Zazwyczaj spotykamy się z opinią, że należy pić 2,5 l wody dziennie. Okazuje się jednak, że można bardziej precyzyjnie oszacować, ile wody powinieneś wypijać każdego dnia. Dietetycy przyjmują, że człowiek powinien dostarczać 1 l wody na każde 30 kg masy swojego ciała. Aby dowiedzieć się, w jakiej ilości picie wody ciebie nawodni, podziel swoją aktualną wagę przez 30. (Np. 60:30=2, czyli powinieneś wypijać 2 litry wody dziennie).
Picie wody – najlepsza woda mineralna
Picie wody, a właściwe nawodnienie organizmu, nie jest jednak tym samym. Możesz pić dużo wody, a mimo to nie być dobrze nawodnionym. Czy wiesz o tym, że kawa, czarna herbata i słodkie napoje butelkowane odwadniają organizm? Aby uzupełnić straty wody, na każdą filiżankę kawy, powinieneś wypijać 2 szklanki wody. Staraj się jednak unikać wody w plastikowych butelkach. Dlaczego?
Woda w plastikowej butelce nie jest chroniona przed światłem, zawiera więc wolne rodniki, które w głównej mierze uszkadzają mózg. Warto pamiętać też o tym, że plastikowe butelki wykonane są ze związku o nazwie politereftalan etylenu (PET). Jest to związek chemiczny, który – jak wskazują wyniki licznych badań – może przenosić do wody pewne szkodliwe substancje, na przykład ftalany.
Reklama
Co to są ftalany?
- ftalany są stosowane do zwiększenia elastyczności plastiku i są składnikiem każdej plastikowej butelki na wodę mineralną,
- zalicza się je do estrogenów środowiskowych, które naśladują działanie hormonów płciowych przez co zaburzają ich działanie,
- ftalany podłączają się one do receptorów estrogenowych w organizmie człowieka i blokują je,
- ftalany przyspieszają starzenie organizmu i spożywane w dużych ilościach mogą prowadzić do powstania problemów o charakterze endokrynologicznym u młodych osób.
Reklama
Jaką pić wodę?
Warto więc wybierać wodę w ciemnych, szklanych butelkach. Najlepiej wysokomineralizowaną.
Zdrową dla organizmu wodę, pełną antyutleniaczy, można także przygotować samodzielnie w domu, za pomocą jonizatorów wody. Jak?
- Aby zjonizować wodę można użyć przegotowanej wody z kranu lub szklanej butelki.
- Wodę także można zamrozić, a następnie, przed zjonizowaniem, rozmrozić. Takie działanie nada wodzie odpowiednią strukturę – cząsteczka wody zjonizowanej jest znacznie mniejsza, dzięki czemu bezpośrednio wchłania się do każdej komórki organizmu, nie posiada także ftalanów.
Dzięki temu twój organizm – i oczywiście mózg – będą optymalnie nawodnione.
Reklama
Odwodnienie – objawy
W diecie dobrej dla mózgu w każdym wieku jest nie tylko odpowiednie odżywienie, ale też nawodnienie tego organu. Sprawdź, czy nie jesteś odwodniony. Na początku odwodnienia pojawia się:
- pragnienie napicia się wody
- suchość w jamie ustnej
- pragnienie nie mija mimo wypicia wody z plastikowej butelki lub słodkiego napoju
- rzadsze oddawanie moczu
- brak apetytu
- senność
- trudność w koncentracji
- niedyspozycje pamięci
Jeśli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu, mogą pojawić się niepożadane skutki w postaci:
- dotkliwego bólu głowy
- migreny
- spadku ciśnienia tętniczego krwi
- w skrajnych przypadkach: drgawek lub utraty przytomności
Reklama
Picie wody – jak nawodnić organizm?
Za pomocą wody najlepiej nawodnisz swój organizm. Są osoby, które chcą dbać o swoje nawodnienie, jednak picie wody jest dla nich nudne ze względu na to, że woda posiada bardzo neutralny smak. Aby zadbać o swoje nawodnienie, nie rezygnuj z picia wody na rzecz słodkich soków butelkowanych. Jaka jest alternatywa dla wody mineralnej?
- Można na przykład wybrać picie soków ze świeżych owoców – one również bardzo dobrze nawadniają organizm, jednak często, zwłaszcza cytrusy, wychładzają organizm i wbrew pozorom takie soki, ze względu na cukier (mimo że naturalny), mogą być kaloryczne.
- Aby pić wodę i dobrze się nawodnić, do wody zjonizowanej warto dodać świeże liście, na przykład mięty, plastry cytryny lub pomarańczy.