Kim jest urolog?
Urolog jest specjalistą zajmującym się schorzeniami układu moczowo-płciowego u mężczyzn, a także moczowego u kobiet.
To jeden z tych lekarzy, do których chodzi się niechętnie. Ze względu na charakter i umiejscowienie dolegliwości, wizyta u urologa dla większości pacjentów jest doświadczeniem dalece niekomfortowym, wstydliwym, krępującym.
Z tego właśnie powodu konsultacje urologiczne często są odwlekane na ostatnią chwilę – okazuje się wówczas, że diagnozowane choroby są już w zaawansowanym stadium.
Reklama
Czym zajmuje się urolog?
Urolog zajmuje się leczeniem farmakologicznym i operacyjnym takich schorzeń, wad i zaburzeń, jak:
- stulejka, zasłupek, wodniak jądra i inne wady anatomiczne zewnętrznych męskich narządów płciowych,
- choroba Peyroniego powodująca skrzywienie prącia, uniemożliwiające erekcję,
- zaburzenia erekcji u mężczyzn,
- zapalenie pochwy u kobiet,
- stany zapalne cewki moczowej oraz pęcherza,
- nietrzymanie moczu,
- częstomocz, wielomocz, krwiomocz,
- kamica nerkowa,
- przerost prostaty,
- nowotwory prostaty, pęcherza, jąder, nerek.
Urolog, jako chirurg, sam wykonuje wiele zabiegów operacyjnych, szczególnie tych najprostszych, jak plastyka napletka w przypadku stulejki. W leczeniu pacjentów, w zależności od schorzenia, współpracuje też z onkologiem, nefrologiem, ginekologiem, endokrynologiem, diabetologiem.
Reklama
Urolog dziecięcy
Wśród lekarzy urologów znajduje się wielu takich, którzy specjalizują się głównie w leczeniu pacjentów w wieku dziecięcym i młodzieńczym.
Specyfika pracy urologa dziecięcego nie różni się szczególnie od charakteru zadań, z którymi w praktyce zawodowej mierzy się urolog przyjmujący osoby dorosłe. Choć oczywiście istnieją znaczące różnice, jeśli chodzi o paletę najczęściej diagnozowanych i leczonych schorzeń.
O ile starsi pacjenci zazwyczaj przychodzą do poradni urologicznej z różnego rodzaju zakażeniami intymnymi oraz ciężkimi przypadkami nowotworów, o tyle dla urologii dziecięcej charakterystyczne są takie schorzenia, jak stulejka (którą należy wyleczyć przed osiągnięciem przez pacjenta dorosłości) czy różnego rodzaju zakażenia wynikające z braku higieny (zwłaszcza pod pieluszką).
Reklama
Jak wygląda badanie urologiczne?
Typowe badanie urologiczne wygląda nieco inaczej w przypadku mężczyzn i kobiet, istotne różnice wynikają też z charakteru objawów, z którymi zgłaszają się pacjenci.
W przypadku mężczyzn, lekarz urolog może:
- naocznie skontrolować stan zewnętrznych narządów płciowych – prącia i jąder,
- wykonać usg jąder i podbrzusza,
- zlecić (a w czasie następnej wizyty ocenić) badania moczu,
- przeprowadzić badanie prostaty metodą per rectum.
Ostatnia z wymienionych czynności jest tym, czego wielu pacjentów obawia się najbardziej. Badanie to przeprowadza się przez odbyt – wymaga wsunięcia przez lekarza dwóch palców do wewnątrz, po to by ręcznie ocenić wielkość oraz kształt prostaty.
W przypadku kobiet badanie wygląda nieco inaczej z racji tego, że zewnętrzne narządy płciowe, odmiennie niż u mężczyzn, nie są jednocześnie częścią układu moczowego.
Badanie urologiczne u kobiet często polega na palpacyjnej ocenie podbrzusza oraz okolic nerek u dołu pleców. W większym stopniu specjalista opiera się na wynikach badań laboratoryjnych (moczu, krwi) czy ultrasonograficznych.
Reklama
Jak się przygotować do wizyty u urologa?
Przygotowanie się do wizyty u urologa wymaga zgromadzenia dokumentacji medycznej odnośnie dotychczasowego leczenia danego schorzenia, lub chorób, które z aktualnym problemem mogą być w jakiś sposób powiązane.
W czasie wywiadu lekarskiego specjalista będzie chciał jak najwięcej dowiedzieć się o nękających pacjenta objawach, w wielu przypadkach będąc jednakże mocno ograniczonym czasowo. Dlatego warto jest ułożyć sobie w głowie (lub na kartce), spis niepokojących symptomów.
Znacznie usprawni to komunikację z lekarzem. Kolejną kwestią jest dbałość o higienę. Dokładane umycie się, ze szczególnym uwzględnieniem okolic intymnych, to wręcz obowiązek.
Pamiętać też trzeba, że są badania urologiczne, na które należy się stawić z wypełnionym pęcherzem – na przykład USG dróg moczowych. W razie wątpliwości, warto tego typu zagadnienia skonsultować na etapie umawiania wizyty u urologa.
Reklama
Czy do urologa potrzebne jest skierowanie?
Wizytę w poradni urologicznej można odbyć za darmo, korzystając z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym celu niezbędne jednak jest uzyskanie skierowania od lekarza rodzinnego.
Powinniśmy uzyskać je bez większych trudności, jednak należy liczyć się z tym, że czas oczekiwania - jak do każdego lekarza-specjalisty - może być długi.
Warto pamiętać, że po telefonicznej lub internetowej rejestracji i zapisie na wizytę do urologa, w ciągu 14 dni do poradni należy przynieść oryginał skierowania. Pacjent, który nie dopełni tego obowiązku, zostanie skreślony z listy.
Reklama
Urolog prywatnie
Tak jak w przypadku wielu innych specjalistów, wizyta u urologa z refundacją NFZ może być problematyczna ze względu na czas oczekiwania, zwłaszcza w nagłych i poważnych sytuacjach. Są wprawdzie poradnie, gdzie wizytę można umówić praktycznie od ręki, ale są też takie, gdzie pierwsze wolne terminy są za wiele tygodni.
W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak czekać lub skorzystać z prywatnej opieki zdrowia. W tym przypadku należy oczywiście liczyć się z kosztami. Urolog prywatnie przyjmie pacjenta znacznie szybciej, ale za wizytę trzeba będzie zapłacić od 100 do nawet 200 złotych.