Nieprawidłowa dieta na włosy, uboga w witaminy i mikroelementy bardzo szybko odbija się na kondycji włosów. Dodatkowym obciążeniem są dla nich:
- stany choroby
- ciąża
- karmienie piersią
- stres
- intensywne zabiegi kosmetyczne
Szybko okazuje się, że włosy stają się matowe, kruche, łamliwe i zaczynają nadmiernie wypadać. Jeśli dziennie tracimy ponad 200 włosów, to sygnał do niepokoju i zmiany diety oraz włączenia suplementów witaminowych lub ziół na wypadanie włosów.
Reklama
Witaminy na wypadanie włosów
Wypadanie włosów jest jednym z objawów niedoboru witaminy A, która wpływa na prawidłowe rogowacenie komórek macierzy włosa. Brak retinolu powoduje też, że włosy stają się suche, a końcówki się łamią. Żeby włosy były w dobrej kondycji w diecie powinna się znaleźć nie tylko witamina A w postaci retinolu, ale także beta-karotenu, który sprawia, że włosy są gęste, mają piękny połysk, nie wypadają i nie łamią się.
Początek treści sponsorowanej
Warto pamiętać, że piękno zaczyna się we wnętrzu. Codzienną zbilansowaną dietę można uzupełnić o dostępne na rynku preparaty witaminowo-mineralne bogate w składniki wpływające na wygląd skóry, włosów i paznokci. Należy zwrócić uwagę na skład wybranego suplementu diety. Powinien on dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych, we właściwych proporcjach celem wsparcia naturalnych procesów biologicznych. Chcesz mieć mocną włosy, zdrową skórę i wytrzymałe paznokcie? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Koniec treści sponsorowanejOchroną przed nadmiernym wypadaniem włosów jest także odpowiednia ilość witaminy E w diecie, która broni włosy i mieszki włosowe przed wolnymi rodnikami i wspomaga krążenie krwi na głowie.
Witamina na włosy dla mężczyzn
Szczególną witaminą dla panów, którzy boją się łysienia jest witamina D. Ostatnie badania wykazały, że w procesie utraty włosów kluczową rolę odgrywają receptory witaminy D. Naukowcy z New York's Weill Cornell Medical College przekonują, że witamina D jest w stanie uaktywnić geny stymulujące wzrost włosów i jednocześnie wyhamować geny odpowiedzialne za łysienie.
Jej działanie może wspomóc witamina C, która także chroni włosy przed wypadaniem i pobudza ich odrastanie. Potrzebują jej zwłaszcza nałogowi palacze, których włosy nie są w najlepszej kondycji.
Reklama
Witamina H na włosy
Czy są witaminy na siwe włosy? Oczywiście, witamina H zwana biotyną zapobiega nie tylko łysieniu, ale także siwieniu. Witamina jest bogata w siarkę, która jest niezbędna do utrzymania zdrowych włosów (w 97 procentach zbudowane są one z kreatyny, substancji także zawierającej siarkę). Biotyna leczy także:
- łojotok skóry
- zapobiega łupieżowi
- zapobiega wypadaniu włosów
- nadaje włosom połysk.
Witaminę H znajdziemy w orzechach, migdałach, nasionach słonecznika, drożdżach, ciemnym pieczywie, wątróbce, mące sojowej, sardynkach i grzybach.
Reklama
Witamina PP na włosy
Niacyna, inaczej witamina PP, ułatwia transport składników odżywczych do cebulek włosa. Witamina PP często znajduje się w ampułkach stosowanych na porost włosów. Głównym źródłem niacyny są drożdże, orzeszki ziemne, otręby pszenne i ryby.
Reklama
Inne witaminy B na włosy
W diecie wspomagające kondycję włosów powinno się znaleźć wiele witamin z grupy B. Nie tylko hamują one wypadanie włosów, ale także symulują wzrost nowych. Niektóre witaminy z tej grupy gwarantują ładny kolor i połysk włosa. Oto najważniejsze dla włosów witaminy z grupy B:
- witamina B2 (ryboflawina) - zapobiega wypadaniu włosów. Szukaj jej w mleku i jego produktach, nasionach strączkowych, ciemnym pieczywie i szpinaku.
- Witamina B5 (kwas pantotenowy) regeneruje włosy, poprawia pigmentację zapobiegając ich siwieniu. Łagodzi także stany zapalne skóry głowy. Opóźnia także łysienie oraz wypadanie włosów w związku ze starzeniem się organizmu. Szukaj jej w drożdżach, brokułach i pieczarkach.
- Witaminę B6 (pirydoksyna) odgrywa ważną rolę w procesie produkcji włosa. Towarzyszy podziałowi komórek w mieszkach włosowych, dlatego gdy brakuje tej witaminy w organizmie włosy rosną wolniej. Pomaga też utrzymać kolor włosów. Szukaj jej w grochu, rybach, mięsie, ziemniakach.
- witamina B9 (kwas foliowy) także zapobiega siwieniu, ale stymuluje przede wszystkim wzrost włosów. Szukaj go w pomarańczach, bananach, jabłkach, produktach zbożowych, jajach.
- Witamina B10 (kwas paraaminobenzoesowy), zwana „witaminą w witaminie”, współdziała z kwasem foliowym. Dzięki niej włosy mają zdecydowaną barwę, są gęste, witamina B10 chroni je przed wypadaniem i zbyt wczesnym siwieniem. Szukaj jej w drożdżach piwnych, kiełkach pszenicznych i w melasie.
- Witamina B12, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Jej niedobór może spowodować przetłuszczanie się włosów. Szukaj jej w wątróbkach, rybach i z wołowinie.