Co to jest witamina D3?
Witamina D3 jest często nazywana witaminą słońca, ponieważ organizm wytwarza ją pod wpływem promieni słonecznych. Największa szansa na syntezowanie tego związku przypada zatem na czas od maja do sierpnia (ze względu na to, że jest to najbardziej słoneczna pora w ciągu w roku, jeśli chodzi o położenie geograficzne Polski).
Bardzo duże znaczenia ma dostarczanie organizmowi witaminy D w postaci spożywania bogatych w nią produktów (można znaleźć ją, np. w jajach czy rybach) lub przyjmowania suplementów.
Dieta dziecka w pierwszych miesiącach życia opiera się tylko na mleku. Jeśli maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym to dostarczy mu ono witaminę D3, ale pewnie w niewystarczającej ilości. Z kolei, gdy noworodek żywi się mlekiem mamy, to z pewnością należy uzupełnić witaminę D3 w jego organizmie.
Suplementacja witaminy D3 u noworodka jest jak najbardziej bezpieczna, o ile podaje się zalecaną dawkę.
Reklama
Dlaczego witamina D3 dla noworodka jest ważna?
Niedostateczny czas ekspozycji na promienie słoneczne znacznie utrudniania naturalną produkcję witaminy D3 przez organizm dziecka. Dlatego warto ją suplementować. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju w każdym wieku, zwłaszcza dla noworodka.
Jej wielostronne działanie polega na:
- ułatwianiu organizmowi wchłaniania wapnia i fosforu,
- zapobieganiu krzywicy,
- wspomaganiu właściwego rozwoju całego układu kostnego,
- wzmacnianiu stanu uzębienia,
- wspomaganiu mineralizacji zębów i kości,
- łagodzeniu stanów zapalnych skóry,
- zwiększaniu odporności noworodka.
Niedobór witaminy D3, który pojawia się już u noworodka i nie zostaje uzupełniony, może w przyszłości być zaczątkiem wielu groźnych chorób.
Deficyt witaminy D3 to duży czynnik ryzyka powstania takich chorób, jak:
- cukrzyca,
- nowotwory,
- często nawracające infekcje,
- osteoporoza,
- choroby serca.
Reklama
Jaka dawka witaminy D3 dla niemowląt?
Podstawową zasadą przy stosowaniu witaminy D3 u noworodków jest indywidualna konsultacja z lekarzem pediatrą. To właśnie lekarz powinien określić dobową dawkę i sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do jej przyjmowania.
Witamina D3 należy do tych, które są bardzo wolno wchłaniane przez organizm. Często lekarze zalecają stosowanie tej witaminy przyszłej mamie już w drugim trymetrze ciąży.
Ile zatem jej podawać i od czego zależy wielkość dawki?
Dawkowanie witaminy D3 zależy od sposobu karmienia malucha i od jego wieku:
- dla dziecka w wieku 0-6 miesiąca karmionego piersią zalecana dawka wynosi 400 jednostek na dobę, suplementację można już zacząć od pierwszych dni życia dziecka,
- dla dziecka w wieku 0-6 miesięcy karmionego mlekiem zmodyfikowanym dobowa dawka również wynosi 400 jednostek od pierwszych dni życia,
- dla dziecka w wieku 7-12 miesięcy zalecana dawka wynosi do 700 jednostek na dobę w zależności od sposobu karmienie malucha. Dawka dobowa witaminy D3 powinna być określona przez pediatrę, ponieważ mleko modyfikowane, w odróżnieniu od mleka matki, zawiera w już swym składzie witaminę D3.
Ważne: w większości przypadków zauważa się niedobór witaminy D3 u noworodków i starszych dzieci, dlatego należy zadbać, aby odpowiednią ilość witaminy dostarczać już w pierwszych dniach ich życia. Dla dzieci z otyłością dawka jest odpowiednio zwiększana.
W ostatnim czasie pojawiły się teorie, iż dopuszczalna dawka dobowa dla noworodków może wynosić do 1000 jednostek. Jednak nie należy takiej decyzji podejmować samodzielnie. To pediatra powinien potwierdzić konieczność przyjmowania witaminy D3 w takiej ilości.
Reklama
Jaka witamina D3 dla noworodka jest najlepsza?
Tak naprawdę najważniejsze jest ustalenie odpowiedniej dawki. Producenci witaminy D oferują ją w różnych formach. Najpopularniejsze są kapsułki do wyciskania typu twist-off, które podaje się dziecku bezpośrednio na język.
Choć uznaje się to za najbezpieczniejsze rozwiązanie dla noworodka, trzeba bardzo uważać, aby kropelki te nie wpadały wprost do gardła. Dziecko mogłoby się wtedy zakrztusić.
Niektórzy rodzice wlewają krople witaminy do butelki z mlekiem lub herbatką. Lekarze zdecydowanie nie polecają tego sposobu. Witamina D może wtedy pozostać na ściankach butelki, a dziecko nie przyjmie wymaganej dawki.
Dostępne są także tabletki dla starszych dzieci, które są już w stanie je połknąć.
Reklama
Jak rozpoznać niedobór witaminy D3 u niemowląt?
Do najważniejszych i najczęściej pojawiających się objawów niedoboru witamina D3 u niemowląt należą:
- nadmiernie płaska główka z tyłu,
- niewielkie, ale wypukłe guzy na czole,
- opóźnione zrastanie ciemiączka,
- tzw. żabi brzuszek - gdy dziecko leży brzuch wygląda tak, jakby rozlewał się na boki,
- niekiedy zbytnia nerwowość dziecka.
Reklama
Do kiedy podawać witaminę D3 noworodkowi?
Najczęściej to lekarz pediatra ustala dawkę witaminy D dla dziecka.
Dieta malucha stopniowo się rozszerza, a co za tym idzie - spożycie produktów bogatych w witaminę D naturalnie się zwiększa. Dzięki pokarmom takim jak mleko, jajka, masło czy ryby, suplementacja witaminy może przestać być konieczna, choć obecnie zaleca się jej przyjmowanie nawet dłużej.
Reklama
Jakie są skutki uboczne przedawkowania witaminy D3 u noworodka?
Jeśli rodzic lub opiekun działa zgodne z zaleceniami lekarza, w zasadzie trudno mu przedawkować podawaną maluchowi witaminę D3.
Co jednak, gdy zbyt długotrwałe podaje się dziecku tę witaminę w większych dawkach niż jest to zalecane?
Przede wszystkim nadmiar witaminy D3 podwyższa stężenie wapnia we krwi, a to może doprowadzić do wymiotów czy odwodnienia. Często pojawia się wówczas także brak łaknienia czy zaparcia.
W przypadku podejrzenia przedawkowania tego suplementu należy skontaktować się z lekarzem.
Ważne: wiele układów organizmu noworodka jest zależnych od witaminy D3, dlatego też nie wolno zapominać o jej podawaniu.