Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Urwany kleszcz - jak wygląda i czy żyje? Co robić z jego resztkami?

Urwany kleszcz może stanowić zagrożenie i wiązać się z większym ryzykiem zakażenia. Jednak nie zawsze tak się dzieje - gdy na skórze została resztka odwłoku lub głowy, nie należy się nią martwić. Odpadnie ona samoistnie, ponieważ organizm uzna ją za ciało obce. Zobacz, co robić z resztkami źle wyjętych kleszczy.
Kleszcz wyciągnięty ze skóry człowieka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ostrożne wyjmowanie kleszcza ze skóry nie zawsze przynosi efekty. Czasem może dojść do urwania kawałka kleszcza, mocno wbitego w skórę.
  • W większości przypadków resztka kleszcza odpada samoistnie - organizm postrzega ją jako ciało obce.
  • Jeżeli w skórze pozostała cała głowa lub odwłok, to takie resztki wymagają usunięcia.
Spis treści

Jak wygląda urwany kleszcz?

Urwany kleszcz będzie widoczny w skórze w postaci małej, czarnej kropeczki albo kulki. Łatwo można dostrzec jego obecność.

Urwany odwłok lub głowę warto zachować, by poddać je badaniom na obecność bakterii wywołującej boreliozę. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że nie doszło do zakażenia.

Reklama

Czy urwany kleszcz żyje?

Jeżeli doszło do urwania kleszcza, można mieć pewność, że nie żyje. Wiąże się to z tym, że nie należy się już martwić, że kleszcz ukąsi. Gdy w skórze zostanie głowa lub tułów, nie ma większego ryzyka zakażenia, ponieważ taki pajęczak jest pozbawiony możliwości dodatkowego pobierania krwi, ponieważ nie żyje.

Czy urwany kleszcz odrasta? Absolutnie nie. Żaden rodzaj kleszcza nie odrasta. Nie ma tu znaczenia również to, kogo zaatakował.

Bez względu na to, czy jego ofiarą jest człowiek, czy zwierzę, np. pies czy kot, kleszcz nie ma możliwości tak daleko idącej regeneracji.

Co więcej, taka resztka sama odpadnie. Organizm sam się jej pozbędzie, bo będzie postrzegać ją jako ciało obce, które zagraża.

Reklama

Co zrobić, jak kleszcz się urwie? Czy i jak wyjąć jego resztki?

Jeżeli w trakcie próby samodzielnego wyjęcia kleszcza pozostał jego mały fragment, nie należy podejmować decydować się na jego samodzielne usuwanie. Pozostawienie takiej części pajęczaka nie zwiększa ryzyka zakażenia. Ponadto takie działania mogą sprawić, że pojawi się krwawienie, wówczas ryzyko przeniknięcia patogenów będzie większe. W takiej ranie może pojawić się dodatkowe zakażenie.

Co zrobić jak kleszcz się urwie? Najlepiej pozostawić ten niewielki fragment w ciele, ponieważ z czasem on sam odpadnie.

Zazwyczaj dzieje się to po kilku dniach. Można też to miejsce zdezynfekować odpowiednim preparatem i codziennie obserwować fragment skóry. Skóra powinna być normalnie myta.

Jeżeli zmiana jest większa można spróbować usunąć ją pęsetą lub udać się do lekarza. Nie należy też panikować, ponieważ przeniesienie zakażenia zwykle następuje po około 24 godzinach od kontaktu ze skórą, dlatego jest jeszcze trochę czasu na to, by udać się do specjalisty po pomoc.

Co robić z urwanym kleszczem u dziecka?

Urwany kleszcz u dziecka nie powinien wywoływać w nas niepokoju. Owszem, problemu nie należy bagatelizować i gdy kleszcz się urwie najlepiej mieć to na uwadze i spróbować pozbyć się resztki, jednak nie robić nic na siłę, by nie przyczynić się przypadkiem do dodatkowego zakażenia skóry.

Z urwanym kleszczem u dziecka należy postępować w analogiczny sposób jak u osoby dorosłej.

Jeżeli kawałek jest niewielki lepiej pozostawić go w skórze i obserwować przez kilka dni, można też skorzystać ze wsparcia specjalisty, który w profesjonalny sposób pozbędzie się resztek odwłoka ze skóry dziecka.

Reklama

Czym grozi pozostawienie urwanego kleszcza. Co oznacza rumień?

Jeżeli część urwanego kleszcza jest bardzo duża, wówczas należy postarać się ją wyciągnąć. Najlepiej jednak skorzystać z takim wypadku z pomocy specjalisty, ponieważ potencjalna rana powstała w wyniku wielu prób wyjęcia resztki, może zwiększyć ryzyko dodatkowego zakażenia.

Pozostawienie dużej części kleszcza w skórze może prowadzić do rozwinięcia się boreliozy jej pierwszym objawem zwykle jest rumień wędrujący.

Największe ryzyko stwarza pozostawiona cała głowa kleszcza w ciele. Wówczas należy udać się do lekarza, z uwagi na to, że samodzielne podjęcie się jego usunięcia może zwiększyć ryzyko zakażenia i pojawienia się także innych chorób odkleszczowych, np. kleszczowego zapalenia mózgu.

Reklama

Jak wyciągnąć kleszcza, żeby go nie urwać?

Zanim dojdzie do urwania kleszcza, można dowiedzieć się, czego unikać, by zminimalizować ryzyko takiej sytuacji. Poza tym istotna jest znajomość właściwych praktyk związanych z pozbywaniem się wbitego pajęczaka ze skóry.

Przede wszystkim należy wystrzegać się tzw. babcinych sposobów związanych ze smarowaniem miejsca masłem albo olejem. Pasożyt w takich sytuacjach zaczyna się dusić i wymiotować do wnętrza skóry.

Zamiast tego lepiej użyć pęsety. Jak wyciągnąć kleszcza z jej użyciem? Należy go złapać jak najbliżej skóry i stanowczym ruchem pociągnąć. Ryzyko urwania kleszcza zwiększa np. przekręcanie pęsety. Końcówkę pęsety należy mocno ścisnąć, ponieważ pajęczak może mocno wbić się w skórę.

Najlepiej ostrożnie podchodzić do metody usuwania, w której wykorzystuje się nitkę. Wymaga ona dużej wprawy i precyzji.

Lepiej więc, by osoby bez doświadczenia z niej nie korzystały. Zamiast tego rozsądniej sięgnąć po precyzyjne narzędzia, np. kleszczołapki, lasso czy pompkę do usuwania kleszczy.

Czytaj również

Bibliografia

  • Profilaktyka chorób odkleszczowych (borelioza) Raport w sprawie zalecanych technologii medycznych, działań przeprowadzanych w ramach programów polityki zdrowotnej oraz warunków realizacji tych programów (art. 48aa ust. 1 Ustawy).
  • W. Magdzik, D. Naruszewicz-Lesiuk, A. Zieliński, Choroby zakaźne i pasożytnicze – epidemiologia i profilaktyka,alpha- medica press,2004
  • Wormser G.P., Nadelman R.B., Dattwyler R.J.,Practice guidelines for the treatment of Lyme disease. Clin. Infect. Dis.; 31 (supl. 1): 1-14 (tłum. Med. Prakt. Pediatr. 4/2001), 2002.
  • A. Bajer, Kleszcze rodzą się niewinne, Magazyn Polskiej Akademii Nauk, 2/50/2017, https://journals.pan.pl/Content/112151/PDF/004-011%20borelioza_pol.pdf, [dostęp: 14.05.2024].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby odzwierzęce
Toksoplazmoza - objawy, leczenie, wyniki, badanie
Ciężarna kobieta z chorobą odzwierzęcą
Bartonella, czyli bakteria wywołująca chorobę bartonellozę. Jakie daje objawy?
Kot drapiący skórę może przenosić bakterie bartonella
Kleszcz u dziecka - jak wygląda jego ugryzienie i co zrobić, by go usunąć?
Kobieta spryskująca dziecko sprayem przeciwko kleszczom
Podobne artykuły
Tak wygląda wesz odzieżowa
Wesz odzieżowa - jak zwalczać tego pasożyta?
Komar przenoszący wirus zachodniego Nilu
Wirus Zachodniego Nilu - co należy wiedzieć o nowym zagrożeniu w Polsce?
Leżący rudy kot, który po podrapaniu człowieka, może spowodować u niego chorobę kociego pazura
Choroba kociego pazura - objawy i leczenie. Czy jest zaraźliwa?
Dziecko bawiące się z psem
Giardioza (lamblioza) - poznaj objawy skórne i neurologiczne u człowieka
Choroby przenoszone przez zwięrzęta
Zoonozy (choroby odzwierzęce) - czym są i jak się objawiają? Badania i leczenie

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!