Witamina D dla dzieci
Witamina D, określana też witaminą słońca, jest niezbędna, by człowiek mógł zdrowo rosnąć, normalnie się rozwijać i funkcjonować, niezależnie od wieku. Zatem tak samo ważna jest witamina D dla dziecka, jak i osoby dorosłej, czy seniora.
Pozyskuje się ją wystawiając odsłonięte części ciała na ekspozycję słoneczną (dlatego w letnich miesiącach zazwyczaj taka aplikacja tej witaminy wystarcza) oraz spożywając produkty spożywcze. Źródła witaminy D to np.:
- tłuste ryby,
- drób,
- wątróbka wołowa,
- podroby,
- produkty mleczne,
- żółtka jaj.
Jednak dieta bogata w witaminę D oraz regularne opalanie się (bez stosowania filtrów przeciwsłonecznych) nie wystarczają, by uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na ten komponent.
Okazuje się, że nawet dopiero co urodzone maluchy potrzebują wsparcia w postaci suplementacji. Kobiecy pokarm, ani mleko modyfikowane nie są w stanie zabezpieczyć zapotrzebowania noworodka na witaminę D. Co więcej witamina D jest konieczna dla prawidłowego rozwoju niemowląt, ale także starszych dzieci.
Czemu ta substancja jest tak ważna dla dzieci? Dlatego, że:
- wzmacnia kości;
- dba o zdrowe, mocne zęby;
- zwiększa stężenie wapnia i fosforu we krwi;
- wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego;
- wzmacnia układ odpornościowy;
- normalizuje ciśnienie tętnicze krwi;
- zapobiega m.in. chorobie Alzheimera, cukrzycy typu I, łuszczycy, stanom zapalnym skóry.
Reklama
Witamina D dla dzieci - jaka najlepsza?
Leki, suplementy diety oraz preparaty witaminowe zawierające witaminę D mają różną postać. W aptekach można spotkać m.in. krople, syropy, kapsułki (także typu twist-off do wyciskania lub połykania), żelki, tabletki do ssania lub połykania, aerozole, saszetki, itp. Omawiana substancja może występować samodzielnie w środku farmaceutycznym lub w zestawie z innymi witaminami i substancjami czynnymi.
Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jeśli chodzi o formę podania, to w przypadku maleńkich dzieci sprawdzają się wyciskane kapsułki (jej zawartość można wycisnąć bezpośrednio na język dziecka), spraye oraz kropelki (odpowiednią ilość odmierza się na łyżkę, można wymieszać z mlekiem mamy lub sztuczną mieszanką, i podaje niemowlęciu). Starszym dzieciom można podawać leki i inne środki w saszetkach, syropach, itd.
Zanim zostanie podjęta decyzja, która witamina D3 dla dzieci: w kroplach, tabletkach, czy kapsułkach, itd., będzie aplikowana, warto sprawdzić poziom ten witaminy we krwi dziecka. Od stężenia oznaczonej substancji, ale też od m.in. wieku i wagi dziecka zależy jakie powinno być dawkowanie. Co więcej, należy zwrócić uwagę na skład preparatu i to ile dokładnie witaminy D on zawiera.
W sprzedaży dostępna jest również witamina D dla niemowląt bez oleju, jednak lepiej wcześniej skonsultować z pediatrą jaki preparat i w jakiej dawce należy zaaplikować dziecku.
Reklama
Dawka witaminy D dla dzieci
Jaka dawka witaminy D dla dziecka będzie optymalna? Jak już wcześniej wspomniano, porcjowanie witaminy słońca zależy m.in. od wieku, masy ciała, pory roku, stanu zdrowia, czy trybu życia dziecka. Nie powinno się samodzielnie ustalać dawkowania tej substancji, należy natomiast oprzeć się w tej kwestii na zaleceniach lekarza.
Zatem ile witaminy D należy przewidzieć dla niemowlaka? Od urodzenia do 6. miesiąca życia trzeba dostarczać niemowlęciu 400 IU (jednostka międzynarodowa), a między 6. a 12. miesiącem życia – 400-600 IU.
W przypadku dzieci pomiędzy rokiem a 10. rokiem życia dawka tej substancji powinna wynosić 600-1000 IU (przeliczając na masę ciała). Jeśli chodzi o młodzież między 11. a 18. rokiem życia – dawka powinna mieścić się w przedziale 800-2000 IU (w zależności m.in. od wagi nastolatka).
Jeżeli jednak dzieci między rokiem a momentem uzyskania pełnoletności każdego dnia w okresie od maja do sierpnia przebywają na słońcu (między godz. 9:00 a 15:00) co najmniej przez 15 minut, podawanie witaminy D nie jest konieczne.
Co ważne, tę witaminę należy podawać w trakcie posiłku lub tuż po nim, by ułatwić jej absorpcję z przewodu pokarmowego. Aplikacja może się odbywać rano lub wieczorem, istotne, by była regularna.
Reklama
Dziecko zjadło za dużo witaminy D
Może się zdarzyć przedawkowanie witaminy D, co wiąże się z wystąpieniem konsekwencji zdrowotnych. Nadmiar tej substancji powoduje ciężkie zatrucie, co w organizmie objawia się m.in. wymiotami, biegunką, bólem głowy, stawów i brzucha, apatią, ogólnym osłabieniem, zmęczeniem, drgawkami, utratą apetytu, nadpobudliwością, wielomoczem oraz powiększeniem wątroby i śledziony.
Co robić, gdy dziecko zjadło za dużo witaminy D? Oczywiście jak najszybciej należy udać się po pomoc lekarską. Preparat witaminowy trzeba naturalnie odstawić. W takim przypadku stosuje się dietę ubogą w wapń, podaje dużo płynów i zmusza się dziecko do jak najczęstszego oddawania moczu.
Medyk może dodatkowo zalecić stosowanie glikokortykosteroidów, kalcytoniny lub bisfosfonianów. Kiedy złogi wapnia rozpuszczą się w ustroju (zwykle po kilku tygodniach), wspomniane symptomy miną.
Nie można ignorować opisywanych oznak, ponieważ mogą one doprowadzić do kamicy nerkowej i żółciowej, kłopotów z funkcjonowaniem nerek i serca, a w skrajnym przypadku – nawet do zgonu.
Powinno się przy okazji wspomnieć, że także niedobór witaminy D w organizmie dziecka może mieć negatywne skutki zdrowotne.
Reklama
Jak długo podawać witaminę D dla dzieci?
Suplementację witaminy D poleca się stosować przez całe życie, od narodzin do późnej starości. Przykładowe dawki w odniesieniu do wieku dziecka przedstawiono wcześniej. Jednak zawsze należy wziąć pod uwagę także inne niż wiek czynniki, jak np. stan zdrowia, waga, styl życia, poziom aktywności i czas, w jakim dziecko przebywa na słońcu.
Ta substancja powinna być podawana dzieciom (między 1. a 18. rokiem życia) przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, czyli od września do końca kwietnia co najmniej. Między majem a sierpniem można wstrzymać się z podawaniem jej dzieciom, które choć przed kwadrans dziennie są wystawiane na działanie promieni słonecznych (a ściślej: co najmniej 20% odsłoniętego ciała), przy warunku, że nie zostały posmarowane kremem z filtrem przeciwsłonecznym.
Niemowlętom aż do ukończenia 1. roku życia trzeba aplikować tę witaminę cały rok.