Czym jest wodorotlenek sodu?
Wodorotlenek sodu stanowi powszechnie występujący nieorganiczny związek chemiczny. Najczęściej można go spotkać w postaci białego proszku, choć w połączeniu z wodą można uzyskać na jego bazie bardzo prosto bezbarwną ciecz.
Wśród jego charakterystycznych właściwości należy wymienić higroskopijność oraz łatwość wchodzenia w reakcję z dwutlenkiem węgla.
Wodorotlenek sody wytwarza duże ilości ciepła. Dobrze reaguje z kwasami, metalami oraz z tlenkami niemetali.
Reklama
Zastosowanie wodorotlenku sodu
Wodorotlenek sodu wykorzystuje powszechnie sektor kosmetyczny. Soda kaustyczna to popularny składnik twardego mydła, ale także maseczek złuszczających martwy naskórek. Również branża papiernicza używa powszechnie wodorotlenku sodu jako składnika niezbędnego do wyprodukowania papieru.
Chemia gospodarcza wykorzystuje substancję do produkcji chemii gospodarczej i środków czystości. Wodorotlenku sodu można poszukiwać także w sektorze farmaceutycznym i chemicznym. Środek ten stosuje również branża budowlana, która wykorzystuje go do poprawy elastyczności surowców.
Jest też składnikiem klejów, smarów i olejów. Jak więc widać, ma bardzo szerokie zastosowanie i można go spotkać niemal w każdej gałęzi gospodarki.
Reklama
Gdzie jeszcze można spotkać wodorotlenek sodu?
Wodorotlenek sodu znajduje zastosowanie w branży przemysłowej, ale także przy czynności uzdatniania wody, produkcji farb. Jest niezastąpiony przy dezynfekcji sprzętu użytkowanego w gospodarstwach rolnych.
Substancja ta jest używana w sektorze mleczarskim, pszczelarstwie, ale też w uprawie roli – w środkach ochrony roślin. Dlatego też jest często spotykana w sklepach z preparatami dla rolników, sadowników i ogrodników. Stanowi częsty składnik nawozów roślinnych.
Reklama
Wodorotlenek sodu w branży spożywczej
Wodorotlenek sodu znajduje zastosowanie w branży spożywczej – używany w małych ilościach nie jest substancją szkodliwą.
Można znaleźć go w artykułach spożywczych, takich jak oliwki, desery czekoladowe lub kakaowe, ale także w słonych paluszkach i krakersach, w pieczywie, płatkach śniadaniowych czy w lodach.
Reklama
Jaka jest szkodliwość wodorotlenku sodu?
Wodorotlenek sodu jest określany też jako soda żrąca. Nie bez przyczyny. Zatrucie nim nie jest zbyt trudne, dlatego zalecana jest daleko idąca ostrożność. Para czy pył tej substancji, który przedostanie się do śluzówek dróg oddechowych, nosa, jamy ustnej, płuc czy do oczu, będzie objawiał się pieczeniem, podrażnieniem, kaszlem i uczuciem duszenia.
W przypadku bezpośredniego kontaktu wodorotlenku sodu z ludzką skórą może dojść do jej podrażnienia, oparzenia, a w skrajnych sytuacjach – nawet do martwicy, wstrząsu czy zapaści.
Należy mieć na względzie, że spożycie wodorotlenku sodu w czystej postaci w dużych ilościach może doprowadzić do poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego, krwawienia, a nawet do śmierci.