Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Wstrząs septyczny – objawy. Jakie są fazy i rokowania?

Wstrząs septyczny jest jednym z najbardziej śmiercionośnych zaburzeń, jakich może doznać człowiek. Występuje w przebiegu zakażenia ogólnoustrojowego, czyli sepsy (posocznicy) i wiąże się ze złymi rokowaniami. Prowadzi do ciężkiego niedotlenienia wielu narządów wewnętrznych, czego konsekwencją często jest szybki zgon.
Wstrząs septyczny – objawy i fazy
123RF
W skrócie
  • Wstrząs septyczny jest śmiertelny w 40-60 proc. przypadków. Przyczyną zgonu jest uszkodzenie narządów wewnętrznych powodowane niedotlenieniem.
  • Wstrząs jest trzecią, najcięższą fazą sepsy, czyli ogólnoustrojowego stanu zapalnego, będącego efektem zakażenia bakteryjnego.
  • Pacjent z sepsą, a tym bardziej wstrząsem septycznym, powinien natychmiast trafić do szpitala i zostać poddany intensywnej terapii.
SPRAWDŹ TEŻ: Co to jest sepsa?
Spis treści

Co to jest wstrząs septyczny?

Wstrząs septyczny jest najcięższym stadium sepsy, czyli uogólnionej reakcji zapalnej na zakażenie bakteryjne - niezwykle groźnej, charakteryzującej się ogromną śmiertelnością. Tylko w Polsce odnotowuje się około 15 tysięcy zgonów rocznie z powodu posocznicy.

Bezpośrednią przyczyną wstrząsu septycznego jest wyczerpanie zdolności kompensacyjnych organizmu, który nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości krwi i tlenu do organów wewnętrznych. Efektem tego jest niedotlenienie, niewydolność narządów i w wielu przypadkach – śmierć.

W bezpośrednim patomechanizmie kluczowe znaczenie ma niedostateczna, nieadekwatna do potrzeb synteza tlenku azotu w śródnabłonku naczyń krwionośnych. W konsekwencji zaburzona zostaje regulacja mikrokrążenia.

W klasyfikacji chorób  ICD-10 wstrząs septyczny nie jest ujęty jako odrębna jednostka, de facto jednak od to tego właśnie zaburzenia odnosi się kategoria A41.9 – posocznica nieokreślona. W ICD-11 znajdziemy go pod numerem XS26, w podkategorii „Wartość skali nasilenia sepsy”.

Reklama

Objawy wstrząsu septycznego

Typowe objawy wstrząsu septycznego to:

  • silna i oporna na działanie leków hipotensja, czyli spadek ciśnienia tętniczego (skurczowe poniżej 90 mmHg, średnie poniżej 65 mmHg );
  • tachykardia, czyli przyspieszenie akcji serca powyżej 90 uderzeń na minutę;
  • przyspieszenie oddechu;
  • zaburzenie ciepłoty ciała – temperatura powyżej 38 lub poniżej 36 stopni Celsjusza (u pacjentów ze wstrząsem septycznym skóra może być w związku z tym wilgotna lub sucha, gorąca lub zimna).

Ponieważ przy wstrząsie septycznym dochodzi do silnego niedotlenienia, we krwi notowane jest znacznie podwyższone stężenie mleczanów, czyli produktów oddychania beztlenowego.

Reklama

Fazy wstrząsu septycznego

Wyróżnia się dwie fazy wstrząsu septycznego, ciepłą i zimną. Ciepła, czyli hiperdynamiczna, występuje na początku. Charakteryzuje się przyspieszeniem tętna i oddechu oraz spadkiem ciśnienia. Chory zaczyna odczuwać paniczny lęk. Pojawia się gorączka, skóra rozgrzewa się i traci wilgotność.

W przypadku zimnej, czyli hypodynamicznej, ciśnienie tętnicze wciąż się obniża, praca serca przyspiesza. Spada temperatura ciała, skóra staje się coraz chłodniejsza, bledsza i bardziej zawilgocona, szczególnie w dystalnych częściach kończyn.

W tej fazie wstrząsu septycznego może dojść do kwasicy mleczanowej, związanej z nadmiernym stężeniem kwasu mlekowego, stanowiącej bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta.

Reklama

Życie po wstrząsie septycznym

Rokowania we wstrząsie septycznym są złe. Wiąże się on z bardzo dużą śmiertelnością. Według różnych szacunków umiera od 40 do 60 procent pacjentów.

Przyczyną zgonów najczęściej jest tak zwany zespół niewydolności wielonarządowej (MODS – ang.: multiple organ dysfunction syndrome), powodowany niedotlenieniem.

Życie po wstrząsie septycznym w przypadku pacjentów, którym uda się wyjść ze szpitala, może wyglądać różnie. Wszystko zależy od stopnia uszkodzeń, których doznają organy w wyniku niedotlenia.

Część zmian może być nieodwracalna i na tyle głęboka, że będzie trwale upośledzać jakość funkcjonowania, stając się zarzewiem kolejnych problemów zdrowotnych, a nawet przedwczesnej śmierci.

Reklama

Pierwsza pomoc przy wstrząsie septycznym

Pierwsza pomoc przy wstrząsie septycznym polega przede wszystkim na natychmiastowym wezwaniu karetki pogotowia. Chory musi bowiem bezzwłocznie trafić na oddział szpitalny.

Warto przy tym nadmienić, że w wielu przypadkach pacjent w momencie wstrząsu w szpitalu już się znajduje, trafiając tam z pierwszymi objawami sepsy, tudzież na sepsę w placówce zdrowia zapadając, np. po zabiegu chirurgicznym.

Należy pamiętać, że posocznica i występujący w jej przebiegu wstrząs mają charakter gwałtowny, rozwijając się w ciągu kilku zaledwie godzin.

Postępowanie przy wstrząsie septycznym ma na celu zapobieżenie niedotlenieniu tkanek. Stosowanych jest szereg procedur, zarówno przyczynowych, jak też objawowych. Aby zwalczyć zakażenie bakteryjne, podaje się antybiotyki.

Lekami pierwszego wyboru są benzylopenicylina, cafalosporyny, wankomycyna, tikarcylina i tobramycyna. Oprócz tego aplikowana jest dobutamina – syntetyczny środek zwiększający rzut serca, stosowany w intensywnej terapii przy różnego rodzaju wstrząsach (także m.in. kardiogennym).

W leczeniu wstrząsu septycznego bardzo istotne jest też nawodnienie. W celu zwiększenia ciśnienia tętniczego, chory otrzymuje kortykosteroidy, takie jak hydrokortyzon, fludrokortyzon, a także leki obkurczające naczynia, zawierające noradrenalinę i dopaminę.

Dodatkowo w zastosowaniu są środki sedacyjne (uspokajające, usypiające) i przeciwbólowe, takie jak midazolam, propofol, morfina.

Jeśli nie uda się osiągnąć właściwego wysycenia hemoglobiny tlenem, pacjentowi należy przetoczyć koncentrat z czerwonych krwinek. Konieczne w wielu przypadkach jest też podłączenie do respiratora.

Reklama

Powikłania wstrząsu septycznego

Powikłania wstrząsu septycznego mogą być bardzo poważne. Sepsa i sam wstrząs mają bowiem charakter ogólnoustrojowy, a niedotlenienie obejmuje wszystkie narządy. Nawet, jeśli pacjent przeżyje, należy się liczyć z tym, że dojdzie u niego do poważnego uszkodzenia organów kluczowych dla funkcjonowania organizmu.

Zaburzone może być działanie mózgu, serca, płuc, nerek, wątroby i wielu innych narządów. Dużo w tej materii zależy od skuteczności leczenia, szybkości wdrożenia procedur, ale też indywidualnej kondycji organizmu przed wystąpieniem zakażenia. Tak czy owak wstrząs septyczny zawsze jest zaburzeniem o ogromnej sile rażenia i dalekosiężnych konsekwencjach.

Czytaj również

Bibliografia

  • Wojciech Król: Zasady postępowania we wstrząsie septycznym u dorosłych – farmakoterapia, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/2824/Król_Wojciech_Zasady_postępowania_we_wstrząsie_septycznym_u_dorosłych_-_farmakoterapia_2015.pdf?sequence=5&isAllowed=y, [data dostępu 25.12.2021].
  • Jacek Wadełek: Sepsa i wstrząs septyczny u pacjentów w podeszłym wieku, Geriatria, 2018; 12: 35-43.
  • Ernest Kuchar: Sepsa i wstrząs septyczny, https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/160129,sepsa-i-wstrzas-septyczny, [data dostępu 25.12.2021].
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Infekcje bakteryjne
Clostridium difficile - leczenie w domu i u osób starszych
Osoba starsza z problemem biegunki po zakażeniu bakteriami clostridium difficile
Choroba legionistów (legionelloza) - objawy i leczenie. Jak można się zarazić?
Mężczyzna cierpiący na legionellozę
Wstrząs septyczny – objawy. Jakie są fazy i rokowania?
Wstrząs septyczny – objawy i fazy
Podobne artykuły
Zakażenie bakterią Gardnerella vaginalis
Gardnerella vaginalis - objawy i leczenie. Jakie są przyczyny zakażenia?
Osoba zarażona bakterią klebsiella pneumoniae
Czym jest klebsiella pneumoniae i jak można się nią zarazić?
Wizualizacja wyglądu prądków bakterii Bacillus cereus
Bacillus cereus - co to za bakteria i jak uniknąć zakażenia?
Na zdjęciu widzimy kobietę mierzącą temperaturę, co sugeruje, że może zmagać się z objawami infekcji bakteryjnej, jak katar, gorączka i ogólne osłabienie.
Infekcja bakteryjna - jak ją rozpoznać i czym różni się od wirusowej?
Tabliczka z napisem MRSA
Czy gronkowiec jest zaraźliwy i jak można się nim zarazić?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!