Co wykrywa USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej to bezbolesna, bezpieczna i nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. W tym badaniu wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, dzięki którym można wykryć nawet najdrobniejsze zmiany. Z tego powodu, przeciwieństwie do tomografii komputerowej, badanie USG jamy brzusznej można powtarzać wielokrotnie bez narażania pacjenta, np. na promieniowanie.
Pacjent nie powinien obawiać się tego badania. Co więcej, profilaktyczną ultrasonografię brzucha warto wykonywać regularnie, przynajmniej co 2 lata.
Jednym z podstawowych i najczęstszych wskazań, jeśli chodzi o USG jamy brzusznej, są bóle o różnym nasileniu, które mogą one towarzyszyć różnym schorzeniom. Co obejmuje USG jamy brzusznej? Są to przede wszystkim okolice: wątroby, trzustki, śledziony, nerek, pęcherza moczowego, dróg żółciowych czy pęcherzyka żółciowego.
Dzięki ultrasonografii brzucha można rozpoznać lub ocenić:
- budowę i wielkość narządów,
- torbiele oraz inne guzy,
- zmiany nowotworowe,
- stany zapalne otrzewnej,
- uszkodzenia wątroby,
- stan narządów po urazach lub wypadkach.
Reklama
Przygotowanie do USG jamy brzusznej
Odpowiednie przygotowanie do badania USG jamy brzusznej ma bardzo duże znaczenie. Przekłada się bowiem na jakość obrazu diagnostycznego. Im lepiej pacjent jest przygotowany do ultrasonografii brzucha, tym lepsza ocena stanu narządów.
O czym należy pamiętać i jak przygotować się do USG jamy brzusznej? Największym problemem podczas badania są: treść pokarmowa i gazy w jelitach oraz w żołądku, dlatego bardzo ważne jest, by na badanie zgłosić się na czczo.
Jeśli badanie wykonywane jest po południu lub wieczorem, pacjent może zjeść posiłek. Ważne jest jednak, by zrobić to nie później niż 3 godziny przed ultrasonografią. Co jeść przed USG jamy brzusznej? Zdecydowanie warto postawić na lekkostrawny posiłek.
Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie - czy można pić wodę przed USG jamy brzusznej? Lekarze zalecają, by na 1-2 godziny przed badaniem wypić około litra wody niegazowanej. Na badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem, ponieważ pozwala to na dokładniejszy ogląd narządów.
Podczas przygotowania do badania ważne jest także, by nie palić papierosów, ponieważ dym może wpływać zniekształcająco na obraz ultrasonograficzny.
Reklama
Opis USG jamy brzusznej
Samo badanie USG nie trwa długo i jest nieinwazyjne, więc nie wymaga nacięcia ciała. Lekarz najpierw smaruje skórę specjalnym żelem, który zapobiega odbijaniu fal. Następnie przykłada do skóry sondę i przesuwa jej głowicę po brzuchu, w zależności od narządu, który chce zbadać. Obraz pokazywany jest na monitorze podłączonym do urządzenia.
Dzięki temu już w trakcie badania lekarz może wykryć nieprawidłowości. Wyniki USG jamy brzusznej zwykle dostępne są tego samego dnia, gdy przeprowadzane badanie.
Sam opis badania dla pacjenta to jednak za mało, by poznać diagnozę. Interpretacji wyników powinien dokonać specjalista i to do niego należy zwrócić się z wynikiem USG jamy brzusznej.
Reklama
USG jamy brzusznej dziecka
USG jamy brzusznej można wykonać u dziecka, nawet u niemowlaka. Zwykle nie potrzeba specjalnego przygotowania, a badanie wygląda podobnie jak u dorosłych. Ważne jest jednak, aby niemowląt nie karmić i nie poić co najmniej półtorej godziny przed badaniem.
Inaczej jest jednak w przypadku USG brzucha dziecka w wieku powyżej trzech lat. Wówczas należy trzymać się zaleceń dla dorosłych, czyli na badanie zgłosić na czczo i odpowiednio nawodnionym.
Przed badaniem USG jamy brzusznej u starszych dzieci zalecana jest modyfikacja diety. Ważne, by dzień przed badaniem dziecko nie jadło ciężkostrawnych i wzdymających produktów. Jeśli jednak pacjent cierpi z powodu wzdęć, można zastosować farmakologię.
Reklama
USG jamy brzusznej prywatnie czy na NFZ?
Pacjent może wybrać, gdzie i w jakiej formie zapisać się na badanie - prywatnie czy nieodpłatnie. NFZ refunduje USG jamy brzusznej. Co istotne, ultrasonografia wykonana nieodpłatnie nie różni się niczym od USG brzucha prywatnie. Badanie przeprowadzane jest w taki sam sposób.
By zapisać się na USG jamy brzusznej na NFZ, pacjent musi mieć skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, urologa, specjalisty chorób wewnętrznych albo gastrologa. Na badanie prywatnie można zapisać się bez skierowania.
Reklama
Cena USG jamy brzusznej
Jeśli pacjent nie ma możliwości wykonania USG na NFZ, może umówić się prywatnie. Ile kosztuje USG jamy brzusznej?
Cena USG brzucha uzależniona jest od placówki i miasta, w którym badanie chcemy wykonać. To jednak stosunkowo niedrogie badanie.
Średnio za USG brzucha pacjent zapłaci około 140 zł. W tej cenie pacjent otrzymuje wyniki badania w formie papierowej oraz na płycie.