Jak wygląda USG jąder?
Jak każde badanie ultrasonograficzne, tak i USG jąder wykorzystuje do obrazowania ultradźwięki, stosunkowo bezpieczne dla badanych tkanek (w przeciwieństwie np. do promieni rentgenowskich, na która struktura jąder jest niezwykle wrażliwa).
Przeważnie pacjenta układa się do badania na plecach, co umożliwia lekarzowi wygodny dostęp głowicą aparatu. Na skórę nakłada się specjalny żel ułatwiający swobodne przesuwanie głowicy.
Niekiedy lekarz prosi pacjenta o powstanie, ponieważ w pozycji stojącej wykonuje się tzw. próbę Valsalvy. Polega ona na wytworzeniu tłoczni brzusznej przy zatrzymanym oddechu. Próbę tę wykonuje się najczęściej do diagnozy I stopnia żylaków powrózka nasiennego.
Do badania jąder używa się tzw. sondy liniowej, innej niż do tradycyjnego USG jamy brzusznej. Generuje ona znacznie wyższą częstotliwością fal ultradźwiękowych, dzięki czemu lekarz widzi wyraźny obraz z wieloma szczegółami.
Obraz ultrasonograficzny pozwala na ocenę wielkości jądra i najądrza, jego echostruktury i unaczynienia. Co wykrywa USG jąder? Przede wszystkim pozwala zdiagnozować takie nieprawidłowości jak:
- stan zapalny jądra lub najądrza,
- wodniaka jądra,
- guza moszny,
- żylaki powrózka nasiennego,
- krwiaka jądra,
- ropień jądra,
- nowotwór jądra,
- uraz jądra,
- niezstąpienie jądra do worka mosznowego, tzw. wnętrostwo,
- przepuklinę pachwinową,
- skręt jądra,
- niedorozwój jądra,
- mikrozwapnienia.
Dzięki funkcji USG doppler jąder badanie jest w stanie wykryć też wszelkie nieprawidłowości w przepływie krwi przez jądra.
Reklama
Przygotowanie do USG jąder
Badania ultrasonograficzne nie wymagają od pacjentów specjalnych przygotowań, ponieważ z reguły są bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Podobnie jest z USG jąder. Jak się przygotować, by badanie przebiegło jak najsprawniej?
Przede wszystkim warto zadbać o właściwą higienę, by uniknąć uczucia dyskomfortu. Czy do USG jąder trzeba golić okolice intymne? Golenie nie jest konieczne, ale też nie ma do niego żadnych przeciwwskazań. Należy natomiast dokładnie umyć poddawane badaniu miejsca.
Jeśli jądra objęte są dolegliwościami bólowymi lub w ich obrębie występują jakiekolwiek uszkodzenia, przed badanie należy bezwzględnie poinformować o tym lekarza obsługującego aparat USG. Badanie jądra bolącego czy będącego po urazie mechanicznym wymaga szczególnej ostrożności.
Aby uniknąć nieprzyjemnych podrażnień skóry przed badaniem, warto założyć luźną, przewiewną i wygodną odzież. Pozwoli ona także sprawnie rozebrać się do badania w gabinecie lekarskim.
Reklama
Jaki lekarz do USG jąder?
Wielu mężczyzn z wszelkimi problemami układu płciowego i moczowego udają się do urologa. W zasadzie jest to słuszny wybór, bo rzeczywiście zajmuje się on rozmaitymi schorzeniami układu moczowo-płciowego, choć – wbrew przekonaniu niektórych pacjentów – pomaga nie tylko mężczyznom.
Jaką diagnostykę może przeprowadzić urolog? Badanie jąder z pewnością leży w zakresie jego kompetencji, wiedzy i doświadczenia. Profilaktyczne USG jąder również można wykonać u tego specjalisty, choć nie każdy ma w swoim gabinecie odpowiedni sprzęt.
Lekarzem o węższej specjalizacji jest urolog androlog zajmujący się szczegółową diagnostyką i leczeniem męskiego układu płciowego, zaburzeń dojrzewania płciowego, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń seksualnych czy męskiej niepłodności.
Reklama
USG jąder u dziecka
Badanie ultrasonograficzne jąder przeprowadza się nie tylko u pacjentów dorosłych, ale także u dzieci.
USG jąder u dziecka jest często stosowaną metodą diagnostyczną, ponieważ jest bezpieczne i nie ma wpływu na funkcjonowanie tego narządu, a ponadto można je wielokrotnie powtarzać, np. monitorując postępy leczenia.
Badanie jądra warto wykonać po zaobserwowaniu różnych nieprawidłowości, takich jak:
- ból i opuchlizna,
- zaczerwienienie lub zasinienie,
- uraz mechaniczny,
- brak jąder w worku mosznowym,
- wyczuwalne w dotyku zmiany w budowie, np. guzki.
Z reguły lekarz najpierw dokładnie ogląda zmiany i wykonuje badanie palpacyjne, a w przypadku wątpliwości kieruje na badanie USG jąder.
Jeśli istnieją jakiekolwiek przesłanki do zrobienia USG, nie należy zwlekać, ponieważ u dzieci możliwe jest wystąpienie większości schorzeń jąder, na które zapadają dorośli mężczyźni (w tym skręt, wodniak czy wnętrostwo).
Reklama
Cena USG jąder
Ile kosztuje USG jąder? Podobnie, jak w przypadku innych badań, cena zależy w dużej mierze od miasta i placówki, gdzie badanie jest przeprowadzane. Może także zależeć od lekarza, który je wykonuje.
USG jąder prywatnie to zwykle koszt mieszczący się w granicach 100-150 zł. Ze względu na to, że badanie nie należy do najdroższych, wielu pacjentów decyduje się wykonać je odpłatnie, ponieważ w takim trybie czas oczekiwania zwykle jest krótszy, ponadto nie jest potrzebne skierowanie od specjalisty.
Czy Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje USG jąder? NFZ owszem finansuje badanie, ale tylko pacjentom ze skierowaniem. Wówczas można zrobić je darmowo, co niekiedy ma duże znaczenie, szczególnie gdy USG jest tylko jednym z elementów zleconej diagnostyki.