Jakie właściwości medyczna mają wiśnie?
Wiśnia, jako jeden z niewielu owoców, przez stulecia prawie wcale nie zmieniła swojego niepowtarzalnego smaku. Głęboko bordowy kolor wiśni świadczy o bezcennych wartościach odżywczych.
Owoce te zawierają m.in. jedne z ważnych antyoksydantów - antocyjany. Antyoksydanty spowalniają procesy starzenia, przedłużają sprawność fizyczną i psychiczną. Wspomagają zwalczanie stanów zapalnych, obniżają poziom złego cholesterolu.
Zdrowie w garści wiśni:
- zawierają dużo witaminy C, która przeciwdziała chorobom jamy ustnej, problemom z paradontozą, chroni przed infekcjami
- zawierają bioflawoidy, które mają wiele zdrowotnych właściwości - są pomocne w utrzymaniu sprawności i dobrego zdrowia, odgrywają także istotną rolę w zapobieganiu wielu chorobom i leczeniu ich, zwłaszcza infekcji, przeziębienia, grypy i chorób przewlekłych, jak miażdżyca, a nawet nowotwory
- wzmacniają pracę mięśnia sercowego, wpływają na jego dobre ukrwienie
- oczyszczają krew
- zawierają wapń, potas i magnez
- doskonale wpływają na gospodarkę wodną organizmu
- zawierają każdy rodzaj witaminy B, która wpływa na zachowanie równowagi psychicznej oraz bierze udział w procesie trawienia i pracy układu nerwowego
- pobudzają procesy trawienne i ruchy jelit, oczyszczają jelita, skuteczne przy uporczywych zatwardzeniach
Reklama
Dobroczynny sok z wiśni
Codzienne picie soku z wiśni pomaga przy bezsenności i przyspiesza zasypiania. Owoce te zawierają bowiem melatoninę – naturalny przeciwutleniacz, który reguluje rytm aktywnego snu.
Potwierdzają to badania amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii. Badacze podawali dorosłym pacjentom szklankę soku wiśniowego codziennie i już po czternastu dniach zaobserwowali u nich mniejsze problemy ze snem. Picie soku z wiśni łagodzi również ból mięśni po intensywnych ćwiczeniach fizycznych.
Potwierdzają to amerykańscy naukowcy z Oregon Health & Science University, którzy przebadali 60 biegaczy długodystansowych, którzy pili sok wiśniowy dwa razy dziennie przez siedem dni przed udziałem w maratonie oraz w dniu zawodów.
Okazało się, że zawodnicy, którzy pili sokwiśniowy, odczuwali znacznie mniejszy ból mięśni w porównaniu ze sportowcami, którzy pili inne soki.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Reklama
Jak podać wiśnie?
Wiśnie najlepiej jadać świeżo zerwane z drzewa. Niestety, nie każdy je lubi w postaci surowej. Na szczęście stwarzają także mnóstwo kulinarnych możliwości.
Można zrobić z nich kompot, sok, kisiel, zupę, słodką zapiekankę z ryżem, odpowiednio uduszone podać jako dodatek do wieprzowiny lub drobiu, a także zrobić smaczne niedzielne ciasto. Nie każdy jednak może jeść wiśnie - unikać ich powinny osoby chore na owrzodzenie żołądka i dwunastnicy oraz cukrzycę typu 2.