Czym jest werbena cytrynowa?
Werbena cytrynowa (Aloysia citrodora Palau, nie mylić z werbeną lekarską Verbena officinalis L.) jest wysokim krzewem (nawet do 7 metrów), wywodzącym się z krajów Ameryki Południowej: Argentyny, Paragwaju, Brazylii, Urugwaju, Chile, Boliwii i Peru.
Współcześnie na dużą skalę uprawiana jest też między innymi na południu Europy i w Ameryce Północnej, spotykana jest także w innych częściach świata, w tym w Polsce.
W nomenklaturze medycznej znana jest też jako lippia trójlistna, miłowonka, czy cukrownica. Uznawana jest za roślinę aromatyczną, ma bowiem bardzo silny, cytrusowy zapach oraz smak.
W kulturze i medycynie rdzennych mieszkańców kontynentu amerykańskiego wykorzystywana była już wiele wieków temu. Współcześnie, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, zyskuje uznanie na całym świecie, znajdując szereg zastosowań.
Reklama
Właściwości werbeny cytrynowej
W świetle dostępnych badań naukowych wiadomo, że wykazuje werbena cytrynowa właściwości lecznicze różnego typu. Działa przede wszystkim:
- uspokajająco,
- relaksacyjnie,
- antydepresyjnie,
- trawiennie,
- moczopędnie,
- wiatropędnie,
- tonizująco,
- przeciwbakteryjnie,
- przeciwgrzybiczo,
- przeciwbólowo,
- przeciwzapalnie,
- regeneracyjne,
- antyoksydacyjnie,
- prolaktacyjne,
- odświeżająco na oddech.
Ze względu na tak szerokie działanie, wskazaniem do stosowania werbeny cytrynowej są takie problemy zdrowotne, jak bezsenność, depresja, zaburzenia nerwicowo-lękowe, stany napięcia związanego z ekspozycją na stres, przewlekłe zmęczenie, bóle miesiączkowe, migreny, zaburzenia pracy nerek i serca, wzdęcia, wzdęcia żołądka i jelit.
Reklama
Uprawa werbeny cytrynowej
Lippia trójlistna lubi ciepło, słońce i wodę, dlatego tak dobrze rozwija się w warunkach naturalnych, zwłaszcza w rejonach podzwrotnikowych. Jednak nawet w Polsce uprawa werbeny cytrynowej jest możliwa. Jej sadzonki można zakopywać w gruncie, pamiętając jednak, że przed zimą roślina będzie wymagać przycięcia i osłonięcia, na przykład słomą.
Jest to niezbędne, werbena źle bowiem znosi temperatury minusowe, które negatywnie wpływają na jej kondycję. Jednak odpowiednio zabezpieczona powinna się odrodzić wraz z nadejściem wiosny.
Co ważne, roślinę można wyhodować od podstaw. Nasiona werbeny cytrynowej umieszcza się pierwotnie w zbiorniku z wodą, a następnie w doniczce wypełnionej torfem. Idealny czas to przełom lutego i marca – dzięki temu w połowie maja wzrastającą lippię można przesadzić do ziemi.
Reklama
Zastosowanie werbeny cytrynowej
Dzięki swoim właściwościom znajduje werbena cytrynowa zastosowanie w medycynie naturalnej - ziołolecznictwie i aromaterapii, a także w przemyśle kosmetycznym.
Jako surowiec zielarski suszona werbena może służyć do parzenia prozdrowotnych, uspokajających i orzeźwiających naparów, przeznaczonych do picia w stanach napięć i obniżenia nastroju.
Jako składnik wzmacniający smak i aromat, lippia stosowana jest też w kuchni. Dodaje się ją do sorbetów, sałatek, ciast, deserów, przetworów, marynat i wielu innych dań. Natomiast po zalaniu wysokoprocentowym alkoholem powstaje nalewka z werbeny cytrynowej.
Ale to nie wszystkie zastosowania tej niezwykłej rośliny. Eteryczny olejek z werbeny cytrynowej używany jest na przykład do produkcji perfum, a także do aromatyzowania innych wyrobów kosmetycznych, w tym mydeł, szminek i produktów do pielęgnacji skóry.
Reklama
Herbata z werbeny cytrynowej
Herbata z werbeny cytrynowej może być spożywana wieczorem, w celu ukojenia skołatanych nerwów, wyciszenia i relaksacji. Co ważne, w odróżnieniu od wielu odmian herbaty, nie zawiera ona pobudzającej kofeiny.
Idealnie zatem spełni się w roli środka wspomagającego walkę z bezsennością, ale też dającego odprężenie po ciężkim dniu, uwalniającego umysł od ciężkich myśli.
Parzenie werbeny cytrynowej niczym nie różni się od przepisów na przygotowanie innych tego typu ziołowych naparów. Wystarczy łyżeczkę suszu wsypać do filiżanki lub kubka i zalać około 200 ml gorącej wody. Powinna się parzyć około 10 minut, najlepiej pod przykryciem. Po tym czasie nadaje się do spożycia.
Reklama
Gdzie kupić werbenę cytrynową?
Zastanawiasz się, gdzie kupić werbenę cytrynową? Produkty tego typu dostępne są w wielu aptekach, ale przede wszystkim sklepach zielarskich i z tak zwaną zdrową żywnością.
Jeśli chodzi o cenę, werbena cytrynowa nie należy do produktów szczególnie drogich, w żadnej z postaci, w jakich jest sprzedawana.
Susz z całych bądź ciętych liści kosztuje od około 5 do najwyżej kilkunastu złotych za opakowanie wielkości 25-50 gram. Warto zaznaczyć, że na rynku istnieje bardzo dużo tego typu wyrobów, więc konsumenci mają szeroki wybór.
Olejki z werbeny kosztują z kolei około 20 złotych za buteleczkę o pojemności 10 mililitrów. Za kilka do kilkunastu złotych można też nabyć sadzonki tej rośliny.
Reklama
Przeciwwskazania do stosowania werbeny cytrynowej
Chociaż lippia trójlistna wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości to jednak nie zawsze można po nią sięgać bez zastanowienia, a niekiedy również bez konsultacji ze specjalistą. Podobnie, jak w przypadku innych dobroczynnych ziół, także werbena cytrynowa ma przeciwwskazania do stosowania.
Nie jest ich może zbyt wiele, ale warto pamiętać, że wszystkie osoby, które zmagają się z przewlekłymi chorobami powinny zasięgnąć porady lekarza, zanim zdecydują się na przyjmowanie jakichkolwiek preparatów roślinnych.
Podobnie jest w przypadku dzieci, szczególnie tych najmłodszych, którym nie należy podawać ziół bez wyraźnego wskazania.
Kiedy w takim razie miłowonka może zaszkodzić? Niewskazane jest stosowanie werbeny cytrynowej w ciąży. Roślina ta jest bowiem w stanie wywołać niepożądane skurcze macicy, co w najgorszym przypadku może prowadzić do poronienia.