Mrowienie odczuwane przez pacjentów często sprawia trudność w opisaniu i nazwaniu odczuć takiego stanu. Występuje nie tylko u osób chorych, a może także pojawiać się na moment, przejściowo u zdrowych, na skutek ucisku na nerw. .
Wędrujące mrowienie daje odczucie swędzenia i drętwienia na różnych częściach ciała. Chory najczęściej uważa, iż pojawia się ono bez konkretnego powodu i tak jest w większości przypadków, ale nawracające i nasilone może być oznaką choroby.
Wędrujące mrowienie
Mrowienie całego ciała nazywane jest często parestezją, czyli czuciem opacznym, a potocznie przeczulicą. Charakteryzuje się ciągłym odczuwaniem mrowienia i drętwienia różnych części ciała w różnych momentach. To przypadłość jest szczególnie dokuczliwa i znacznie obniżająca komfort codziennego życia. Wędrujące mrowienie pojawia się często nieoczekiwanie, bez konkretnego powodu.
Każdy nie raz poczuł mrowienie twarzy, rąk czy nóg. Taki stan nie jest utożsamiany z bólem, a tylko z pewną niedogodnością. Siedząc lub stojąc w jednej pozycji przez dłuższy czas wiele osób odczuwa mrowienie i zdrętwienie. Z reguły taki stan szybko mija. W niektórych przypadkach jest to jednak nawracająca i nasilająca się przypadłość. Jeżeli mrowienie przychodzi bez konkretnej przyczyny może świadczyć o poważnej chorobie. I taki stan wymaga już konsultacji medycznej.
Przyczyny wędrującego mrowienia ciała mogą być bardzo różne, a wiele chorób objawia się mrowieniem całego organizmu.
Parestezje tego typu najczęściej świadczą o:
- chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa,
- zespole niespokojnych nóg,
- zapaleniach kości,
- guzach kości,
- urazach przeciążeniowych,
- zespole cieśni nadgarstka,
- nerwicy wegetatywnej,
- półpaścu twarzy,
- niedoborach witamin,
- miażdżycy naczyń,
- reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Leczenie wędrującego mrowienie i drętwienia ciała zawsze zaczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Ważne jest, aby chory dokładnie określił swoje odczucia i miejsca, w których odczuwa dyskomfort. Lekarz pyta o choroby przewlekłe i wszystkie przebyte urazy oraz możliwe obciążenia genetyczne. Diagnoza jest zawsze podejmowana w zależności od rozpoznania i określenia najbardziej wrażliwych na mrowienie elementów ciała.
Reklama
Mrowienie w nogach
Mrowienie w nogach to często pojawiające się zaburzenie czucia w kończynach dolnych. Chorzy najczęściej odczuwają mrowienie nóg od kolan w dół.
Głównymi przyczynami wędrującego mrowienia nóg są:
- urazy, a w szczególności urazy nerwów,
- stały ucisk na kręgosłup, a w szczególności nacisk przepukliny,
- nieprawidłowe krążenie krwi, które jest jedną z przyczyn miażdżycy,
- niedobór pierwiastków i witamin w organizmie,
- zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym,
- niewydolność nerek.
Wiele osób cierpi na „zespół niespokojnych nóg” (RLS). To rodzaj zaburzenia ruchowego, które najczęściej pojawia się przed snem. Chory odczuwa niepokój ruchowy, połączony z ciągłą potrzeba poruszania nóg, nasilający się głównie wieczorem i w nocy. Przyczyną tej choroby może być niedobór żelaza i magnezu lub farmakoterapia, która mocno oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. W skrajnych przypadkach mrowienie nóg może być następstwem odmrożenia kończyn.
Taka przypadłość towarzyszy wielu chorobom i jest to często pierwszy z objawów cukrzycy, kamicy nerkowej, stwardnienia rozsianego lub nadczynności tarczycy. Prawidłowe leczenie pierwotnej choroby pozwala znacznie złagodzić efekt mrowienia.
Warto także stosować proste codzienne sposoby – często zginać i wyprostowywać nogi, wykonywać stopami okręgi, stwarzać wygodne warunki do spania, stosować dietę bogatą w minerały i witaminy. Wędrujące i nawracające mrowienia nóg należy zawsze skonsultować z lekarzem, aby zapobiec rozwojowi poważnej choroby.
Reklama
Mrowienie twarzy
Ten rodzaj wędrującego mrowienia jest także określany mianem parestezji. Najczęściej przyczyną takich odczuć jest zaburzone przewodzenie przez nerw lub uszkodzenie nerwu twarzowego. Jeśli dodatkowo pojawiają się takie objawy, jak silny ból głowy, zaburzenia mowy, krótkotrwała utrata wzroku czy utrata świadomości należy bezwzględnie wezwać lekarza. Zespół takich objawów może świadczyć o pojawiającym się udarze mózgu.
Oto kilka przykładów występowania mrowienia twarzy:
- migreny, czyli silne bóle głowy charakteryzują się uczuciem mrowienia na twarzy,
- jedną z pierwszych oznak półpaśca twarzy jest także wędrujące mrowienie,
- często niedobory witamin i minerałów organizm sygnalizuje w postaci mrowienia i drętwienia,
- stres lub silny lęk powodują dostarczanie większej ilości krwi do twarzy, a tym samym nieprzyjemne odczucie mrowienia,
- stany zapalne zatok niekiedy wywołują większy ucisk na otaczające je nerwy,
- zbyt wysoki poziom cukru w chorobie cukrzycowej powoduje uszkodzenie nerwów i uczucie dotkliwego mrowienia na twarzy,
- stwardnienie rozsiane w początkowej fazie rozwoju charakteryzuje się drganiem mięśni twarzy,
- napad padaczkowy, któremu towarzyszy drętwienie i mrowienie twarzy.
Reklama
Mrowienie rąk
Mrowienie dłoni może świadczyć o wielu chorobach. Sporo osób cierpi na nadciśnienie tętnicze i pierwszym sygnałem jest mrowienie w dłoniach, pojawiające się u pacjenta na skutek wzrostu ciśnienie krwi. Drętwienie palców występuje także u kobiet w ciąży jako efekt nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie i powstawanie obrzęków. Te z kolei uciskają na nerwy, powodując odczucie mrowienia rąk i palców.
Kolejna przyczyną są urazy i uciski nerwów, które doprowadzają do niewłaściwego przewodnictwa impulsów nerwowych. W palcach znajdują się dystalne części nerwów obwodowych i jakikolwiek ucisk powoduje uczucie mrowienia. Każdy objaw wymaga indywidualnej diagnostyki. U wielu osób, odczuwających mrowienie dłoni z czasem zostaje wykryty zespół cieśni nadgarstka.
Warto zwracać uwagę, aby nie obciążać górnych kończyn intensywnym wysiłkiem fizycznym. Każda aktywność jest zbawienna dla organizmu, ale zawsze należy pamiętać o zachowaniu umiaru i ostrożności. Niedobory minerałów i witamin mają wpływ także na odczucia w dłoniach. Ich braki bardzo często wzmagają poczucie wędrującego mrowienia. Dysfunkcje kręgosłupa to także przyczyny takiego stanu.
Często mrowienia rąk i dłoni pojawia się jako skutek niewygodnej pozycji w czasie snu.
Reklama
Mrowienie w plecach
Każdy ból pleców pomiędzy łopatkami jest niepokojący. Nie wolno bagatelizować takiego stanu, gdyż jego przyczyny mogą być bardzo groźne dla całego organizmu. Mrowienie pleców na wysokości łopatek oznacza zwykle uszkodzenie nerwu i ma charakter zaburzenia neuropatycznego. W takich przypadkach najczęściej dochodzi do porażenia określonych mięśni, które powoduje brak możliwości prawidłowego odstawania łopatki. Taki stan wymaga zawsze pomocy medycznej i zabiegów odnerwienia.
Problem mrowienia pleców bardzo często dotyczy kręgosłupa, który jest pionizatorem ciała każdego człowieka. Ból i drętwienie w tych okolicach może oznaczać przeciążenie kręgosłupa, a to najkrótsza droga do wielu schorzeń. Zaburzenia czucia w postaci mrowienia lub drętwienia mogą być pierwszym sygnałem rozpoczynającego się procesu zwyrodnienia.
Wędrujące mrowienie jest nie tylko wynikiem nieprawidłowego odczuwania bodźców, które raczej nie skutkują efektami ubocznymi. Często pojawia się bez powodu (impulsu fizycznego), a wtedy mogą oznaczać początek choroby.
Czytaj też: