Czy wrotycz pospolity pomaga w walce z pasożytami?
Od wieków ludzie wykorzystywali wrotycz pospolity w walce z pasożytami. Do odrobaczania organizmu z pomocą wrotyczu wykorzystywano napar z wrotyczu lub nalewki.
Jednak Unia Europejska dyrektywą z 2006 r. zakazała stosowania wrotyczu wewnętrznie, pozostawiając jedynie możliwość stosowania wrotyczu na skórę i włosy w formie olejków, maści i naparów. Na przykład ocet wrotyczowy usuwa wszy z głowy (a także z łona) oraz zabija gnidy.
Fitoterapeuci na czele z dr Henrykiem Różańskim (biologiem i prezesem Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów) uważają jednak, iż odrobaczanie wrotyczem ma uzasadnienie i jeśli ta roślina jest stosowana we właściwych dawkach i stężeniu nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia.
Ich zdaniem, wrotycz świetnie nadaje się do zwalczania niestrawności po obfitym, tłustym posiłku, a także w przypadku występowania zaburzeń trawiennych, czy zatruć pokarmowych.
Reklama
Jak stosować wrotycz na pasożyty?
W pozbyciu się pasażytów zaleca się picie 200-220 ml naparu z wrotyczu od 3 do 4 razy w ciągu dnia. Taki napar pozyskamy mocząc 3 łyżki suszonego ziela w dwóch szklankach wrzącej wody.
Innym sposobem jest przygotowanie nalewki z wrotyczu. Można nabyć gotowy produkt lub przyrządzić ją samemu. Wystarczy zalać szklankę świeżego lub suszonego ziela alkoholem etylowym (40-70%) w ilości 250-300 ml.
Tak powstały płyn trzeba macerować przez tydzień w ciemnym, szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu, następnie przefiltrować go i przyjmować 2-3 razy w ciągu dnia rozcieńczając 10 ml nalewki w 100 ml wody.
Można także przygotować mieszankę ziół o działaniu żółciopędnym, rozkurczowym i przeciwbólowym. Składa się ona z części ziela wrotyczu, części ziela dziurawca i części glistnika jaskółczego ziela.
Kompozycję ziół używamy sypiąc 2 łyżki mieszanki na szklankę wrzątku. Po 30 minutach odcedzamy herbatkę i pijemy maksymalnie 2 razy dziennie.
Warto podkreślić, że dawkowanie wrotyczu nie może przekroczyć 3-4 podań na dzień, przy czym jednak porcja nie może przekroczyć 220 ml oraz przy założeniu, że będziemy się trzymać powyżej zamieszczonej receptury.
Jeśli decydujemy się na gotowy produkt z apteki czy sklepu zielarskiego powinniśmy dostosować się do wytycznych producenta preparatu.
Wrotyczu nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ponadto ostrożnie do tego środka powinny podchodzić osoby mające kłopot z krzepnięciem krwi. Ziele to ma bowiem właściwości silnie poronne oraz wywołujące krwawienia.