Przyczyny owsików – skąd biorą się „robaki w pupie”?
„Umyj ręce!”, „Nie ssij brudnych palców!”, „Nie wkładaj zabawek do buzi!” – tego rodzaju ostrzeżenia małe dzieci na co dzień słyszą od swoich rodziców i opiekunów. Nie zawsze jednak chętnie się do nich stosują, ponieważ nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich praktyk.
Tymczasem wpajanie zasad przestrzegania higieny osobistej to nie tylko zwykłe marudzenie, ale przede wszystkim uzasadniona troska.
Na brudnych dłoniach i przedmiotach czają się bowiem przeróżne drobnoustroje, wśród których znajdują się również te groźne dla zdrowia. Bakterie, wirusy, grzyby i… pasożyty. Wśród tych ostatnich czyhają m. in. owsiki. Są to niewielkie robaki bytujące w przewodzie pokarmowym człowieka (wyłącznie człowieka), a konkretnie - w jego jelicie grubym.
Należą one do rodziny nicieni, czyli robaków obłych, a długość ich ciała dochodzi do 1 cm, kiedy osiągają dorosłą postać.
Od czego można dostać owsików? Najczęstszymi przyczynami są właśnie: brak odpowiedniej higieny i spożywanie zanieczyszczonego jedzenia.
Przewód pokarmowy jest narażony na stały kontakt ze światem zewnętrznym, ponieważ to właśnie do niego trafia pokarm. W dodatku dzieci mają tendencję wkładania do ust również tego, co nie nadaje się do jedzenia - rąk, zabawek i innych przedmiotów. W konsekwencji do ich jamy ustnej wielu intruzów, wywołujących rozmaite dolegliwości.
Owsica bierze się więc najczęściej z niewystarczającej dbałości o czystość i to właśnie dlatego jej ofiarami najczęściej padają dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przebywanie w dużych grupach rówieśniczych zwiększa ryzyko zachorowania.
Reklama
Od człowieka do człowieka
Jak to się dzieje, że owsiki tak szybko się rozprzestrzeniają? Pasożyty można „złapać” poprzez bezpośredni kontakt z osobą będącą już ich nosicielem lub poprzez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami.
Owsiki składają w okolicach odbytu tysiące jajeczek, otoczonych lepką wydzieliną i wywołują uporczywe i nieprzyjemne swędzenie.
Kilkuletnie dzieci – kierując się naturalnymi odruchami – drapią się bez zahamowania, przez co dochodzi często do zanieczyszczenia ich rąk. Wystarczy, że dziecko brudną rączką dotknie rączki kolegi lub zabawkę, którą kolega później będzie się bawił i... zakażenie gotowe.
Kiedy jajeczka owsików dostaną się do jamy ustnej, nie ma właściwie szans, by choroba się nie rozwinęła. Należy jednak pamiętać, że problem ten nie dotyczy tylko dzieci. Dorośli również chorują na owsicę. Wystarczy, że maluch „przyniesie” pasożyty z przedszkola, a już cała rodzina narażona jest na zakażenie.
To dlatego leczenie obejmuje nie tylko osobę ze zdiagnozowaną chorobą, ale też jej najbliższych. Rozpoczęcie terapii wszystkich osób z gospodarstwa domowego pozwala zatrzymać migracje owsików.
W przeciwnym razie z łatwością zaatakują one wszystkich domowników, przenosząc się przez wspólną toaletę, wspólny ręcznik do rąk, kontakt z zabrudzoną bielizną, odzieżą, pościelą itd.
Reklama
Wszędobylskie jaja owsików
Czy łatwo jest połknąć jaja owsików? Jak one wyglądają? Niestety są one tak maleńkie, że pojedynczych jajeczek nie widać gołym okiem. To właśnie sprawia, że tak łatwo przenieść je na dłoni, np. po kontakcie z zanieczyszczoną odzieżą osoby zakażonej.
Dotknięcie ust ręką, na której znajdują się jaja wystarczy, by pasożyty zagnieździły się w przewodzie pokarmowym. Mało tego – jaja owsików, na których wydzielina uległa wyschnięciu, mogą unosić się wraz z kurzem w powietrzu i być wdychane ustami lub nosem.
Poza ludzkim organizmem jajeczka mogą przeżyć nawet 20 dni, w ciągu których wykazują zdolność do zakażania. Wszystkie te właściwości sprawiają, że niezwykle trudno ustrzec się przed kontaktem z jajami tych niewielkich robaków. To dlatego, kiedy wśród domowników jedna osoba zachoruje na owsicę, leczenie muszą rozpocząć wszyscy mieszkający z nią pod jednym dachem.
Tylko w ten sposób można zapobiec rozwojowi pasożytniczej choroby, która nieleczona prowadzi czasem do poważnych powikłań.
Reklama
Wędrówki owsików przez przewód pokarmowy
Skąd biorą się owsiki w jelicie grubym, skoro jaja dostają się do jamy ustnej? Przewód pokarmowy dorosłego człowieka ma około 8 metrów długości, więc to naprawdę długi dystans dla małych nicieni. Z ich jajeczek wykluwają się larwy i to właśnie one pokonują długą drogę w kierunku jelita grubego.
W jelicie tym owsiki dojrzewają, osiągając swą dorosłą postać w czasie 2-4 tygodni (samice żyją około 4 tygodni, a samce giną tuż po zaplemnieniu). Po tym okresie dorosłe, zapłodnione samice przemieszczają się w okolice odbytu, gdzie składają nowe jajeczka - tysiące jajeczek, z których następnie wykluwają się nowe larwy.
Wykluwające się, ruchliwe owsiki powodują nieprzyjemny świąd, a nieleczone mogą przenosić się na sąsiadujące z odbytem narządy, w tym – narządy płciowe, co może być groźne dla zdrowia.
Rozmnażanie owsików można ułatwić nieodpowiednią dietą. Owsiki lubią słodycze i w węglowodanowym środowisku czują się znakomicie. Chcąc przyspieszyć i wspomóc leczenie, warto więc unikać słodkości tworzących raj dla chorobotwórczych pasożytów.