Funkcje witaminy E
Niektórzy uważają, że witamina E potrafi zdziałać cuda i to nie tylko w medycynie, ale także kosmetyce.
Rzeczywiście jej główną rolą w naszym organizmie jest utrzymywanie w młodym stanie naszych komórek i zwalczanie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu oraz powstawanie wielu chorób.
Jest potrzebna do prawidłowego rozwoju każdej osobie, bez względu na wiek i na płeć.
W związku z tym, że należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczu, jej niedobory nie są tak powszechne, jak innych witamin rozpuszczalnych w wodzie.
Istnieje natomiast ryzyko przedawkowania witaminy E, dlatego najlepiej, żeby dostarczać ją organizmowi w naturalnej postaci, a ewentualnie zażywane suplementy konsultować z lekarzem (w aptekach można kupić witaminę E w kapsułkach oraz witaminę E w kroplach).
Reklama
Gdzie występuje witamina E?
Naturalna witamina E występuje w warzywach liściastych, olejach roślinnych, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, jajach, maśle. Najwięcej jej jednak w 100 gramach produktu występuje w:
- orzechach laskowych: 38 mg;
- nasionach słonecznika: 27 mg;
- pestkach dyni: 26 mg;
- migdałach: 24 mg.
Reklama
Działanie witaminy E
Witamina E zapobiega rozwojowi nowotworów wątroby i prostaty, zwiększa skuteczność insuliny u cukrzyków, zapobiega zakrzepom krwi i zawałom, obniża poziom złego cholesterolu we krwi – lista leczniczych właściwości witaminy E jest bardzo długa. Witamina E nazywana jest też witaminą płodności, bo wspomaga produkcję nasienia u mężczyzn.
Pozwala także na lepsze wchłanianie się innych cennych dla zdrowia substancji, w tym:
- witaminy A,
- witamin z grupy B,
- witaminy C,
- selenu,
- fosforu,
- nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Reklama
Dawkowanie witaminy E
Według Instytutu Żywności i Żywienia dziennie dawki witaminy są uzależnione od wieku człowieka oraz płci i wynoszą:
- dla dzieci: 6 mg,
- dla mężczyzn: 10 mg,
- dla kobiet 8 mg,
- dla seniorów po 75. roku życia: 20-50 mg.
Prawidłowe dawkowanie witaminy E jest bardzo ważne, bo jest to jedna z witamin, które mają tendencje do kumulowania się w organizmie. Nadmiar tej witaminy może objawiać się zmęczeniem, bólami głowy, osłabieniem mięśni, kłopotami jelitowymi, a nawet zaburzeniami wzroku.
Reklama
Niedobór witaminy E
Objawy niedoboru witaminy E można zaobserwować głównie u pacjentów z zaburzonym procesem wchłaniania tłuszczu. Mukowiscydoza i celiakia również mogą wiązać się z niedoborami. Objawiają się anemią, osłabieniem mięśni i koncentracji, zmęczeniem, wypadaniem włosów, pogorszeniem się stanu zębów, kłopotami ze wzrokiem i płodnością.
Niedobory witaminy E widoczne są także na skórze, która szybciej się starzeje, rogowacieje, trudniej goją się na niej rany (przy kłopotach skórnych pomocna będzie maść z witaminą E).
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę E w ciąży wynosi 15-19 mg. Witamina ta pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie przyszłej matki, bo zapobiega utlenianiu witaminy A, lipidów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest niezwykle silnym antyoksydantem, który chroni błony komórkowe przed uszkodzeniem. Jej niedobory mogą stanowić przyczynę poronień.
Reklama
Witamina E na twarz
Trudno się dziwić, że witamina E nazywana jest również witaminą młodości, skoro znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii. Neutralizacja wolnych rodników pozwala na ochronę lipidową naskórka, włókien kolagenowych i ogólnie rzecz ujmując zapewnia młodszy wygląd skóry.
Olejki z witaminą E i inne kosmetyki poprawiają ukrwienie skóry, ujędrnienie i odpowiednie nawilżenie. Krem z witaminą E powinien być także obowiązkowym kosmetykiem podczas wakacyjnych podróży, bo witamina ta łagodzi podrażnienia skóry po nadmiernej ekspozycji na słońce.
W jakiej formie występuje witamina E? Możemy kupić kremy, pomadki do ust, balsamy. Wybór na rynku jest ogromny.