilinogenu, który jest wynikiem chorób wątroby może być także żółty odcień skóry, żółty kolor błon śluzowych i białek.
Reklama
Urobilinogen w moczu u dziecka
Urobilinogen badany jest u dzieci podczas ogólnego badania moczu. Lekarz może zlecić to badania, gdy podejrzewa uszkodzenia wątroby, marskość wątroby lub żółtaczkę.
Jednorazowe wydalanie urobilinogenu przez dzieci nie powinno przekraczać 0,1 mg. Podwyższona ilość tego zwiąsku chemicznego może potwierdzać wystąpienie różnych patologii.
Reklama
Urobilinogen w ciąży
Podwyższone stężenie urobilinogenu u kobiety ciężarnej może wskazywać na cholestazę ciążową.
To rzadka choroba wątroby, w trakcie której dochodzi do zastoju żółci (dotyka zaledwie 4 proc. ciężarnych w Polsce). Nieleczona cholestaza ciążowa jest niezwykle groźna, bo może doprowadzić do przedwczesnego porodu, spowodować krwotok porodowy i przez to zagrozić życiu dziecka.
Z tego właśnie powodu, kobiety w ciąży powinny regularnie wykonywać badania moczu. To pozwala na wykluczenie powikłań tej choroby.