Dłonie to wizytówka każdej kobiety, ale jak je pokazać, gdy paznokcie są połamane, rozdwajają się, a skórki wokół nich pękają.
Za fatalny stan paznokci odpowiada dieta uboga w witaminy i minerały, bo paznokcie, które są odżywiane przez system naczyń krwionośnych skóry, nie dostają odpowiednich składników odżywczych. Żadne kremy i maseczki nie zdziałają tu cudów, jeśli nie wzmocnimy organizmu od wewnątrz.
Reklama
Jakie witaminy na paznokcie?
Regularnie stosowana kuracja witaminowa (bogata w wapń, żelazo, witaminy B, witaminę A, witaminę PP, krzem, cynk, jod, żelazo, magnez, nienasycone kwasy tłuszczowe, skrzyp polny) już po trzech miesiącach przyniesie efekty w postaci zdrowych i mocnych paznokci, które nie będą się łamać, rozdwajać, a ich powierzchnia będzie gładka i pozbawiona białych plamek.
Gdy mimo suplementacji witaminami i zdrowej diety, w której jest brązowy ryż, chleb razowy, kasza gryczana, nabiał, ryby morskie, oleje roślinne oraz chude mięso, problemy z paznokciami nie mijają, konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Przyczyną kłopotów może być grzybica lub inne poważne schorzenia paznokci.
Sprawdź, jakich witamin może brakować, gdy paznokcie są słabe:
- Witamina A na paznokcie: ma wpływ na nawilżenie skóry wokół paznokci i gładkość płytki paznokciowej. Gdy brakuje jej w organizmie paznokcie są kruche, a na ich powierzchni pojawiają się podłużne i poprzeczne prążki.
- Witaminy B na paznokcie: niedobór witaminy b powoduje zniekształcenia paznokci, łamliwość i powolny wzrost. Suche, ciemniejsze i wypukłe paznokcie mogą świadczyć o niedoborach witaminy B12.
- Witamina C na paznokcie ma silne działanie przeciwbakteryjne, więc łagodzi i zapobiega stanom zapalnym w obrębie paznokci. Pośrednio wzmacnia paznokcie, przez to, że ułatwia wchłanianie żelaza w organizmie.
- Witamina H na paznokcie: to główna witamina, która wspomaga kondycję skóry włosów i paznokci. Jej brak związany może być z przebytą kuracją antybiotykową. Paznokcie są wtedy słabe i często się łamią.
- Witamina D na paznokcie: gdy brakuje w diecie wapnia, który jest głównym budulcem kości, paznokcie także na tym cierpią.
- Witamina E na paznokcie: działa oksydacyjnie i poprawia krążenie krwi pod płytką paznokciową, co sprawia, że wygląda ona na zdrowszą. Witamina wzmacnia też same paznokcie, choć stosowana w nadmiarze może spowodować jej przebarwienia na żółty kolor.
Rozdwajanie paznokci – witaminy i minerały
Początek treści sponsorowanej
Warto pamiętać, że piękno zaczyna się we wnętrzu. Codzienną zbilansowaną dietę można uzupełnić o dostępne na rynku preparaty witaminowo-mineralne bogate w składniki wpływające na wygląd skóry, włosów i paznokci. Należy zwrócić uwagę na skład wybranego suplementu diety. Powinien on dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych, we właściwych proporcjach celem wsparcia naturalnych procesów biologicznych. Chcesz mieć mocną włosy, zdrową skórę i wytrzymałe paznokcie? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Koniec treści sponsorowanejRozdwajanie się płytki paznokciowej jest charakterystycznym objawem nie tylko braku witamin, ale także niedoboru magnezu, który obok krzemu, żelaza i cynku wzmacnia osłabione paznokcie. Pierwiastki te stymulują wzrost paznokcia i zapobiegają jego rozwarstwianiu.
Często niepokój wzbudzają białe plamki, które pojawiają się na płytce paznokcia. Panuje przekonanie, że to sygnał braku witamin, tymczasem za białymi plamkami kryją się niedobory wapnia i cynku.
Reklama
Skórki przy paznokciach brak witamin
Suche, zadzierające się skórki wokół paznokci świadczą głównie o braku witaminy A, E i witamin z grupy B. Trzeba zadbać o uzupełnienie tych witamin w codziennej diecie, ale także zadziałać zewnętrznie. Ważne jest codzienne nawilżanie i natłuszczanie skórek wokół paznokci olejkiem, który można zrobić mieszając oliwę z oliwek, olejek rycynowy, arganowy.
Dobrze dodać do tego krople witamin A i E. Regularnie trzeba też smarować ręce kremem po każdym ich umyciu.