Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Walsartan na nadciśnienie - jak działają leki z walsartanem?

Walsartan to jeden z najbardziej popularnych leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II, zwyczajowo zwanych sartanami. Zadaniem tych medykamentów jest blokowanie działania angiotensyny, związku, który silnie wpływa na regulację ciśnienia tętniczego krwi. Sprawdź, czy leki z walsartanem są skuteczne i bezpieczne.
Lek z walsartanem
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Walsartan to jeden z najpopularniejszych obecnie leków przeciwnadciśnieniowych.
  • Można go stosować w monoterapii, ale również w połączeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.
  • W 2018 roku walsartan stał się tematem medialnym z powodu rakotwórczego zanieczyszczenia nitrozoaminą.
Spis treści

Co to jest i jak działa walsartan?

Co to jest walsartan? To lek stosowany w terapii nadciśnienia tętniczego. Może być wykorzystywany w monoterapii, czyli pojedynczo, lub w formie skojarzonej z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.

Coraz częściej można spotkać gotowe preparaty zawierające walsartan z jednym lub dwoma innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze, które zamknięte są w jednej tabletce.

Mechanizm działania walsartanu polega na blokowaniu receptorów angiotensyny II, które są obecne na powierzchni komórek mięśni gładkich, znajdujących się na ścianach naczyń krwionośnych.

Receptory te po aktywacji angiotensyną II powodują gwałtowny skurcz naczyń krwionośnych, podnosząc tym samym ciśnienie krwi.

Dodatkowo substancja ta wpływa na funkcje nerek i stymuluje uwalnianie aldosteronu, ważnego czynnika układu renina-angiotensyna-aldosteron, który odpowiada za utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi w całym organizmie.

Lek na nadciśnienie walsartan blokuje receptor dla angiotensyny, hamując tym samym skurcz naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi.

Jakie leki zawierają walsartan? Lista medykamentów jest niezwykle długa. Trzeba pamiętać, że występuje on w preparatach jednoskładnikowych oraz wieloskładnikowych.

Reklama

Dawkowanie walsartanu - jakie dawki leku stosować?

Diovan, czyli oryginalny lek walsartan, który znalazł się na rynku jako pierwszy, jest stosowany w naszym kraju do dzisiaj. Jest on lekiem refundowanym i można go otrzymać ze stosowną zniżką, a nawet za darmo (jeśli pacjent ukończył 75. rok życia).

Są trzy dostępne w Polsce dawki walsartanu: 80 mg, 320 mg i najbardziej popularna – 160 mg. Jego dawkowanie zawsze ustala lekarz prowadzący.

Najczęściej zaleca się przyjmowanie leków z walsartanem raz na dobę. Czasami może się zdarzyć, że nie będzie to pełna tabletka, ale na przykład połowa.

Oczywiście jest to zawsze podyktowane stanem zdrowia chorego i jego reakcją na leczenie.

Reklama

Walsartan a inne substancje czynne stosowane w lekach

Jak zdążyliśmy już nadmienić, walsartan może być stosowany w monoterapii lub w terapii skojarzonej. W przypadku tej drugiej, coraz większą popularność zdobywają tabletki wieloskładnikowe.

Zamiast zażywać dwie, czy trzy różne pigułki od różnych producentów, wystarczy połknąć jedną, która zawiera dwa lub trzy składniki. Dzięki temu zwiększa się compliance, czyli skuteczność terapii spowodowana przestrzeganiem wszystkich zaleceń lekarza.

Mniejsze jest wówczas ryzyko, że pacjent pomyli tabletki lub zapomni o jakiejś, dzięki czemu jego leczenie jest prawidłowe.

Najczęstsze kombinacje różnych substancji chemicznych w jednej tabletce zachodzą między:

  • walsartan i amlodypina,
  • walsartan i hydrochlorotiazyd,
  • sakubitryl i walsartan.

Odpowiadając na wątpliwości wielu pacjentów – nie stosuje się kombinacji między telmisartanem a walsartanem. Już sama nazwa tych leków wskazuje, że obydwa należą do grupy sartanów i ich mechanizm działania jest taki sam. Nie ma więc powodu, żeby używać ich jednocześnie.

Istnieje także połączenie walsartanu z rosuwastatyną, czyli lekiem obniżającym poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Reklama

Działania niepożądane walsartanu - jakie są przeciwwskazania?

Szkodliwość walsartanu jest naprawdę nieznaczna. Jest to lek dogłębnie przebadany i wykazuje niewielkie skutki uboczne. Do najczęstszych działań niepożądanych należą nudności, bóle brzucha, biegunki, bóle i zawroty głowy, bóle stawów, a także kaszel.

Z bardziej poważnych skutków ubocznych walsartanu, które występują dużo rzadziej, wymienić można spadki ciśnienia, a także niewydolność i zaburzenia czynności nerek.

Do najpoważniejszych przeciwwskazań przyjmowania walsartanu zalicza się nadwrażliwość i uczulenia na jakikolwiek składnik tabletki, czy ciężkie zaburzenia czynności wątroby.

Reklama

Zanieczyszczony walsartan wycofany przez GIF

23 listopada 2018 roku GIF (Główny Inspektor Farmaceutyczny) zdecydował o wycofaniu walsartanu. Nie chodziło oczywiście o wszystkie leki zawierające w składzie tą substancję a jedynie o preparaty Bespres, Co-Bespres, Vanatex, Valsartan HCT Mylan oraz Valsargen.

Wymienione produkty skażone zostały NDEA czyli N-nitrozodietyloaminą. W tamtym okresie wszystkie preparaty walsartanu zostały gruntownie przebadane i sprawdzone pod kątem obecności potencjalnie rakotwórczego walsartanu zanieczyszczonego nitrozoaminami.

Aktualnie dostępne leki są już w pełni bezpieczne i niezagrażające zdrowiu. Są również regularne badane pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń i skażeń, dlatego można je spokojnie zażywać.

Czytaj również

Bibliografia

  • D. Kozłowski, O. Staszak, Ł. Rekść, G. Raczak; Preparaty złożone zawierające walsartan w świetle aktualnych badań klinicznych; Geriatria; 2009; 3; 219-227
  • M. Barylski; Walsartan w terapii nadciśnienia tętniczego - czy możemy leczyć hipotensyjnie, wpływając jednocześnie na zaburzenia związane z otyłością? Choroby Serca i Naczyń; 2015; tom 12; nr 5; 274-281
  • K. Kostka-Jeziorny, A. Tykarski; Próba pozycjonowania trzech nowoczesnych sartanów - kandesartanu, telmisartanu i walsartanu w zależności od powikłań sercowo-naczyniowych nadciśnienia tętniczego i chorób współistniejących; Nadciśnienie tętnicze; 2013; tom 17; nr 1; 45-60
  • J. Tatarkiewicz, M. Bujalska-Zadrożny; Leki przeciwnadciśnieniowe a skażenie rakotwórczymi nitrozoaminami; Folia Cardiologica; 2019; tom 14; nr 6; 556-563
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Substancje czynne
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Sól Epsom - jakie właściwości ma sól emska? Działanie uboczne
Kryształki soli Epsom
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Wzór chemiczny pregabaliny
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!