Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Witarianizm - co to jest dieta witariańska? Przepisy

Witarianizm to dieta zyskująca na popularności. Jadłospis opiera się na żywności nieprzetworzonej i niepoddanej obróbce termicznej. Czy jest bezpieczny i zdrowy? To bardzo rygorystyczna dieta, która wymaga odpowiedniego zbilansowania posiłków oraz suplementacji.
Produkty z diety witariańskiej
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest witarianizm?

Czym właściwie jest witarianizm? Jest to sposób żywienia, który polega na spożywaniu żywności w postaci surowej, nie poddanej obróbce cieplnej, takiej jak gotowanie, smażenie czy też pieczenie. Dieta ta nazywana jest również jako surowa dieta lub dieta raw. Ideą tego sposobu żywienia jest zachowanie jak największej ilości składników mineralnych oraz witamin w produkcie.

Witarianie jedzą między innymi: warzywa, owoce, orzechy, pestki i kiełki. Witarianizm ma jednak kilka odmian, ale najpopularniejszy z nich jest witarianizm wegański. Charakteryzuje się on tym, że w jadłospisie nie posiada składników pochodzenia zwierzęcego, a jedynie rośliny.

W literaturze można natrafić także na witarianizm paleolityczny, chociaż jest on bardzo rzadko spotykany z uwagi na sprzeczność z ideą etyczną i zasadami witarianizmu. Zakłada on możliwość spożywania surowego mięsa, ryb czy też jaj.  Nie oznacza to jednak, że wszystkie posiłki należy spożywać „na zimno”.

Witarianizm dopuszcza podgrzewanie części przygotowywanych produktów, ale do temperatury nieprzekraczającej 40-42 stopni C (w zależności od źródła informacji). Dodatkowo, wielu witarian wprowadza do swojego planu część posiłków ciepłych.

Reklama

Jak przejść na witarianizm?

Jak zacząć witarianizm? Warto rozpocząć go od wprowadzenia do swojej zwyczajowej diety większej ilości surowych warzyw i owoców. Należy także zrezygnować z jedzenia produktów zwierzęcych, ponieważ spożywanie ich jest bezpieczne jedynie wtedy, gdy zostaną one poddane obróbce termicznej, a to dieta surowa wyklucza.

Przed przejściem na ten model żywienia powinno się skonsultować z lekarzem i wykluczyć jakiekolwiek niedobory, ponieważ dieta witariańska może je pogłębiać, z uwagi na to że jest dietą mocno eliminacyjną.

Jadłospis witariański

Co jeść i jak powinien wyglądać jadłospis witariański? W przepisach tejże diety występują produkty świeżenie, najlepiej takie, które „spadły prosto z drzewa”. Nie można spożywać produktów z puszek czy słoików oraz mrożonych. Z uwagi na to, że są to produkty poddane procesom przetworzenia (nawet jeśli do ich utrwalenia nie użyto podwyższonej temperatury).

Co jedzą witarianie? Przede wszystkim przykładowy jadłospis będzie zawierał surowe warzywa, owoce (najlepiej te bardzo dojrzałe), kiełki, orzechy oraz pestki. Czy witarianizm dopuszcza suszone owoce? Jeżeli będą one pozbawiane wody naturalnie na słońcu, lub też w dozwolonej temperaturze to są one dozwolone.

Takie produkty jak oleje tłoczone na zimno czy niepasteryzowany miód są również spożywane przez niektórych witarian. A jak wygląda kwestia witarianizm, a pieczywo? Takie produkty jak chleb nie są dozwolone, ponieważ aby powstała mąka, zboże musi zostać przetworzone, a następnie poddane obróbce termicznej. 

Jak może zatem wyglądać przykładowy jadłospis witariański?

  • Śniadanie: budyń z awokado i mango oraz nerkowców
  • II Śniadanie: koktajl z zielonych warzyw
  • Obiad: makaron z cukinii z pomidorami i bazylią
  • Kolacja: pudding chia z dodatkiem sezonowych owoców

Reklama

Efekty i skutki uboczne witarianizmu

Dieta witariańska jest trudna do zastosowania. Chociaż witarianizm może przynieść spektakularne efekty w postaci szybkiej redukcji masy ciała z uwagi na to, że bazuje na produktach o niskim przetworzeniu i wysokiej zawartości błonnika czy niewielkiej kaloryczności, to może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Skutki uboczne jakie niesie za sobą witarianizm  to między innymi niedobory, osłabienie, anemia czy osteoporoza. Jakie są opinie o witarianizmie? Większość z nich to subiektywne odczucia witarian. Według nich, dieta ta poprawia samopoczucie, powoduje utratę masy ciała, a także wykazuje potencjalne działanie antyoksydacyjne, co może mieć pozytywny wpływ na wsparcie leczenia chorób o podłożu zapalnym np. chorób autoimmunologicznych.

Czy zatem witarianizm jest zdrowy? To dieta mocno eliminacyjna, może zatem bez kontroli prowadzić do niedoborów (m.in.: witamin B12, D, żelaza, cynku, wapnia, kwasów omega-3, a także białka). Dodatkowo może przynieść dolegliwości żołądkowo-jelitowe z uwagi na bardzo dużą ilość spożywanego błonnika.

Reklama

Przepisy witariańskie

Witarianizm swoje przepisy opiera przede wszystkim na warzywach i owocach. Powoduje to, że stają się one wymagające jeżeli chodzi o ich prawidłowe zbilansowanie. Witarianizm może być tani, jeżeli mamy dostęp do sezonowych produktów roślinnych, a najlepiej jeżeli posiadamy własne sady i grządki z warzywami.

By nieco zaoszczędzić, warto sięgać po produkty regionalne oraz rodzime. Witarianizm ma dość łatwe i szybkie do przygotowania dania, ze względu na brak obróbki cieplnej.

Witariańskie spaghetti z cukinii z sosem pomidorowym

Składniki: cukinia, pomidor, cebula, czosnek, bazylia, pestki słonecznika, sól, pieprz

Sposób przygotowania: Cukinię pokrój w paski, używając obieraczki. Pozostałe warzywa obierz i zmiksuj na gładki sos. Spaghetti polej sosem i posyp nasionami.

Odżywczy koktajl witariański

Składniki: banan, mango, szpinak, woda

Sposób przygotowania: Zmiksuj obrane ze skórki owoce ze szpinakiem i wodą na gładko.

Chcąc uzyskać prawidłową masę ciała nie trzeba od razu szukać skrajnych rozwiązań. Nowoczesne aplikacje dietetyczne oferują kilkanaście zbilansowanych diet, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Stosując gotowe plany można nauczyć się jak komponować posiłki i jakie porcje są odpowiednie do celu. Ponadto, aplikacja umożliwia indywidualne dostosowanie planu, wymianę posiłków czy stały kontakt z dietetykiem.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

  • Jarosz M. Normy Żywienia Dla Populacji Polski. Warszawa: Instytut Żywności i Żywienia; 2017
  • Weaver CM, Plawecki KL. Dietary calcium: adequacy of a vegetarian diet. Am J Clin Nutr. 1994
  • Fontana L, Shew JL, Holloszy JO, Villareal DT. Low bone mass in subjects on a long-term raw vegetarian diet. Arch Intern Med. 2005
  • Melina V, Craig W, Levin S, et al. Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets. J Acad Nutr Diet. 2016
Ewelina Ogrzewała
Artykuł napisany przez
Ewelina Ogrzewała
Dietetyk kliniczny, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Stypendystka lokalnego programu, w którym to zrealizowała swój projekt z zakresu zdrowego odżywiania dla kobiet ciężarnych w szkole rodzenia oraz warsztaty żywieniowe dla dzieci. Doświadczenie i praktykę w zawodzie dietetyka zdobywa na kursach, a także prowadząc indywidualnych pacjentów. Współpracuje z osobami z problemem nadwagi i otyłości, a także chorób dietozależnych (m.in.: nadciśnienie, choroby układu krążenia, dyslipidemia, cukrzyca typu II i insulinooporność). Na co dzień pracuje jako dietetyk w Peater - globalnej platformie dietetycznej popularyzującej zdrowe podejście do diety.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Diety
Dieta detox, czyli jadłospis, który oczyści Twój organizm z toksyn w 1, 3 lub 7 dni
Pokarmy usuwające toksyny z organizmu
Dieta na płaski brzuch - jak wygląda i na czym polega? Sprawdź, jak schudnąć z tej partii ciała
Kobieta z płaskim brzuchem
Dieta ketogeniczna - jak zacząć i co jeść? Zasady, efekty i jadłospis
Produkty diety katogenicznej
Podobne artykuły
Koszerne jedzenie
Koszerne jedzenie - co to jest żywność koszerna?
Soki owococo-warzywne
Dieta płynna - przepisy i jadłospis. Co jeść?
Pieczony dorsz to dobra propozycja na obiad przy diecie wątrobowej
Dieta wątrobowa. Przepisy na cały tydzień. Co można jeść?
Produkty o niskim indeksie glikemicznym
Dieta 1000 kcal - dla kogo jest polecana? Na jakie efekty liczyć?
Nastolatka
Dieta dla nastolatków. Przykładowy jadłospis dla młodzieży

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!