Jak stosować wrotycz w walce z owadami i pasożytami?
Wrotycz to bardzo często występująca roślina w Polsce. Do uprawy nie potrzebuje szczególnych warunków, rośnie praktycznie wszędzie, jednak preferuje stanowiska słoneczne.
Ze względu na charakterystyczny zapach, wrotycz odstrasza kleszcze, komary i inne owady.
Jak wykorzystać wrotycz w walce z insektami? Najprostszym sposobem jest zebranie kwiatów rośliny w czasie kwitnienia i zasuszenie ich w temperaturze około 36 stopni Celsjusza.
Susz z wrotyczu można następnie zawiesić przy oknach, które najczęściej otwieramy, nad oknem balkonowym, czy tarasowym, w szafach, garderobach, itd.
Jeśli w naszej kuchni gromadzą się mole, dobrze jest rozłożyć w szafkach woreczki z suszem wrotyczu. Podobnie można zrobić z półkami z książkami, gdzie grasują mole i inne insekty.
Inna metoda to napar z wrotyczu. Stosuje się go w walce z komarami, kleszczami, meszkami i innymi gryzącymi robaki. Przygotowanym naparem należy wysmarować ciało przed wyjściem na dwór. Można też rozetrzeć kwiat wrotyczu w dłoni i tym „smarem” potrzeć skórę.
Napar z wrotyczu można też pić. Taką herbatę przygotowuje się w ten sposób, że 3 łyżki rozdrobnionych kwiatów suszonego wrotyczu zalewa się dwiema szklankami wrzątku i odstawia pod przykryciem na pół godziny. Dawkowanie i konkretne proporcje ziela powinno się jednak ustalić z lekarzem lub farmaceutą.
Reklama
Wrotycz na kleszcze
Olejek z wrotyczu na kleszcze stanowi kolejną propozycję wykorzystania tej rośliny w walce z owadami. Najlepiej kupić go w gotowej postaci, np. w sklepie ze zdrową żywnością lub poszukać w Internecie.
Wspomniany olejek zawiera takie składniki jak m.in. kamfora, borneol, flawonoidy i tanacetyna. Jednak, aby zastosować ten olejek (wystarczy 15 kropli) trzeba go najpierw rozcieńczyć z 1/5 szklanki oleju (np. słonecznikowego, czy z pestek winogron).
Niektórzy stosują też wrotycz na kleszcze dla psa. Gotują ziele wrotyczu, a po przestudzeniu spryskują nim sierść pupila (szczególnie na grzbiecie i w okolicy szyi).
Reklama
Wrotycz na wszy
Z wrotyczu można przygotować też odwar skuteczny w likwidacji wszy głowowych i łonowych. Jeden z przepisów podaje, aby łyżkę kwiatów wrotyczu i pół łyżeczki ziela macierzanki zalać wrzątkiem (szklanka) i doprowadzić do wrzenia, następnie garnuszek z ziołami należy zdjąć z ognia i odstawić na kwadrans.
Po odcedzeniu odwaru można go stosować zewnętrznie np. polewając nim obficie włosy. Potem dobrze okryć je chustką lub czepkiem i zostawić na 2-3 godziny.
Po tym czasie myjemy głowę, a włosy czeszemy gęstym grzebieniem. Aby usunąć gnidy trzeba po upływie doby od zastosowania ziół polać włosy ciepłym octem i wyczesać je grzebieniem. Całą procedurę powinno się powtórzyć po tygodniu.
Trzeba się jednak liczyć z tym, że po takiej kuracji na skórze głowy mogą się pojawić podrażnienia.