Depresja coraz częściej przestaje być tematem tabu i powodem do wstydu. Psychiatrzy i specjaliści jednym głosem mówią, że jest to groźna choroba psychiczna, którą należy leczyć. W przypadku depresji nie wystarczy tylko przysłowiowo wziąć się w garść. To groźna choroba, która potrzebuje konkretnego, farmakologicznego leczenia.
Według szacunków WHO depresja dotyka ok. 5 proc. całej populacji. Daje to mniej więcej 350 milionów zdiagnozowanych pacjentów na całym świecie. Ta skala problemu pokazuje, dlaczego ciągle szuka się nowych, skuteczniejszych i bezpieczniejszych leków. Wenlafaksyna to jedna z nowszych cząsteczek, która została wprowadzona na rynek w 2010 roku.
Działanie wenlafaksyny
Wenlafaksyna należy do leków z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny (SNRI), a w większych dawkach także dopaminy. Uważa się, że te związki są w dużej mierze odpowiedzialne za sprawność i równowagę umysłową organizmu. Zaburzenia ich poziomu prowadzą nie tylko do depresji, ale także do innych jednostek chorobowych, jak zaburzenia lękowe czy nerwice.
Dzięki działaniu wenlafaksyny dochodzi do zwiększenia stężenia tych mediatorów w szczelinach synaptycznych, przez co zostaje wzmocniony przekazywany przez nie sygnał. Dzięki takiemu mechanizmowi działania stosuje się wenlafaksynę na lęki napadowe, a także uogólnione, fobie społeczne oraz przede wszystkim w leczeniu epizodów depresji i w zapobieganiu ich nawrotom.
Reklama
Dawkowanie wenlafaksyny
Leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny należy przyjmować stopniowo. Przez pierwsze dni wenlafaksynę stosuje się w małych dawkach, by następnie je zwiększać, nie częściej jednak niż co dwa tygodnie i zawsze pod kontrolą lekarza.
Bardzo częste jest pytanie - po jakim czasie zaczyna działać wenlafaksyna –jednak nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, gdyż każdy pacjent jest inny. Niektórym wystarczy już kilka dni lub tygodni przyjmowania preparatu by poczuć poprawę, a z kolei cięższe przypadki depresji wymagają stosowania maksymalnych dawek leku przez dłuższy czas. Właśnie ta zmienność osobnicza nie pozwala zawczasu odpowiedzieć na pytanie kiedy nastąpi poprawa po zastosowaniu wenlafaksyny.
Najmniejszą dostępną dawką w Polsce jest 37,5 mg w jednej tabletce, a następnie są już dawki 75 i 150 mg. Aby stosowanie wenlafaksyny na depresję było skuteczne, należy przyjmować ją przez dłuższy czas, minimum 6 miesięcy.
Reklama
Skutki uboczne wenlafaksyny
Niestety jak każdy lek, także i ten preparat posiada liczne działania niepożądane. Mimo, że w porównaniu z lekami przeciwdepresyjnymi starszej generacji opinie o leku wenlafaksyna są raczej pozytywne, to należy jednak zwrócić uwagę na niektóre niepokojące objawy. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że lek ten jest przeznaczony tylko dla osób dorosłych.
Do najczęstszych skutków ubocznych należą:
- suchość w ustach,
- bóle głowy,
- nudności i wzmożone pocenie,
- biegunka,
- zaburzenia widzenia.
Odnotowywano także przypadki bezsenności po wenlafaksynie. Wykazano także zależność między przyjmowaniem wenlafaksyny a obniżeniem libido oraz zaburzeniami krwawienia miesiączkowego lub problemami z ejakulacją czy erekcją.
Do poważniejszych, ale bardzo rzadkich działań niepożądanych należą także:
- drgawki,
- zaburzenia maniakalne,
- krwawienie z błon śluzowych,
- zapalenie wątroby,
- zespół serotoninowy
- złośliwy zespół neuroleptyczny,
a także migotanie komór czy częstoskurcz komorowy. Możliwe jest także po zastosowaniu wenlafaksyny wystąpienie nerwiclub niepokoju psychoruchowego. Istnieje także pewna zależność między przyjmowaniem wenlafaksyny a nadmiernym wypadaniem włosów.
Jednym z częstszych pytań zadawanych przez pacjentów jest o związek między wenlafaksyną a tyciem. Mimo że teoretycznie związek ten nie powinien powodować zwiększania masy ciała to czasami obserwuje się to u niektórych pacjentów. Najprawdopodobniej ma to jednak związek z innymi przyczynami, na przykład z nieprawidłową pracą tarczycy. Według oficjalnych wytycznych nie powinno się stosować wenlafaksyny na odchudzanie.
Reklama
Odstawianie wenlafaksyny
Jak już wspomniano wcześniej, stosowanie tego leku wiąże się ze stopniowym zwiększaniem dawek i podobnie powinno być w przypadku rezygnacji z przyjmowania go.
Do najczęstszych objawów odstawienia wenlafaksyny należą:
- silne zawroty głowy,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- uczucie silnego rozbicia.
Najprawdopodobniej objawy te nie zależą od dawki przyjmowanej przez pacjenta a raczej od jego cech indywidualnych.
W przypadku przyjmowania tego leku zawsze warto jest uważnie prześledzić ulotkę wenlafaksyny dołączoną do opakowania. Nie zaleca się też stosowania wenlafaksyny w ciąży.
Reklama
Cena wenlafaksyny
Większość zamienników wenlafaksyny jest na liście leków refundowanych, przez co ma sztywną cenę i w każdej aptece kosztuje tyle samo. W zależności czy lekarz przepisze lek refundowany czy pełnopłatny za najniższą dawkę 37,5 mg trzeba zapłacić kilka lub kilkanaście złotych.
Wyższe dawki to oczywiście wyższa kwota, którą trzeba uiścić. Za opakowanie leku mającego 150 mg substancji, wypisanego ze 100 proc. odpłatnością trzeba zapłacić około 50 zł. W przypadku wersji refundowanej ten sam lek kosztuje kilkanaście złotych. W Polsce nie można kupić wenlafaksyny bez recepty.